„Varhany s deseti rejstříky, dvěma manuály a pedálem postavil Heinrich Schiffner v roce 1888. Z jeho ruky vyšlo to nejzajímavější, co v romantickém továrním varhanářském období vznikalo,“ upozornil zručný varhanář na kvality nástroje. Jedná se podle něj o vzácný kousek z doby Schiffnerových začátků.

„Varhany přežily všechny nástrahy svého mladšího věku. Pak ale přišla první světová válka, která je připravila o cínové prospektové píšťaly. Ty byly později nahrazeny zinkovými a nástroj dál sloužil, ale hrálo se na něj jen málo,“ zabrousil varhanář do historie.

Kostel byl v minulosti trochu opomíjený, do varhan začalo zatékat a padat do nich strop. Až se do celé věci vložil skladatel chrámové hudby Miloš Bok. Ten je varhaníkem plzeňské a litoměřické diecéze a k Tisé má blízko.

„Měli jsme tu babičku a mnohokrát jsem tu dělal hudbu. Na varhany tu hraji od dětství, ale jsou hodně zanedbané a rozladěné,“ uvedl Miloš Bok, který se na celé akci podílí také jako soukromý sponzor.

Varhanář byl v Tisé už před deseti lety. Práce je ale stále dost. Kromě varhan v kostele opravují prakticky vše, co s nimi souvisí. „Je potřeba opravit okno, které varhanám nestíní. V zimě tam fouká sníh, v létě do nich praží slunce,“ vysvětlil starosta obce Jiří Jandásek.

„Nahoře opravujeme také žaluzie, protože břidlicové šablony opadávají dolů, což je nebezpečné. Do věže navíc zatéká a fouká tam sníh,“ dodal starosta.
Opravu střechy kostela zaplatí církev, obec se postará o okno a opravu varhan hradí Veolia nadační fond.