Chceme jasný slib, že tunely v novém územním plánu nebudou zakresleny. To požaduje iniciativa Stop Tunelům.

VÝZVU STOP TUNELŮM
SI STÁHNĚTE ZDE

(zbylé dokumenty níže)

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) v pátek navrhl místo tří tunelů vypracování nové dopravní koncepce, ale zároveň požaduje schválení územního plánu do konce roku 2011. Takový postup se iniciativě zdá nereálný.

„Vypracování nové koncepce dopravy si vyžádá nejméně několik měsíců práce odborníků,“ sdělil názor iniciativy Jan Kvapil. „Dojde-li v návrhu územního plánu k podstatné změně, podle stavebního zákona je nutné zopakovat veřejné projednání a připomínkovací řízení k územnímu plánu, což si vyžádá dalších několik měsíců.“

Dokumenty ke stažení:
- Vyjádření Arno Fišery si můžete stáhnout zde.
- Vyjádření Jana Řeřichy si můžete stáhnout zde.
- Vyjádření Zdeňka Kubce si můžete stáhnout zde.
- Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.

Poznámka: Všechny soubory jsou ve formátu PDF.

Co na to opozice?

Územní plán je velmi závažný dokument města a změna, která se nyní chystala, byla rozsáhlá. Její tvorba zabrala spoustu času, diskutovali nad ní zajisté týmy odborníků, byla projednávána na radě města i na zastupitelstvu, bylo uspořádáno projednávání se zastupiteli všech úrovní i s občany. Občané předkládali své připomínky, zvedaly se vlny nesouhlasu, pronesla se spousta emotivních vět na straně vedení města i na straně občanů.

Vůbec si nechci představit, kolik to všechno stálo, kolik energie bylo proinvestováno. A ejhle – na posledním zastupitelstvu města jeden z koaličních partnerů – ČSSD ústy radního MUDr. Pavla Dlouhého – vznesl návrh, aby se tato změna přepracovala tak, že „..bychom měli již teď pracovat na variantě bez tunelů.“Řekla jsem si, bože co se to děje, vždyť rada tenhle materiál musela už projednávat, tak o co tady jde?!

A v Ústeckém deníku z 30. července 2011 další info– druhý koaliční partner – ODS - se staví za odmítnutí současné varianty změny územního plánu!?! To už vůbec nechápu, vždyť zadání je vždy projevem vůle politické reprezentace a tu máme už druhé volební období téměř totožnou.

Večer, když jsem usínala, mi přicházející sen přinesl rozuzlení – někdo jim to všechno podstrčil!! Bohužel ale nevím, kdo je pachatel. Nevím, kdo ten materiál na magistát vůbec vpašoval a donutil tak spousty lidí pracovat, projednávat, osočovat se navzájem, ztrácet nervy. Asi by se měla přijmout nějaká rozpočtová změna a zvýšit náklady na ostrahu. Protože kdo ví, kolik takových materiálů, ke kterým se nakonec nikdo nezná, ještě bloudí magistrátem?

JUDr. Ilona Tajchnerová, předseda regionální organizace TOP 09

Iniciativa má tedy strach, aby to celé nebyl jen zastírací manévr, jak nenápadně tunely do územního plánu prosadit. Žádají proto v takzvané „Srpnové výzvě“ zastupitele, aby konkrétně řekli, jak si další postup představují a obavy iniciativy v tomto směru rozptýlili. Zároveň apelují na případné posunutí termínu, kdy by měli ústečtí zastupitelé o návrhu hlasovat, klidně i na příští rok.

Řeřicha se brání s tím, že bezprostředně po veřejném projednání územního plánu o tunelech hovořil s občany Bukova. „Zcela jasně jsem řekl, že tunely vnímám jako problematické,“ uvedl Řeřicha. „To jsem znovu zdůraznil i na následujícím jednání zastupitelstva.“

Zároveň zdůraznil, že prohlášení zastupitelů ODS není jen populistickým výkřikem. Vydali ho po zvážení všech možných variant s tím, že už řeší jenom detaily. „Tvrzení Srpnové výzvy o nereálnosti řešení není pravdivé, je zavádějící a vyvolávající zbytečný neklid mezi občany.“

„Zastupitelé ODS chápou, že iniciátory výzvy udivuje, že je naší snahou schválit územní plán ještě v letošním roce,“ uvedl Řeřicha ohledně termínu schvalování.


Termíny a koalice


„Jsme přesvědčeni o tom, že celá akce je z velké části ovlivněna snahou zviditelnění sebe sama a názor zastupitelů ODS tuto jejich snahu příliš nepodporuje,“ dodal Řeřicha s tím, že mají variantu, jež schválení územního plánu umožňuje bez dalších finančních nákladů a časových posunů.
Zdeněk Kubec, předseda koaliční SZSP k tomu zopakoval, že jeho partaj je proti tunelům od samého počátku, protože třeba znehodnocují majetek a neodpovídají evropským standardům a s tímto názorem prý vystoupili i na jednání zastupitelstva města.

Podobně se vyjádřil i ohledně termínu schválení nového územního plánu. „Nemáme potřebu rozhodovat ukvapeně,“ uvedl Kubec. „Nechceme být tlačeni termínem 31. prosince 2011, nebo dalšími termíny,“ dodal s tím, že projekty se týkají až roku 2050 a tomu musí územní plán odpovídat.


Nic nám neřekli


Koaliční ČSSD ústy radního a vicehejtmana Arna Fišery sdělila, že svůj negativní postoj k tunelům nemění, a že za přípravu plánu je odpovědná ODS.
Ve svém prohlášení si Fišera postěžoval, že s nimi nikdo generel dopravy nekonzultoval. „K řešením, včetně tunelů, jsme neměli žádné podklady, po obdržení materiálů do zastupitelstva jsme jasně vyjádřili nepřipravenost podpořit budoucí generel dopravy v navrhovaném územním plánu tak, jak byl předložen.“

V novém územním plánu je navržen dopravní systém města Ústí, který zahrnuje výstavbu dvou mostů a tří tunelů. Tím by se desítkám obyvatel znehodnotil jejich majetek.