O víkendu vyjely kombajny zejména na Litoměřicku a Lounsku, kde úroda dozrává nejdříve, jakmile ale zaprší, technika z polí zase zřejmě zmizí. Sklizená je většina ozimého ječmenu, zato s ozimou pšenicí a řepkou se zatím teprve začíná, řekl ČTK předseda krajské agrární komory František Loudát. Výnosy zatím odpovídají loňskému, spíše slabšímu roku.

Zemědělce vyhnalo do polí hlavně teplé a slunečné počasí, které až do pondělí panovalo. "Umělé dosušování je velmi nákladné, takže je lepší rostliny buď sklidit suché, nebo je nechat na poli. Dnešní technika už umí sklidit mnohem větší objemy než dřív, takže to problémy nezpůsobuje," řekl ČTK Loudát.
Už za polovinou je sklízení ječmenu ozimého, z celkových 2640 hektarů už je sklizeno na 1900 hektarech. Průměrný výnos je okolo pěti tun na hektar, což je víc než se původně čekalo. Z polí začaly mizet i obě nejrozšířenější rostliny, tedy ozimá pšenice a řepka.

Z necelých 60.000 hektarů pšenice je ale sklizeno méně než procento, z 20.751 hektarů řepky potom zemědělci sebrali jen jednu dvacetinu. Výnos řepky se pohybuje okolo tří tun na hektar, což zhruba odpovídá loňsku. Tehdejší výnosy byly spíše slabší a sklizeň navíc poznamenaly přívalové deště, kvůli nimž část úrody přišla úplně nazmar.

Na dosavadní sklizni si podle Loudáta zemědělci zatím jen zkoušejí, jak jim funguje technika a co je potřeba ještě zlepšit. "Ty hlavní žně teprve přijdou," dodal. Letos zemědělci v kraji zaseli na zhruba 95.000 hektarech, což je o něco méně než vloni, předloni se výměra osetých polí pohybovala okolo 100.000 hektarů. Sklizeň chmele se rozjede zřejmě až v polovině srpna.