„Od vzniku takzvaného Akčního centra v Předlicích, zázemí pro městskou policii, poskytování sociálních služeb a další, město Ústí nad Labem v současné době upustilo, a to vzhledem k omezeným možnostem financování takto rozsáhlého investičního projektu,“ potvrdila Klára Křivská, vedoucí kanceláře primátora.

Poněkud odlišná situace panuje v Trmicích. „My máme s Agenturou podepsané memorandum o spolupráci a přijali jsme strategický plán sociálního začleňování,“ vysvětlila zdejší starostka Jana Oubrechtová. „V souladu s tímto plánem chceme připravit projekt na zřízení nízkoprahového klubu, mělo by to být spíš rodinné centrum a místo pro děti starší patnácti let,“ dodala starostka.

Na rozdíl od mnohem menších Trmic svou činnost v Ústí Agentura zřejmě ukončí. Ta prodloužila své působení ve městě jen do konce roku 2012 a konzultant agentury začne v Předlicích i jinde v Ústí pracovat během srpna 2011. Jeho činnost má být zaměřena na vytvoření plánu, který by měl ukázat, jak by měla spolupráce agentury a města v následujících letech vypadat.

Plán by měl navázat a doplnit Komunitní plán péče o občany města a Městskou koncepci prevence kriminality. „Vládní agentura dále v rámci vzájemné spolupráce přislíbila asistenci při přípravě a realizaci souvisejících projektů,“ dodala Křivská s tím, že město vlastní sociální programy pro Romy nemá, ale že rozdělilo zhruba 1 milion korun neziskovým organizacím, jež se tím zabývají.

Jenže Agentura při tom nemá jasno ani v tom, kolik Romů v Ústí vlastně žije. Edita Stejskalová totiž na webových stránkách Agentury uvádí, že Ústečané, bydlící v vedle sociálně vyloučených lokalit, odhadují, že ve městě žije přibližně 7,5 tisíce Romů, což je méně než odhady expertů. „Ty se pohybují od 10 tisíc do 19 tisíc. Experti odhadují, že v Ústí nad Labem tvoří Romové asi desetinu obyvatel města,“ uvádí Agentura.

Nejvíce se zřejmě angažuje v novodobých ústeckých ghetech organizace Člověk v tísni, která tu poskytuje takzvanou terénní sociální práci, což obnáší třeba doučování v rodinách, poradenství s dluhovou propastí a podobně. Zároveň v Předlicích provozuje předškolní klub pro matky s dětmi. Jelikož tu město prodává dům po městské policii, organizace přemýšlí o jeho využití. „Podali jsme nabídku na koupi domu a dá se říci, že je finančně nejlepší,“ vysvětlil k tomu Vít Kučera z Člověka v tísni. „Pokud zastupitelstvo města v září naši nabídku přijme, budeme tu naše služby poskytovat ve větším rozsahu,“ dodal s tím, že zatím ale nelze hovořit konkrétně.

K vyšší bezpečnosti a dodržování pořádku v romských lokalitách, tedy i v Předlicích, Mojžíři nebo třeba v Krásném Březně, by mohl přispět i projekt ministerstva vnitra, zaměřený na vznik asistentů prevence kriminality při městské policii, placený z EU.

Podle ředitele městské policie Pavla Bakuleho, by tito asistenti měli být dobře obeznámeni s lokalitou, kde by pracovali. „Počítá se s nimi například jako s dozorem u přechodů vedle ZŠ, nebo asistováním v mimoškolní době u škol, jež mají vlastní hřiště,“ řekl.

Případně by mohli docházet s kantory a strážníky do rodin, kde se objeví problém záškoláctví, důležité ale je, aby asistenti znali prostředí, kde budou policii vypomáhat. V současné době zatím ale ministerstvo vnitra vybírá lokality, kde by měli asistenti pracovat.