Přitom právě Vrba městu vytrhl trn z paty, když rok a půl neměl o restauraci na výletním zámečku nikdo zájem a město celkem pětkrát hledalo nájemce. Novým provozovatelem bude firma Ekofin PC, která staví na Větruši hotel a ve které dříve vlastnicky figuroval primátor Vít Mandík (ČSSD).

„Jsem na dovolené v Turecku, nikdo mi nic neříkal, tu informaci od vás slyším poprvé,“ uvedl v telefonickém rozhovoru pro Deník Vrba.

Podle náměstkyně primátora Heleny Kubcové (ODS), která má na starosti majetek města, jde o dlouhodobou strategii provozu Větruše. „Již v minulosti bylo jasně řečeno, že až se dostaví hotel na Větruši, celý komplex převezme jeho provozovatel,“ uvedla Kubcová.

Deník situaci kolem provozu Větruše neustále sleduje, ale o tom, že se restaurace ujme provozovatel hotelu, se oficiálně nikdy nemluvilo. Kubcová dodala, že výpověď současnému nájemci radní odsouhlasili teď také proto, že má dvanáctiměsíční výpovědní lhůtu.

Současný restauratér Jan Vrba uvedl, že od té doby, co se staví hotel na Větruši, má jeho postavení určitý vývoj. „Rok budeme restauraci ještě dál provozovat, ale co bude dál, nevím. Ovšem objekt patří městu a může si s ním dělat, co chce,“ stručně dodal.

Provozovatelem restaurace a hotelu na Větruši bude tedy za rok jen firma Ekofin PC.

Jak šel čas:

1847 – dokončena výstavba restaurace na Větruši
1897 – postavena vyhlídková věž
1950 – byla stavba Větruše jako konfiskát převedena pod Československou obec sokolskou
1954 – Větruše přechází pod správu nár. podn. Turista Praha
1958 – dominanta přešla pod Restaurace a jídelny Ústí n. L.
1992 – Větruše se stala předmětem privatizace.
2000 – mohutný požár, Větruše přichází o vyhlídkovou věž
2001 – Větruši koupilo město Ústí za 2,01 milionu korun.
2005 – dokončena rekonstrukce Větruše a vybudování okolního zábavního areálu a bludiště, celkové náklady – téměř 130 milionu korun.
2005 – 2006 provoz restaurace Větruše zahajuje dnes již neexistující společnost Drinks union
2007 – srpen, sesuv půdy skalního masívu a propad terasy. Na konci roku společnost Drinks union Větruši opouští, město hledá nájemce na provoz restaurace
2009 – v září otevírá restauraci podnikatel Jan Vrba
2010 – zprovozněna lanovka

„Výletníci se nemusí bát, že by s vypovězením smlouvy panu Vrbovi byla restaurace zase uzavřená. O její provoz se bude starat nový nájemce firma Ekofin PC,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Kubcová.

Jednatel společnosti, která za rok otevře hotel na Větruši, Jiří Dušek, uklidňuje, že ani stávající zaměstnanci se nemusí obávat o práci. „Ten, kdo přistoupí na naše podmínky a podepíše s námi novou pracovní smlouvu, bude moci nadále na Větruši pracovat,“ ujistil Dušek. Včera ovšem byli ještě zaměstnanci restaurace z nové informace mírně zaskočeni.

„Je jasné, že když pan Vrba dostal výpověď, že se bojíme, abychom nepřišli o práci. Co můžu z minulých zaměstnání v jiných provozovnách v Ústí soudit, tak práce na Větruši je nejlepší. Bylo by škoda, kdybych musela skončit,“ řekla vedoucí obsluhy restaurace Kateřina Thumová.