Socha Anděla ze Schönsteinu se po letech vrátila, kam patří. Že do Tisé, kde se Schönstein nacházel, patří, léta nikdo netušil. Obec chce nyní zastavit její chátrání.

„Nikdo z nás netušil, že Anděl v Libouchci je a že je to pozůstatek zámku Schönstein. Hned jak se na to přišlo, začali jsme s obcí pracovat na jeho přesunu zpět,“ řekl Radim Bzura ze Sdružení rodičů a přátel dětí Tisá.

Občanské sdružení totiž, na rozdíl od obce, může pracovat na projektech a podávat granty. Původní plán byl sochu odnést svépomocí. „Ukázalo se, že představa, že popadneme popruhy a sochu odneseme, byla zcela nereálná,“ pokračoval Bzura.

Kvůli památkové ochraně tedy museli zvolit časově i administrativně náročnější cestu. „Projekt na grant nelze napsat za týden, plánovat jsme začali už v zimě,“ uvedla Jiřina Bischoffiová, která pro obec projekt připravila. Náročná byla ale i samotná přeprava,“ dodala.

Grant Ústecké komunitní nadace pomohl s přepravou a propagací. Ani teď ale nemají zachránci Anděla vyhráno. Nyní je potřeba sochu zakonzervovat či zrestaurovat. To by mohlo stát až 160 tisíc korun.

Anděl by teď měl zůstat uvnitř kostela, aby se dál neničil. „Pro vnější prostory zřejmě ani nebyl vytvořen. Zdobení a materiál odpovídá vnitřním prostorům,“ uvedl při včerejším přivítání Anděla v kostele starosta obce Jiří Jandásek.

Arciděkan Miroslav Šimáček, který v Tisé slouží pravidelné mše, se radoval především z toho, že lidé mají o podobné věci stále zájem. „Je to pro mě taková radost, že duchovní hodnoty v lidech jsou. Ze sochy se nikdo nenají, ale má svou historii,“ řekl Šimáček.

Socha Anděla je možná jedinou zachovalou částí bývalého zámku Schönstein, který se nacházel v místě stejnojmenné tvrze, předcházející dnešní Tisou.
Zámek byl vystaven v letech 1554 až 1557, zničen byl za třicetileté války. O další historii sochy se toho moc neví, ale podle starosty je zřejmé, že se jedná o nejstarší doložitelný artefakt, který v obci je.