Čtrnáct dní. Tolik jich zbývá do chvíle, kdy se opět, po dvou letech, stanou severočeské Teplice hlavním městem triatlonu v Česku. Sport pro všestranné borce a ženy s železnou vůlí přiláká do lázeňského města jistě mnoho příznivců. Ty ale na mistrovství ČR IRONMANIAC 2011 čeká poněkud jiné prostředí, než na jaké byli v minulých ročnících zvyklí… Nejen o tom Deník hovořil s předsedou pořádajícího klubu Tri Star Kučera a ředitelem závodu Otakarem Kučerou.

IRONMANIAC 2011 dozná oproti předchozím ročníkům důležitou změnu – neproběhne ve městě, ale v přírodním prostředí. Proč?

Kolem roku 2000 přišla ze západních zemí vlna, která razila přiblížit triatlon divákům tak, aby nemuseli za ním, ale triatlon za diváky. Aby se o něm více vědělo, a tím se získal větší zájem potenciálních sponzorů. Závody se začaly projektovat tak, aby alespoň cíl, někde i celý běh, byl ve městě.

Někde se dokonce krouží při cyklisticko–triatlonovém kritériu: postaví se tribuny, uspořádají doprovodné akce, upečou klobásy, narazí sudy s pivem a prostě ten víkend žije celé město jenom triatlonem. Jelikož jsem viděl v zahraničí mnoho podobných triatlonových show, nechal jsem se tímto fenoménem nakazit. Udělal jsem to v ročnících 2008 a 2009 podobně.

Pozval jsem Blue Effect a mnoho jiných umělců (v letech 1995-96 se nám podařil husarský kousek – propojit triatlon s koncertem skupiny Kabát), připravil občerstvení pro diváky, udělal slušné promo a bylo to.Jenomže jsem se přepočítal. Takto uspořádaný závod je minimálně trojnásobně finančně náročný. Byrokraticky je to ještě horší, jelikož šanon různých souhlasů od obcí až po kraj váží asi 5 kg a naši diváci nikde.

Mám pocit, že dnes jsou lidé líní dojít si i pro pivo, když bude zadarmo. Ale snažil jsem se tento trend držet až do doby, pokud fungovala nějaká přiměřená podpora úřadů. Vždy k nám přijela média včetně televizí, dokonce i ČT1 a NOVA současně. Když ale podpora nefungovala, nebo začala být omezována, dostal jsem se do situace, že vrátit se ke kořenům bylo jediné možné východisko.

Budu radši hájit zájmy a bezpečnost závodníků, což byla vždy moje priorita, než za každou cenu pořádat závod, který je postaven na nesmyslných základech. Ale jak se říká, všechno špatné je vždy pro něco dobré. Díky tomu se mi podařilo najít nové partnery a podporu v podobě Golf resort Barbora a neskutečně krásné a klidné prostředí i zázemí pro závěr našeho závodu. Tato změna nachází pozitivní ohlasy ze strany závodníků již nyní.


DEPO 2 bude letos v Golf resortu Barbora (GRB). Bude golf ten den pro veřejnost uzavřen? Jak to na něm bude vypadat?


Ano, provozovatelé a majitelé GRB nám vyšli natolik vstříc, že v den závodu bude sloužit pouze pro účely mistrovství ČR ve středním triatlonu. 1,9 km odplavou hned v sousedství na Barboře a po 90 km časovce jednotlivců dorazí na GRB. Zde bude cyklistické depo, čipová časomíra, různé prodejní stánky firem souvisejících i přímo nesouvisejících s triatlonem, občerstvovačky pro závodící a cílová rovinka.

Celý průběh závodu bude živě komentovat Stanislav Bartůšek, sportovní komentátor ČT1, který s triatlonem v 80. letech začínal právě v Teplicích. GRB nebude uzavřen veřejnosti, takže i diváci, kteří budou chtít na vlastní oči vidět vrcholný triatlon, mohou zhlédnout i krásně upravené greeny a pocítit klid golfového resortu. Věřím, že to ocení i závodníci.

Kolik absolvovalo závod v minulých ročnících triatlonistů a jakou účast očekáváte letos?

Jde o mistrovství ČR otevřené. To znamená, že se tohoto závodu mohou zúčastnit i neregistrovaní amatéři, kteří si pouze chtějí dát do těla. Nevypisujeme žádné časové limity. Na našich stránkách www.tristarkucera.com se může zaregistrovat k závodu každý. Současně je IRONMANIAC i součástí Poháru Ústeckého kraje v triatlonu s koeficientem 1,2. Málokdo ví, že závody v triatlonu organizujeme již od roku 1983, z toho byla většina závodů součástí Českého poháru nebo byla přímo republikovými mistrovstvími.

