Večer plný pokusů o sebevražd, takto hovoří mluvčí městské policie Martina Sochorová o úterní večerní službě městských strážníků. „Po sedmé hodině večerní vyrazila hlídka do ulice Višňová na Severní terase, kde jeden z obyvatel ohlásil, že jeho přítelkyně chce skočit z okna a on že ji násilím drží, aby neskákala,“ líčí první případ pokusu o sebevraždu Martina Sochorová.

„Hlídka na místě zjistila, že již dorazila záchranná služba a dívka je v sanitce. Záchranáři ji odvezli do Masarykovy nemocnice na psychiatrické oddělení. Strážníci dělali pouze záchranářům bezpečnostní doprovod,“ dodala mluvčí. Další případ hned následně museli řešit strážníci na Střekově v Truhlářově ulici.

„Zkroušený muž vyprávěl přivolané hlídce, že ho nebaví žít a dýchat. Strážníci proto muži zavolali rychlou záchrannou službu, která ho stejně jako dívku převezla na psychiatrické oddělení Masarykovy nemocnice,“ popsala druhé sebevražedné chování Sochorová.

Do třetice všeho zlého řešili v úterý v podvečer městští strážníci sousedskou hádku v ulici Jindřicha Plachty v Neštěmicích. „Na operační středisko zavolal jeden z obyvatel domu, že se mezi sebou v sedmém patře hádají dvě rodiny. Na místě hlídka přistihla ženu, která ohrožovala nožem sama sebe a muže, protože se pohádali. Strážníci zjistili, že agresivní žena má svou opatrovnici a spojili se s ní,“ vylíčila mluvčí městské policie Martina Sochorová. I tuto nemocnou ženu museli přivolaní záchranáři převézt na psychiatrické oddělení. Psycholog Jiří Seidlic upozornil, že s náhlou změnou počasí se zvyšuje riziko depresí.

„Náhlá změna počasí může vyvolávat depresivní chování,“ upozornil psycholog. „Jednoznačně však nelze říci, že tomu tak bylo i v těchto třech případech. V dnešní době někteří lidé mohou více prožívat životní krizi, která je může k myšlence o odchodu ze světa vést nebo v nich tento pocit vyvolat. Je nutné přistupovat ke každému případu zvlášť a pacienty vyšetřit, co je k takovému chování vedlo,“ řekl Jiří Seidlic.

Podle ústecké policie Veroniky Hyšplerové kriminalisté na Ústecku evidují od začátku roku osm sebevražd. Jsou ovšem případy, kdy policisté sami nasazují své životy, aby lidí řešící krizi odchodem ze světa zachránili život. Případ z března letošního roku je toho jasným příkladem.

„Třiadvacetiletý mladík chtěl tehdy po osmé hodině večerní skočit z Mariánské skály. Přivolaní policisté okamžitě s mladíkem navázali komunikaci. Situace byla o to složitější, že stál na okraji skály. Jednomu ze zasahujících policistů se podařilo k rozrušenému muži přiblížit na tolik blízko, že muže odtáhl od kraje a předal ho záchranářům,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.