„Zrovna pracuji na Březňáčkovi. Je to takový ochránce, patron Polabí,“ smál se Andrej Augustín, umělec ze Slovenska.

V Zubrnicích je letos poprvé, prostředí se mu ale moc líbí. „Je to tu opravdu inspirativní. Pro aktuální obraz jsme se ale čerpal inspiraci z místního piva, je to takový poetický název,“ vysvětlil Augustín.

Ten je jedním z třinácti umělců, kteří již týden pracují v zubrnickém kostele na výtvarném sympoziu. „Letos jsme zvolil název Prolínání – Diffusion, protože se tu kromě Čechů a Němců sešlo také několik umělců ze Slovenska a Polska,“ uvedla organizátorka akce Vlasta Rydlová.

„Na Zubrnice jsme dostali před dvanácti lety tip, že je to výjimečná obec. Je tu skanzen, muzeum, krásná krajina a příjemní lidé, kteří nás podporují,“ vysvětlila organizátorka, proč zrovna Zubrnice.

Výstava v Zubrnicích začne zítra v 18.00 hodin vernisáží. Návštěvníci si budou moci díla prohlédnout do konce září, poté budou k vidění v pražském paláci Akropolis.

A co bude vlastně k vidění? „Někdo téma prolínání spojí s tím, jak se prolínají národy v hraničních oblastech. Jeden z výtvarníků si zvolil třeba téma, kterým reaguje na současné protesty v arabských zemích, kde lidé cítí nesvobodu, chtěli by svobodné volby. I to souvisí s prolínáním. Jsme jeden svět a všichni chceme svobodu,“ nastínila Vlasta Rydlová.

Sama maluje a jako inspiraci zvolila okolní přírodu. „V obrazech se prolíná barva, místní kopce, voda, mlha a mraky, které nás tu navštěvují obden,“ vysvětlila Rydlová, která na sympoziu ještě nechyběla, takže je v Zubrnicích letos již po třinácté. Tamní příroda se podle ní ale neokouká, pořád je co malovat.

Norbert Sötz z Německa je oproti tomu v Zubrnicích poprvé. Pracuje s hlínou a voskem, které presuje do rámů a tvaruje. Na výstavě představí svou práci s názvem Tajemství prostoru.

„Inspiroval jsem se právě tady, v kostele,“ vyprávěl Sötz. „Původně jsem chtěl svou práci udělat s rovnou linií, ale zaujalo mě centrální gotické okno kostela, proto jsem i své dílo nakonec zaoblil,“ řekl umělec z Německa.