Kamery na střeše vozu připomínají vševidoucí oko. Z toho pocitu trochu mrazí v zádech. Při bližším zkoumání vypadá celý systém se všemi kabely a počítačem ve voze jako z jiné planety. V mužích probouzí malé zvědavé kluky, dámy hledají zrcátka a kontrolují make–up. Do Ústí přijelo auto Google Street View.

Street View je funkce Map Google, která umožňuje uživatelům prohlížet si snímky ulic různých měst a krajiny na celém světě v 360 stupňovém pohledu.

V Ústí jen pár dní

Podle Šimona Rákosníka ze společnosti Grayling, která v ČR Google zastupuje, nelze přesně určit, jak dlouho se bude auto v ústeckých ulicích pohybovat. „Focení bude pravděpodobně trvat několik dní,“ uvedl Rákosník.

Podrobné plánování

A jaký je vlastně smysl podrobného mapování? „Uživatelé si mohou jednoduše vybrat restauraci na večer, připravit si plán cesty, najít vhodné místo k setkání, zorientovat se v nové lokalitě nebo jen tak procházet nová místa,“ uvedla smysl systému manažerka českého Googlu Janka Zichová.

Po nasnímání se fotografie budou několik dalších měsíců zpracovávat pomocí speciální technologie, která rozostřuje obličeje lidí tak, aby je nebylo možné identifikovat a ochránilo se jejich soukromí. Technologie zároveň automaticky rozmazává i poznávací značky aut. Právě ochrana soukromí byla přitom tím, co Ústečany často na vozidle nejvíc zajímalo.

O co se jedná?
Street View je funkce Map Google, která umožňuje prohlížet si snímky ulic a krajiny v 360 stupňovém pohledu. V oblastech, ve kterých je funkce dostupná, stačí zazoomovat do nejnižší vrstvy map nebo přetáhnout oranžového panáčka do vyznačených míst.

„Nerad se fotím, nedovoluji to ani svým známým. Nechápu, proč by mě někdo ještě k tomu vystavoval na internetu,“ ptal se Ústečan Jiří Kolva.

Právě kvůli ochraně soukromí společnost v minulosti řešila několik sporů. Loni v září narazila i v ČR. Úřad na ochranu osobních údajů tehdy požadoval třeba to, aby se snížil stativ kamery asi o třicet centimetrů, nebo aby se Google před začátkem zpracovávání ohlásil na místních obecních úřadech.

Povolení znovu společnost dostala až letos v květnu.

Funkce Street View ale umožňuje i dodatečné odstranění snímků, které stačí snadno označit a nahlásit. Zcela vymazat se tak na žádost uživatele může nejenom jednotlivec, ale i jeho dítě, auto nebo dokonce celý dům.

Google Street View auto v Ústí fotí na veřejně dostupných prostranstvích a komunikacích. V České republice dosud pokrývá Prahu, Brno a Ostravu a několik dalších měst.