Měl ale štěstí, dostal se do projektu Šance, absolvoval kurz a práci získal. Nyní si dokonce myslí na vysokoškolský diplom.

„Půl roku jsem pracoval pro Člověka v tísni v Matiční. Dotované místo mi teď končí, ale našli mi novou práci, takže nezaměstnaný nebudu,“ radoval se Šandor.

Ten v současnosti končí ve svém prvním zaměstnání, do kterého se dostal díky projektu První šance i mladým bez vzdělání. Podobně jako on se z práce od začátku projektu zaradovalo už 42 lidí z Ústecka. Celkem již projektem prošlo 193 klientů. Aktivity budou v Ústeckém kraji pokračovat ještě přibližně rok.

„V projektu jsme se zaměřili na osoby se základním vzděláním, ale jsou v něm zapojeni i středoškoláci,“ uvedl projektový manažer Aleš Svoboda z ústeckého krajského Úřadu práce. „Klientům projektu se podařilo nalézt zaměstnání v různých oborech, především v obchodu a službách a v dělnických profesích. Motivací jim bylo hlavně setkání se zaměstnavateli a takzvané pracovní ochutnávky,“ dodala Jaroslava Kordová ze společnosti Persona grata, která pro Úřad práce projekt na Ústecku realizuje.

Úspěchy slaví Úřad práce ale i s projekty V padesáti nekončíme a Cesta. Druhý jmenovaný pomáhá najít práci dlouhodobě evidovaným uchazečům. Díky projektu bylo na Ústecku ve spolupráci se zaměstnavateli vytvořeno 38 dotovaných pracovních míst. Padesátku jako nový start už využilo 114 obyvatel Ústecka.

„Po nemoci už jsem se nemohla vrátit do obchodu a šest let zůstala na Úřadu práce. Od května jsem ale získala dotované místo,“ radovala se Ústečanka Iveta Wundrawitzová. Práce jí v říjnu končí, ale díky projektu jsou její vyhlídky do budoucna o něco lepší.