„Myslím, že jde jednoduše o kopii. Je ostuda, že město nemá ani tolik invence, aby si k televizi udělalo vlastní znělku,“ divil se Ústečan.

Kdo se naopak vůbec nedivil, byl Jaroslav Achab Haidler, který vysílání ústecké televize kritizuje poměrně často. „Tam, kde náměstek primátora krade diplomky, není divu, že jeho podřízení kradou znělku,“ rýpl si Haidler. „Je to důkaz toho, jak nápaditá a investigativní TV–Ústí je,“ dodal.

Znělka není originál

Podle ředitele společnosti Metropolnet, která TV–Ústí spravuje, Marka Del Maschio, dělal znělku k vysílání televize její reportér Petr Manhart. „Myslím, že ji dělal on, ale podrobnosti neznám,“ přiznal ředitel.

„Ano, znělku jsem dělal, ale bez zvuku, ten máme ze seznamu, který je k dispozici na Ochranném svazu autorů,“ řekl Manhart. O tom, že by autoři oslovili někoho z ústeckých hudebníků či skladatelů, prý vůbec nepřemýšleli.

„To v plánu nebylo, potřebovali jsme vysílání rychle spustit,“ vysvětlil reportér ústecké televize. Dále uvedl, že ze stejného seznamu televizní kanál využívá veškerou hudbu, která v programu je. „Máme odtamtud celý seznam, platíme deset minut měsíčně. Částku ale neznám,“ dodal Manhart.

Podle Petra Soukupa, manažera komunikace Ochranného svazu autorů (OSA), se ale v případě TV–Ústí jedná o zpravodajskou televizi, která nemá smlouvu s OSA, neboť vysílá na základě takzvané zpravodajské licence. „V případě znělek není údělem OSA toto soudit, neboť svaz zastupuje pouze majetková práva autorů, nikoli osobnostní,“ uvedl Soukup.

Ať tak či onak, podle Ústečanů je to ostuda. Ústecký baskytarista a skladatel Richard Scheufler říká, že je na tomto případu vidět, že městu chybí inspirace.

Ústecká ostuda

O tom, že je znělka TV–Ústí v podstatě kopií té, kterou používá BBC, Scheufler nepochybuje. „Někdo si trochu pohrál s melodií, ale motiv je jasný, jen rozehraný na víc taktů. Jinak je to kopie,“ poznamenal Scheufler s tím, že sám by se za to jako autor musel stydět.