Lidem žijícím na Střekovském nábřeží ztrpčuje život nedostatečná kanalizace a protipovodňová hráz. „Nejhorší poslední situace byla minulý týden z pondělí na úterý,“ líčí místní obyvatelka Jaroslava Faiglová. „Kanály nestačily pojmout dešťovou vodu a chlapi z baráku museli jít ve dvě hodiny ráno otevírat poklopy, aby mohla voda odtéct a nedostala se do domu,“dodala.

„Na nejnižším bodě ulice Střekovské nábřeží chybí pořádný kanál, který by v případě prudkého deště vodu do kanalizační sítě odvedl. K čemu se budovala protipovodňová stěna proti velké vodě z řeky Labe, když tak banální záležitost, jako je prudký déšť, domy místních lidí neochrání? Marně se snažíme už minimálně dva roky o skoro nemožné, aby kanál dodatečně vybudovali,“ pokračovala rozčileně Faiglová.

Podle vyjádření mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Ivety Kardianové systém kanalizační sítě na Střekovském nábřeží funguje v běžném režimu provozu. „Co se týká stížností na síť uličních kanalizačních vpustí, obraťte se na městský úřad,“ uvedla pro Deník Kardianová.

Starostka Střekova Miroslava Lazarová potvrdila, že úředníci zaznamenali v posledních dnech několik podnětů k zatápění Střekovského nábřeží přívalovými dešti. „Celou záležitost jsme postoupili na magistrát náměstkovi primátora Janu Řeřichovi. Ten je v současné době na dovolené. V pondělí by měla proběhnout první schůzka,“ řekla Lazarová.

Celý problém s odvodem dešťové vody do kanalizace se táhne od ledna roku 2009, kdy byla protipovodňová hráz na nábřeží zkolaudována.
„Nechceme se neustále strachovat o svůj majetek. Platíme řádně daně z nemovitostí, a přitom sklepy, prádelny, garáže nemůžeme ani takřka používat. Nebo si snad někdo myslí, že je v pořádku mít neustále sbalené věci v přepravkách?“ ptá se Faiglová.

Nejhorší situace na nábřeží byla v červenci 2009. Tehdy se kvůli přívalovému dešti mezi domy a protipovodňovou hrází vytvořilo malé jezero. Nejvíce to odnesli obyvatelé přilehlých domů od křižovatky s ulicí Třebízského po odbočku do ulice U Stanice.

Naštvaní majitelé bytů a garáží na Střekovském nábřeží zvažují, že na magistrát podají trestní oznámení. „Jsme natolik zoufalí, že pokud nedojde k nápravě, při dalším poškození majetku deštěm podáme trestní oznámení na město. Silnice, ze které se dešťová voda dostává do domů, je jeho majetkem,“ dodala Faiglová.


Krajskou metropoli by měly podle meteorologů nejvíce tento týden zasáhnout dešťové srážky ve čtvrtek. „Nemělo by se jednat o přívalový déšť, ale spíše o četné deště. Na Ústecku by mohlo spadnout až 30 milimetrů srážek,“ řekl Daniel Tudor z Českého hydrometeorologického ústavu na Kočkově.

Protipovodňová hráz na Střekovském nábřeží přišla na 85 milionu korun. Chrání místní domy a přilehlé ulice před dvacetiletou vodou z řeky Labe. Hráz je zhruba kilometr dlouhá a metr vysoká. V případě velké vody dobrovolní hasiči hráz navýší o 2,4 metru mobilní protipovodňovou stěnou.