Třicet šest procent veškerého softwaru používají jeho uživatelé nelegálně. Domácí výrobci tak ročně přijdou o téměř čtyři miliardy korun.
„Pirátství se nejvíc vyskytuje mezi malými a středními firmami, které využívají mezi deseti až sty počítači,“ sdělil ředitel pro strategii Robert Kleiner z truconneXion.

Podle mluvčího protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) Jana Hlaváče kvete pirátství v Ústeckém kraji proto, že firmy, které zde sídlí, necítí hrozbu z postihu.

„Firmy mimo Prahu se tolik nevěnují protipirátské prevenci. Myslí si, že se jich to netýká. Přitom právě tým ústecké policie pro odhalování nelegálního softwaru patří mezi špičku,“ sdělil Hlaváč. „Pirátství je ale tak komplikovaný druh kriminality, že ho policisté neradi vyšetřují,“ uvedl.

Dodal, že podobná situace nastala u domácností, které programy nelegálně stahují čím dál častěji. Zatímco míra pirátství ve firemním sektoru klesla, u domácností došlo k růstu o dvě až tři procenta.

„Kamarádi stahují programy na úpravu fotek a videí. Jinak by si je nemohli dovolit, jsou moc drahé,“ řekl šestnáctiletý Ústečan Kryštof Dytrt. Právě chybějící osvěta ve školách i v samotných rodinách podle Hlaváče přispívá k bujení pirátství mezi mládeží.

„Děti jsou problém. Neuvědomují si, že se dopouštějí trestné činnosti. Nemají povědomí o autorských právech a doma ani ve škole ho zatím nezískávají,“ uvedl mluvčí BSA.

Protipirátská organizace se snaží podporovat různé kampaně, které by tuto osvětu pomáhaly šířit. Proti jedné z nich zaměřující se na pirátství ve firmách vystoupila v roce 2009 Česká pirátská strana. BSA rozeslala českým firmám dopis, ve kterých je žádala, aby udaly svou konkurenci, která nelegální software používá.

„Neobhajujeme pirátství, varujeme před zastrašujícími praktikami BSA,“ hlásali. Jaroslav Achab Haidler, který vedl Českou pirátskou stranu v Ústí do voleb, uvedl, že není tak ortodoxní. „Firmy ať platí. U domácností je to jiné. Prodejci softwaru by si měli ujasnit, jaké částky budou za zboží požadovat,“ řekl.

Podle Hlaváče k odhalování deliktů nejčastěji přispívají udání přímo od lidí. „To se týká hlavně firem. U domácností přijdeme s policií až na případy, kdy se nelegální software šíří ve velkém,“ doplnil mluvčí BSA s tím, že na podzim chystají velké zátahové akce zaměřené právě na regiony.

36 % softwaru používají jeho uživatelé nelegálně, pirátství kleslo loni u firem o 3%, v domácnostech o 2% stouplo, o 3,7 miliardy korun kvůli němu přijdou domácí výrobci softwaru ročně

Veronika Udatná