„V hrázi byly nějaké průsaky, takže ji opravujeme a spárujeme. Zároveň těžíme z přehrážky sediment,“ potvrdil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Podle něj by měly být práce hotové nejpozději do zimy.

„Začít jsme chtěli už loni, ale museli jsme zajistit takové podmínky, abychom neohrožovali místní živočichy,“ dodal mluvčí. Na podzim proto nebylo čištění možné kvůli skokanu skřehotavému, na jaře zase kvůli líhnutí pulců. Kachny, které u potoka jsou, si prý poradí samy, mohou se přesunout jinam.

Obyvatelé sídliště Vinařská, které je v blízkosti přehrážky, čištění toku vítají. Zeleň kolem vodní plochy často využívají k procházkám a venčení psů. Vadí jim ale nepořádek v podobě PET lahví či pneumatik, kterých je okolí přehrážky před čištěním většinou plné.

„Nádrž jako taková mi u sídliště nevadí, ale vadí mi ten nepořádek,“ svěřila se Ústečanka Klára Procházková. Ta by si pro prostor prý také dokázala představit jiné využití. „Radši bych nádrž viděla jako chovný rybník, případně malé koupaliště,“ navrhovala Ústečanka.

Jenže přehrážka slouží právě k tomu, aby se tam nečistoty zachytávaly a neucpala se zakrytá část potoka. A současné práce kolem hráze účel přehrážky nemění. „Pokud má přehrážka sloužit svému účelu, není změna například na chovný rybník možná,“ uvedl již dříve Jan Svejkovský.