„Sochy jsou z hořického pískovce. Je to krásný, barevný materiál. Do zdejšího prostředí dobře zapadá, jsme tu jako doma,“ vysvětlil při sobotní vernisáži prezident skupiny Karel Kita.

Pozorovat umělce při práci mohli lidé po celou dobu sochání, tedy čtrnáct dní. Některé z děl nyní zůstanou v Zubrnicích, stejně jako část děl z loňského ročníku. Ostatní si autoři odvezli. Součástí výstavy je ale i 45 obrazů Zubrnic a okolí.

„Nerad se fotím, nedovoluji to ani svým známým. Nechápu, proč by mě někdo ještě k tomu vystavoval na internetu,“ ptal se Ústečan Jiří Kolva. Právě kvůli ochraně soukromí společnost v minulosti řešila několik sporů. Loni v září narazila i v ČR. Úřad na ochranu osobních údajů tehdy požadoval třeba to, aby se snížil stativ kamery asi o třicet centimetrů, nebo aby se Google před začátkem zpracovávání ohlásil na místních obecních úřadech. Povolení znovu společnost dostala až letos v květnu.

Funkce Street View ale umožňuje i dodatečné odstranění snímků, které stačí snadno označit a nahlásit. Zcela vymazat se tak na žádost uživatele může nejenom jednotlivec, ale i jeho dítě, auto nebo dokonce celý dům.

Google Street View auto v Ústí fotí na veřejně dostupných prostranstvích a komunikacích. V České republice dosud pokrývá Prahu, Brno a Ostravu a několik dalších měst.