Představte si, že se vaše předškolní dítě na skládacím miniaturním dopravním hřišti naučí, jak to funguje na silnici. Naučí se správně přecházet na zeleného panáčka, bude vědět, co je zákaz vjezdu i hlavní silnice, nebo jak se auta mají pohybovat na křižovatce.

„Něco podobného jsme viděli někdy, asi před měsícem, u Fora,“ upamatovala se Iveta Salačová. „Značky mělo asi metr vysoké, což je pro takové malé děti ideální. Našeho kluka to strašně bavilo, nejvíc se mu líbil ten malý semafor,“ líčila.

Jak vysvětlil Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie, mobilní hřiště nakoupili s tím, že by to mohla být výborná učební a didaktická pomůcka pro nejmenší děti. „Mohou si na tom poměrně rychle a nenásilně za pomoci hry osvojit jak se pohybovat v silničním provozu.“

Podobného názoru je třeba i Zdeňka Kubíková, ředitelka Mateřské školy Centrum, která si také myslí, že by takové mobilní hřiště mohlo být užitečné. „Určitě, to je bez diskusí, prevence je důležitá součást našeho programu. Ostatně my s městskou policií na dopravní výchově aktivně spolupracujeme, jezdíme i do Krásného Března na dopravní hřiště. Užitečná je fyzická přítomnost strážníků, aby si na ně děti zvykly a braly je jako běžnou součást společnosti.“


Vybalí ho všude


Mobilní dopravní hřiště má u městské policie na starosti Kateřina Burianová. Ta vysvětlila, že skládací hřiště s nízkými značkami nebo semafory pro vozidla i chodce lze v podstatě použít kdekoliv. „Vybalit ho můžeme kdekoliv. Na zahradě, na parkovišti, v parku a podobně. Stačí jen třeba křídou na asfalt vyznačit, kudy vedou vozovky nebo chodníky. V zimě se dá použít i v herně.“


Jak doplnil Jan Řeřicha (ODS), náměstek ústeckého primátora, hřiště je doplněno i rolovacím přechodem pro chodce nebo třeba také koloběžkami, aby děti měly na čem jezdit. „Městská policie hřiště dostala zdarma v rámci projektu Archimédes,“ vysvětlil Řeřicha.


„My sice máme krásné dopravní hřiště v Krásném Březně, ale zkuste si s tolika malými caparty jet MHD přes celé město. To je dost složité, takže proto jsme ho pořídili, ne snad proto, že bychom chtěli to krásnobřezenské zrušit,“ dodal Řeřicha.


Zájem od mateřinek


Městská policie chce dopravní hřiště využít na různých akcích, jako je třeba Malý cyklista, nebo při dětských dnech, používali ho při prezentaci projektu Civitas s tím, že malým dětem není potřeba nic složitě vysvětlovat, ale že jim můžou rovnou ukázat, co které dopravní značky znamenají v praxi.
„Přes léto ho použijeme při našich návštěvách v dětských domovech nebo ve stacionářích, ve Světlušce i dalších volnočasových organizacích. Ve školním roce samozřejmě při výuce předmětu Dopravní výchova,“ dodala Burianová.


Mobilní dopravní hřiště je svým rozsahem v Ústí nad Labem jediné. Jak dodala Ivana Solničková, magistrátní mluvčí, hřiště město přišlo jen na zhruba 68,1 tisíce korun. „Na výuku je zpracován dlouhodobý celoroční harmonogram návštěv,“ popsala Solničková.


„Chceme toto mobilní hřiště využívat nastálo, postupně ho doplňovat a obnovovat. O program dopravní výchovy, jehož součástí hřiště je, projevily zájem všechny mateřinky v Ústí a nejbližším okolí, je jich zhruba padesát,“ dodala Solničková.