„Naším cílem je naplnění volného času neorganizovaných dětí a mládeže v prázdninovém období,“ sdělila koordinátorka vzdělávání Alena Wegerová z ústecké pobočky společnosti Člověk v tísni. „Je to pro ně příležitost k seznámení se s lidmi z odlišného kulturního prostředí, z jiné země,“ dodala.

Dobrovolníci, nejčastěji studenti, se do Ústí sjeli z Francie, Jižní Koreje, Německa, Velké Británie a Španělska. Bez nároku na finanční odměnu zde nejen baví děti ve školce v Předlicích, ale také pracují na prostorách nízkoprahového klubu v Matiční ulici. Ve volném čase pak mají možnost seznámit se s Ústím a jeho okolím.

„Jsem tu, abych pomáhala dětem, něco je naučila. Chci, aby si z našeho pobytu tady něco odnesly,“ sdělila francouzská dobrovolnice Margot Gallot.

Na důvodu, proč se dobrovolníci ze zahraničí rozhodli právě pro program v České republice, se shodli. „Není nutné jezdit pomáhat až do Afriky nebo Asie. I tady jsou problémy, které je třeba řešit, a děti, které ocení naši snahu a pomoc,“ řekla dobrovolnice Patricia Ruiz ze Španělska.

Komunikace s cizinci prý ústeckým dětem problémy nedělá. „Dobrovolníci se snaží naučit česky, základy obvykle získají velmi brzo. Jinak se s dětmi domlouvají, jak to jde, rukama, nohama,“ objasnila Alena Wegerová.

Ústecká pobočka společnosti Člověk v tísni připravila spolu s dobrovolníky kromě menších akcí i tři velká zábavná odpoledne pro veřejnost. V pátek 15. a v pátek 22. července se v blízkosti centra Stromeček v Předlicích uskuteční odpoledne plná her, hudby a tance. V Matiční ulici se v úterý 19. července odehraje dětský den nabitý soutěžemi.


„Na tyto větší akce se obvykle schází desítky dětí. Loni jich bylo dokonce hodně přes stovku,“ sdělila Alena Wegerová. Mezinárodní dobrovolnický workcamp se v Ústí koná už po dvanácté. Do Předlic se přesunul teprve před dvěma lety. „Díky nově vzniklé školce jsme se mohli začít věnovat i dětem odsud,“ doplnila Wegerová. Předlické Centrum pro matky s dětmi Stromeček funguje jako školka třikrát týdně.

„Nejradši si tu hraji s kostkami a autíčky,“ řekl Martin Balog, jenž školku navštěvuje. „Bude se mi po ní stýskat,“ doplnil budoucí školák. Právě i na rekonstrukci školky se v loňském roce podíleli dobrovolníci, kterým v přicestování do Česka pomáhá sdružení dobrovolných aktivit INEX.

„Aby se člověk mohl stát dobrovolníkem a někam vycestovat, stačí zaslat přihlášku a motivační dopis. Žádná speciální školení nejsou potřeba, ta dobrovolníci obdrží až na místě,“ vysvětlila Šárka Antošová ze sdružení INEX.

Veronika Udatná