Počty účastníků se na našem závodě pohybovaly vždy od 100 do 130 závodníků. Tedy spíše ta kvalita. Což neznamená, že nemáme zájem o hobíky, právě naopak. Rád bych do budoucna rozšířil nebo oprášil své kontakty do Německa a Estonska, odkud k nám jezdili pravidelně závodníci na zkušenou již v 80. letech.

Například v Německu se závodů v Ironmanu zúčastňuje pravidelně více než 2000 závodníků, probíhají přímé přenosy a hlavně mají obrovskou podporu sponzorů i politiků. Když jsem poprvé po revoluci v roce 1990 dostal pozvání na slavný závod Ironman Roth, bylo kolem tratí 200 000 neuvěřitelně fandících diváků a celá cyklistická trať byla pro celý závod uzavřena!

Byl to doslova šok. Sehnat startovní slot na takovýto závod je někdy kumšt. Právě za hranicemi vidím obrovský potenciál, udělat z našeho závodu něco podobného. Po letošním ročníku mám v plánu na tom okamžitě začít pracovat, obzvláště když mi v mém plánu nabídl pomoc Petr Vabroušek, kterého jako našeho neporazitelného Ironmana všichni známe a k nám do Teplic jezdí závodit velice rád.

Kdo z české špičky se závodu zúčastní?


Předpokládám, že všichni, kdo budou zdrávi. Mezi závodníky se již dávno říká, že to bude „prestižák“, což je při MČR pochopitelné. Za náš pořadatelský Team Tri Star Kučera letos startují taková esa, jako jsou Jarda Brynda a Tomáš Bednář. Věřím, že se o dobré umístění popere i dlouholetý člen klubu Pavel Nový. Start našich závodníků je samozřejmostí, ale ne bez problémů.Bryndu zkraje sezony porazilo při tréninku auto a měl poraněnou krční páteř. Tomáš se letos trochu potýká s výkonnostními problémy. Zdá se ale, že do závodu bude vše v pořádku. Výsledky z posledního závodu ČP v České Lípě na stejných tratích napověděly, že se oběma forma vrací. V kompletní špičce Brynda nedokázal porazit pouze Petra Vabrouška a Bednář obsadil 7. místo, když se předtím, na MČR v Otrokovicích na tratích kompletního Železného muže protrápil na 9. místo. Věřím, že oba dají do závodu vše. Oba dohánějí tréninková manka a formy by měly vygradovat právě v tomto závodě.

To, že si bude chtít pro další titul přijet i Petr Vabroušek, je jasné, ale ve hře budou i další. Zadák, Cogan, Brynda, Wainer nebo držitel našeho nejrychlejšího času na Ironman Hawaii Matula. Rád bych přivítal Filipa Ospalého, který z krátkého triatlonu úspěšně přešel na střední tratě a ve světě získává jeden úspěch za druhým. Jistě nás svým startem mohou překvapit i někteří specialisté z krátkého triatlonu, kteří by svou rychlostí mohli také zamíchat kartami.

Z žen jsou již přihlášeny Jana Candrová i Eva Nováková, dnes Potůčková, která se vrátila na tratě po mateřské dovolené. Rád bych přivítal i vítězku MČR Ironmaniac 2009 Gábinu Loskotovou. Věřím, že přijede obhajovat. Startovní listina je tedy stále živá a jak je zvykem u středních tratí, většina závodníků se dostaví až v den startu závodu. Nechme se tedy překvapit.

Pro koho je, kromě předních českých triatlonistů a triatlonistek, IRONMANIAC určen a jaké jsou vypsány kategorie?

Kategorie jsou vypsány jako celkové pořadí MČR, do kterého vypisujeme price money v celkové výši 50 000 Kč. Dále jsou vypsány kategorie věkové od 20+, odstupňované po 10 letech a kategorie příchozích, kteří nevlastní licenci Českého svazu triatlonu. V těchto kategoriích jsou vypsány odměny věcné. Každý účastník obdrží finišerské triko s emblémem závodu.


Start v 11 hodin


Start závodu je v 11 hodin na Barboře v Oldřichově u Teplic. Od rána, tedy od 8 do 10 hodin, se mohou příchozí závodníci přihlásit k závodu ještě přímo v místě startu. Obdrží veškeré instrukce, občerstvení před závodem švýcarské firmy Sponser, která profesionálně zajišťuje celý závod, a od 10 hodin si mohou ukládat kola do 1.DEPA závodu.

