„V okolí nikdo nebyl. Ani žádný kámen odněkud z dáli tu nepřistál. Prostě to začalo praskat samo,“ vylíčila příhodu z konce června jedna z očitých svědkyň Dagmar Paroulková. Sklo, z něhož odpadávaly kousky, už zmizelo, ale pár střepů se na zastávce povaluje dodnes.

Někteří Ústečané již dříve projevili obavy, že nové skleněné přístřešky nebudou dost odolné. A že tím pádem mohou být i nebezpečné. „Stačí, aby někdo sklo prokopl, další si toho nevšimne a pořeže se,“ varovala například Marie Hanušová. Firma euroAWK, provozovatel těchto přístřešků, to ale odmítá. „Je to tvrzené bezpečnostní sklo, riziko pořezání při nehodě nehrozí,“ ujistil manažer firmy Jan Koutník. Prokopnout ho je podle něj nemožné. S kameny je to horší, ale i tak se prý sklo nerozbije do ostrých úlomků, jen poruší a případně vysype.


Vada materiálu?


V případě poničené zastávky Koutník soudí, že zničehonic praskat začít nemohla. „Ve skle už musela být trhlina, která třeba ani nebyla na první pohled vidět. A pak stačilo, aby se do toho opřelo sluníčko, teplem se zvýšilo pnutí a v místě narušení to popraskalo,“ uvedl možnou příčinu Koutník.
Výrobce přístřešků, zlínská firma MmCité, tvrdí totéž. Že by se sklo, které je kalené, rozpadlo samovolně, vylučuje. Poničenou neštěmickou zastávku EuroAWK slibuje opravit příští týden, prodlení vysvětluje tím, že bude třeba vyměnit úplně celé křídlo. Je to už šestý přístřešek z dvaceti zatím v Ústí instalovaných, který musí opravit.


Řádění vandalů


Za své už předtím vzal přístřešek naproti bývalému kinu Hraničář. S vytlučenými skly skončily i dvě zastávky na Střekově a další dvě v Bělehradské ulici. Tam podle Koutníka policie pachatele dopadla, šlo o děti, které po sobě házely kamením a trefily se právě i do přístřešků. Ani vandalství další modernizaci zastávek v Ústí nezastaví. Už v srpnu euroAWK začne s instalací dalších na Severní Terase, ve Všebořicích, na Střekově, ale i ve Svádově či v Sebuzíně.


Do zimy jich hodlá osadit 45. Celkem 132 ústeckých zastávek firmě loni pronajalo město Ústí. Podle smlouvy má postavit nové přístřešky na 105 z nich. Poslední dodělá příští rok.