Očistec na zemi. Tak popisují řidiči situaci na silnici mezi Ústím a Velkým Březnem. Proč? Na železniční trati, která kříží silnici ze Střekova do Děčína totiž dráhy opravují najednou tři železniční přejezdy. „Stojí mě to zbytečné peníze za benzín. Copak to nemohou opravit postupně?“ rozčilovala se například Lenka Blažková.

Přes přejezd v Zelinářské ulici ve Svádově totiž může jezdit jen městská hromadná doprava, navíc ze Svádova a Olešnice vede objízdná trasa na Střekov přes Březí.

„Kvůli uzavřeným přejezdům najedu tak dvacet kilometrů denně navíc. Místo deseti minut mi cesta autem do práce trvá celou půlhodinu,“ dodala Blažková.

Podle vyjádření Pavla Hally ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) budou rekonstrukce trvat až do 17. července. „Rozsáhlou opravou prochází přejezd v Olšinkách, ve Svádově a ve Velkém Březně. Opravy přijdou na 3,2 milionu korun. Přejezdy budou vybaveny moderní konstrukcí typu Strail a Unis,“ uvedl Halla.

Obyvatelé Svádova nejsou sami, kdo je odříznutý od Ústí nad Labem. I lidé z Velkého Března musí využívat objížďky přes Kojetice, Malečov, Tašov a Proboštov.

Uzavírka k tomu všemu navíc komplikuje i autobusovou meziměstskou dopravu. „Linky do Úštěku a Homole u Panny, které jezdí po silnici II/261 jsme vyřešili dvěma navazujícími autobusy,“ popsal to Jiří Novotný z firmy BusLine, jež ji na Ústecku zajišťuje.

„Cestující přejdou přes opravovaný přejezd do náhradního autobusu, který je odveze do cílové stanice. Zastávka Velké Březno je přesunuta před a za železniční přejezd,“ sdělil Novotný.

Řidiči nákladních aut jedoucí z Ústí do Velkého Března by měli využívat objízdné trasy po druhém břehu Labe směrem do Děčína po silnici E 442 a z Děčína jet do Velkého Března přes Těchlovice.Řada řidičů nákladních aut, kteří se na Ústecku vyznají, proto volí raději objízdnou trasu pro osobní auta. „Když jsem jel z Valtířova do Ústí, potkal jsem na trase několik nákladních aut včetně kamionu. Kolikrát to bylo o zrcátka, div mě nevytlačili ze silnice,“ napsal do redakce Ústeckého deníku Karel Hladík.
„Po dobu uzavírek a oprav železničních přejezdů bych dal na objízdnou trasu směrem na Malečov a Tašov značku zákaz vjezdu automobilům nad 3,5 tuny. Povolil bych jen zásobování,“ navrhoval Hladík.

Olšinky a Svádov čeká ještě jedna uzavírka, a sice v týdnu od 20 do 26 července. Další práce na železničním přejezdu ve Velkém Březně už pak SŽDC plánuje až na příští rok.

Termíny oprav:

Olšinky, 13. až 17. července
Svádov: 20. až 26. července
Velké Březno: 13. až 17. července