Born to be wild, born to be free. Tohle motorkářské heslo mi bloudí hlavou, když se s Honzou Křemenem, organizátorem Ústecké motoshow, řítíme do Děčína navštívit klubovnu motocyklového klubu Black Shadows MC Czech. Zkratka MC znamená Motorcycle Club.

Po cestě mi bloudí hlavou leccos. Například, že žádnému novináři se ještě v Čechách nepovedlo psát o 1% motocyklových klubech „zevnitř.“ Nebo vymyšlené kriminální legendy o lidech kolem nich, či policejní statistiky motorkářů, kteří nepřežili riskantní jízdu po českých silnicích.

Problémem jsou sólo jezdci

„Většinu těch nehod způsobují weekend riders, ne motocyklové kluby nebo organizované skupiny jezdců,“ povídá mi Honza, asi tuší, na co myslím. „Jenže někteří sólo jezdci pak dělají všem motorkářům jakousi špatnou reklamu.“

S motocyklovými kluby má veřejnost spojené hlavně celosvětově proslulé Hells Angels. V České republice jsou v Praze a Ostravě. Mezi ostatními MC, jak se od Honzy překvapeně dozvídám, mají ale naprosto rovné postavení.

Konečně jsme u „clubhouse,“ tedy u klubovny Black Shadows MC. Radši hážu všechno, co o motorkářích vím, za hlavu. Vcházíme dovnitř a ihned mě překvapuje, že to ve skutečnosti není žádný krcálek Mirka Dušína, ale stylově vybavený dům.

Je tu dílna pro případnou rychlou opravu motocyklu, zahrada s ohništěm, sál, nebo bar ozdobený motorkářskými relikviemi. Když mě tu provádějí, v sále mi padly do oka tři mohutné a vyšperkované motocykly. Sám bych je řídit nedokázal, takže jen s respektem procházím okolo.

Členové klubu, neboli members, jak se anglicky nazývají, mě zdraví docela přátelsky. Po úvodním oťukávání si dáme kafe a zjišťujeme, že není zas tak jednoduché se mezi tyto hochy dostat a získat právo vozit jejich znaky či „barvy“ na zádech, a docela chápu, že jsou na ně hrdí a proč.

Barvy tvoří horní a spodní část, zvaná rocker, doplněná znakem dotyčného klubu se zkratkou MC. „Náš klub si zájemce o členství testuje po svém, aby zjistil, jestli je na ně spolehnutí a jestli vůbec dokonale ovládají svůj stroj. Zda jezdí natolik dobře, aby mohl cestovat i na vzdálenější místa v republice, případně Evropy,“ líčí Rob.

„Je tady duch vzájemného kamarádství, jeden může počítat s druhým, platí vnitřní dohody, respektujeme se navzájem. Na bráchu musí být spolehnutí,“ doplňuje ho Zdeny, další člen klubu. „Když si řekneme, že od clubhausu se vyjíždí v deset, tak se v deset vyjíždí,“ dodává.

V klubu nehrají sociální rozdíly roli

Pokud někam cestují, na akci jiného klubu, koncert, případně mejdan, tak jedou ve společné formaci. V této souvislosti se mimo jiné hovořilo o gangu kriminálníků, obchodujících se zbraněmi, drogami či bílým masem. Profil Black Shadows MC Czech i ostatních MC klubů v České republice je ovšem odlišný.

„Mezi členy MC jsou lidé ze všech společenských vrstev, dělníci, živnostníci, podnikatelé,“ pokračuje Rob. „Sociální rozdíly zde nehrají vůbec roli. Ve skutečnosti je to celé o velkém kamarádství a také i společné vynikající zábavě. Jsme prostě kámoši na motorkách.“

Případný vznik nových MC klubů v Čechách po určité době musí odsouhlasit všechny ostatní motocyklové kluby v zemi, a to při pravidelném meziklubovém setkání.

„Je to jeden z principů Uznání a Respektu, který vzešel po vzájemné dohodě všech motocyklových klubů české MC scény,“ dodává Rob.

Motorkáři si své členy testují.
Rozhovor s členem MC Black Shadows Robem, jehož hodnost v klubu je Sgt. at Arms
Neloupíme, a ani lidi nestřílíme!

Příjmení nepovažuje za důležité. „Rob z Black Shadows MC je jenom jeden,“ říká motorkář.

Lidé si motorkáře spojují s nezodpovědnou jízdou, jak to vypadá u vás?
Pokud jedeme jako klub ve formaci, každý má své místo. Když formaci někdo poruší náhlým brzděním nebo má nedostatečnou zkušenost v ježdění na motocyklu, může to znamenat velkou katastrofu pro všechny, a to si v nemůžeme dovolit.

Jak taková formace vypadá?
První jedou vždy nejzkušenější jezdci, ti vedou formaci případně kolonu. To jsou members, kteří nosí plné označení na zádech. Na silnici je nutná rychlá identifikace, a to právě nejlépe zajistí klubové označení na zádech. Sestavu formace si organizuje Road Captain po vzájemné dohodě s ostatními členy klubu, ti pak třeba staví provoz na křižovatce, aby formace mohla bezpečně projet, byť třeba i ve 100 či 150 jezdcích.

Jak vypadá 1% MC klub?
MC kluby u nás mají historický původ. Vznikly z několika málo členů. Oficiální MC klub má vždy svou klubovnu, clubhouse a měl by mít minimálně 6 až 8 členů, co trvale působí na motocyklové scéně.

Ze setkání MC klubů bývá poprask, mluví se o kriminalitě a posílené silniční kontroly staví každého motorkáře. Jak vypadají klubové akce?
Na klubové akce se sjíždí kamarádi a bráchové z celého světa. Přijíždí, protože se prostě chtějí vidět a popovídat si jak jde život, nebo se pobavit na společné party. Na tom není přece nic neobvyklého, zajet do kempu na kus žvance a pokecat s kámošema. Určitě se neschází, aby tady loupili a stříleli lidi, je to naprostý nesmysl, vytvářený především některými médii.

Jste tedy něco jako celosvětová komunita, chápu to dobře?
Je to určitá forma mezinárodní komunity, kluby se navštěvují. I v tom se promítá určitá forma bratrství. Když přijedu do Anglie a požádám kluky, jestli bych mohl přespat na jejich clubhousu, jsem pro ně host a automaticky mám zázemí a podporu. Stejně tak, když oni přijedou sem, tak jsme bez problémů schopni poskytnout jim azyl.

Proč 1 %?
Šéf motoristické asociace v USA prý ve 40. letech o aktivitách některých motorkářů řekl, že 99% motocyklistů ctí právo, zbylé 1% jsou psanci mimo zákon. Řada klubů se k onomu 1% hrdě hlásí, i když nejsou kriminálníci.