Jogurty za pár korun, prací prášek za polovinu. Těstoviny jsou už půl roku po minimální době trvanlivosti, ale co, aspoň zbude i na limonádu. Levné potraviny slaví v Ústí úspěch.

„Paní, co máte dobrého?“ ptá se starší Romka v obchodě na Mírovém náměstí. Na otázku, co shání, ale sama přesnou odpověď nezná. „To nevím, hlavně když to bude levné,“ směje se na prodavačku.

Kromě lidí, kteří si tento obchod zatím ještě „oťukávají“, už má ale prodejna v centru Ústí také stálé zákazníky.

„Potraviny tu nakupuji s rozmyslem, nekoupím, co hned nesním. Ale drogerie? Ta se snad ani nezkazí, ne?“ doufá Ústečanka Jana Králová.

Podle jednatelky společnosti Hany Havriljakové je o nákupy v ústecké pobočce nebývalý zájem. „Možná je to i tím, že je v Ústí zatím jen jedna pobočka. Do budoucna ale už plánujeme další. Když ne v Ústí, tak v kraji určitě,“ řekla Deníku Havriljakové. Podle té ústecký obchod navštíví až tisíc zákazníků denně.

Řetězec sice nabízí potraviny s prošlou minimální dobou spotřeby, podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v tom ale žádný problém není. Zboží je totiž jako prošlé označeno.

„Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti lze uvádět do oběhu pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud jsou jako prošlé označeny a odděleně umístěny,“ potvrdil mluvčí SZPI Michal Spáčil. Dodal, že po ukončení data výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Za zdravotní nezávadnost je odpovědný prodejce.

S prodejem takových potravin nemají problém ani hygienici. „Osobně bych to asi nevyhledával, ale třeba u sušených potravin by to problém být neměl,“ řekl ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal. Podle něj ovšem může u některých potravin docházet ke změnám, které mohou vést ke zdravotním problémům.

Záleží ale také na tom, po jaké době lidé potraviny konzumují. A na skladování. „Vše má svou hranici použitelnosti,“ upozornil Trmal.