Milionový pramen vyschl. Evropské komisi (EK) došla trpělivost s podezřelými projekty a přestala je proplácet. Bez dotací se Ústecký a Karlovarský kraj ocitl poté, co EK upozornila na nesrovnalosti v projektech Krajské zdravotní, která provozuje pět nemocnic v Ústeckém kraji.

Rada regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, která peníze z EU přesměrovává, ale tvrdí, že tak komise učinila na základě starých a nepravdivých informací.

Nepravdivá je podle Marcely Klíchové, mluvčí ROP, například informace, týkající se policejního vyšetřování ředitele úřadu Petra Kušnierze. „V dopise se hovoří o tom, že vyšetřování je vedeno proti určitým zaměstnancům, což není pravda. Vyšetřování, jak státní zástupkyně několikrát potvrdila, je vedeno pouze proti jednomu úředníkovi a to právě řediteli,“ uvedla mluvčí. Zastaralá je podle ní informace týkající se řízení kontroly projektů. „Už na začátku roku jsme systém dle požadavků doladili takovým způsobem, aby nedocházelo k pochybnostem či nesrovnalostem,“ brání ROP Klíchová.

Proplácení financí ale Evropská komise už zastavila. „Proplácení dotací ze strany Evropské Unie bylo pozastaveno již dnem, kdy nám byl dopis z Evropské komise doručen,“ potvrdila mluvčí. „Příjemci se ale obávat nemusí, k proplácení projektů dochází prostřednictvím národních zdrojů,“ dodala.

Podle Ministerstva financí „stopka“ EK problémem také není. Projekty jsou předfinancovány ze státního rozpočtu. Teprve následně žádáme EK o příslušné spolufinancování, čímž jsou dokryty právě prostředky státního rozpočtu použité na předfinancování,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.