Pro rodinu Čechových z Terezína se pobyt na chalupě v Čeřeništi stává noční můrou. Hrozí jim, že se ke své nemovitosti nedostanou. Jedinou příjezdovou cestu k chalupě se jim totiž sousedé chystají přehradit zdí a dokonce s posvěcením stavebního úřadu v Ústí.


Sousedský spor


Až do nedávna vlastníci dvou rekreačních domů, stojících v blízkosti, využívali stejnou přístupovou komunikaci. Původně totiž oba domy patřily jednomu majiteli. Fungovalo to i po rozdělení a prodeji nemovitosti, včetně cesty, dvěma různým majitelům.


Větší část vlastní Čechovi, menší sousedé. Ale právě oni drží klíčový kousek cesty na začátku, přes celou její šířku. Zrovna tudy má pak zeď vést. Vladimír Čech je přesvědčen, že je za tím spor, jenž se sousedy měli. „Úpravami, které si dělali na svém domě, hrozilo poškození našeho. Vytkl jsem jim to.“ Jednou Čechovi přijeli a soused si už stavěl novou cestu, těsně vedle té současné. To už se připravovali na to, že tu původní přehradí, aby neměli kudy jezdit. „Je to jen schválnost, ta zeď nemá jiný smysl,“ je přesvědčen Čech.


Úřadování od stolu


Pokud se sousedovi zeď povede zbudovat, nedostanou se Čechovi ke své části cesty a k domu. Jinudy se tam autem nedostanou, okolo jsou jen louky. Nechápou, jak mohl stavební úřad tohle povolit.

„Určitě se o situaci na místě nepřesvědčili, jinak to není možné,“ zlobí se chalupář. Už v průběhu řízení se Čechovi snažili věc zvrátit, stěžovali si i na to, že novou cestu sousedů stavební úřad posvětil s tím, že jde jen o terénní úpravy, vše ale bezúspěšně. Proto se odvolali ke krajskému úřadu. Ten je teď jejich jedinou nadějí.Místní šetření?


Stavební odbor magistrátu tvrdí, že o umístění a provedení stavby několika opěrných zdí a zídek rozhodl na základě místního šetření a že posoudil i všechny vznesené námitky.

Vycházel prý z toho, že kolem pozemků vede veřejná obecní silnice, na niž se podle úřadu může kdokoli připojit, aniž by musel používat pozemek jiného vlastníka bez věcného břemene. Více se k případu odmítl vyjádřit s tím, že kvůli odvolání stavební řízení dosud trvá. „Ještě nepadlo pravomocné rozhodnutí, úřad se tedy nemůže k věci vyjádřit a nebude podávat podrobnější informace,“ tlumočila stanovisko stavebního úřadu Klára Křivská z kanceláře primátora.


Kudy hasiči?


Čechovi zdůvodnění stavebního úřadu oponují. Na obecní komunikaci se prý nemohou připojit, protože mezi ní a jejich domem jsou nezpevněné pozemky. Říkají, že by se dostali i do rozporu se zákonem, který v chráněné krajinné oblasti, kde se nacházejí, zakazuje vjíždět mimo silnice a místní komunikace.

„Ani by to nebylo prakticky možné. Hrozím se, že by u nás začalo hořet a potřebovali bychom hasiče. K domu by se nedostali,“ stěžuje si Čech.
Podle stavební úřadu, co se zásahu hasičů týká, je splněna příslušná vyhláška a vše v souladu se zákonem. Čechovi proto doufají, že krajský úřad to bude vidět jinak. Petr Kůstka, starosta Malečova, kam Čeřeniště spadá, slíbil, že se pokusí mezi znesvářenými sousedy dojednat kompromis.