Plavání: 1,9 km


Plavou se dva okruhy o celkové délce 1,9 km. Tyto okruhy budou přesně vymezeny dobře viditelnými bójemi. Celou plaveckou část zajišťují Vodní záchranáři Ústí nad Labem, záchranka teplické nemocnice a kompletní regata Vodních sportů Duchcov. Před prvním plavcem popluje naváděcí kanoe Adventure Centra.

Po doplavání a rychlém převléknutí z plaveckého neoprénu následuje okamžitý start po jednotlivcích na časovkářský speciál. Tento cyklistický závod je bezhákový, tzn. že spolupráce cyklistů i cizí pomoc je striktně zakázána.

Po celé trati budou traťoví komisaři delegovaní a školení Českým svazem triatlonu dohlížet na dodržování těchto – asi nejdůležitějších – pravidel v triatlonovém závodě.


Cyklistika: 90 km


Po nájezdu na hlavní cyklistickou trať, na kterou se závodníci napojí u Mstišovské obory, absolvují asi 80 km na obrátky mezi horizontem před městem Dubí a další otočkou několik kilometrů před Braňany.

Je to pěkná a rychlá trať s kvalitním povrchem a širokými krajnicemi. Všechny případné křižovatky na trati budou střeženy pořadateli ve spolupráci s městskou a dopravní policií, především průjezdy Osekem a Lomem u Mostu. Celý závod se totiž jede za běžného silničního provozu. Cíl cyklistické části je v GRB, kde bude vybudováno DEPO 2.


Běh: 21 km


Závodníci se během pár vteřin přezují do běžeckých maratonek a vyráží na 21 km dlouhou běžeckou trať, která bude vyměřena a vyznačena po asfaltových cestičkám mezi greeny a golfovými jamkami. Cílová rovinka a brána budou přímo před Restaurantem Golfového resortu Barbora. V těchto prostorách bude dekorován nový mistr České republiky a vítězové jednotlivých kategorií.

„Dekorování se ujmou osobnosti našeho regionu a zástupci našich sponzorů. Věřím, že nové trati přispějí k bezpečnosti a pohodě závodníků a ti na oplátku předvedou špičkové výkony na světové úrovni. Myslím si, že to bude tvrdý souboj minimálně deseti špičkových závodníků v čele pelotonu, z nichž každý může být novým mistrem ČR a že rozhodovat se bude až v závěru běhu. Proto zvu všechny příznivce sportu, přijďte se podívat a povzbudit triatlonisty z celé ČR 30. července na start závodu na Barboře a závěrečný běh do prostorů areálu GRB, kam z cyklistické části špička pelotonu dorazí již kolem 14. hodiny.

V příjemném prostředí golfového areálu si kromě sledování závodu můžete dopřát příjemné posezení při občerstvení nebo s trenéry GRB miniškolu golfu, pro děti je tu hřiště s prolézačkami. Na závěr bych rád poděkoval všem sponzorům a pomocníkům, až po ty, kteří celý den stojí na občerstvovacích stanicích nebo na křižovatkách a starají se o bezpečnost a sytost všech závodníků.“


Pátek 29. července

16.00 – 20.00 Prezentace, pasta, Restaurant Golf resort Barbora
19.00 Sraz před Restaurantem Golf resort Barbora a lehký trénink na tratích IRONMANIACA s Tomášem Bednářem. Občerstvení a bidon od generálního výživáře závodu, švýcarské společnosti SPONSER
20.00 Večerní poučení závodníků bez delegáta ČSTT
Sobota 30. července
8.00 – 10.30 Ukládání materiálu do DEPA 1 Ironmaniac – start Barbora
8.00 – 9.50 Prezentace, popis závodníků start Barbora, objekt Hasičárna, bude vyznačeno
10.30 – 10.45 Závěrečné poučení závodníků za účasti technických delegátů ČSTT a rozhodčích závodu
11.00 Start mistrovství ČR IRONMANIAC 2011
16.00 Začátek doprovodných kulturních akcí závodů – DEPO 2, Golf resort Barbora
15.30 – 16.00 Předpokládaný čas ukončení závodu vítěze, dekorování prvních tří závodníků
18.00 Stupně vítězů, vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií
18.00 – 20.00 Večeře po jednotlivcích, posezení pro pořadatele a závodníky, vyhodnocení celého závodu, výsledkové listiny. Restaurant Golf Resort Barbora