Narodil se v rodině významného ústeckého lékaře Otakara Freunda, který léčil nervové choroby v soukromém nervovém sanatoriu, jež se nacházelo od roku 1906 na Klíši.

„Protektorát opustil v dubnu 1939 ilegálním odchodem do Polska. V Krakově se přihlásil do československé armády a posléze odejel do Francie,“ píše o něm ve své stati Jaroslav Balvín mladší.

Odvodu se dobrovolně zúčastnil během září s pořadovým číslem A-91 v Paříži a narukoval v hodnosti svobodníka aspiranta v Agde na středomořském pobřeží jižní Francie 5. prosince 1939 a sloužil u 1. československé divize.

Po katastrofě u Dunkerque jej spolu s ostatními evakuovali do Velké Británie. Tam vstoupil se souhlasem exilového prezidenta Československa Edvarda Beneše do námořnictva Svobodné Francie generála Charlese de Gaulla.

„Poručík námořnictva, ve FNFL od počátku roku 1941. Sloužil v námořnictvu na lodích Ville de Amiens (obchodní) a La Combattante (torpédoborec) v Tichomoří a Atlantiku,“ zmiňuje se o něm v příloze své knihy Pod třemi prapory Bohumil Moravec. Dodejme, že torpédoborec nesl jméno La Combattante.

Gerhart Freund
Narozen 19. listopadu 1912 v Ústí n. L.
Promoce lékařská fakulta, v roce 1936
V dubnu 1939 uprchl do Polska
13. března 1941 dostal svolení k službě u námořnictva Svobodné Francie (FNFL)
20. března 1941 na lodi Ville de Amiens
4. dubna 1943 přidělen na ostrov Wight
Do 11. srpna 1945 lékař vhodnosti poručíka na torpédoborci La Combattante
25. října 1945 demobilizace, zpět v ČSR
Po válce lékařem a spisovatelem
Zemřel 8. května 1974 ve Zlíně

Francouzské námořnictvo jej po válce demobilizovalo v říjnu roku 1945. Do vlasti se vrátil plný nadějí, krátce vykonával lékařskou praxi. Jenže jako závodní lékař, kterému komunisté nemohli zapomenout západní minulost, to neměl snadné.

Později publikoval několik dobrodružných próz, jako je Bariéra ticha a další, je také autorem odborné publikace Průmyslový pracovník očima lékaře. Žil ve Zlíně a publikoval také pod svým válečným jménem Gerard Fraineau. Tento pseudonym propůjčil Pavlu Hejcmanovi k vydání knihy Sbohem moře, sbohem oceány.

Freund zemřel ve Zlíně, tehdy přejmenovaném na Gottwaldov, v roce 1974.