Nemusí jít zrovna o svatbu pod vodou nebo v letadle, za mimořádná místa a termíny si snoubenci přesto připlatí. Nejoblíbenější je v současnosti ústecký hrad Střekov.

„Za obřad mimo obřadní síň úřadu musí snoubenci uhradit poplatek ve výši tisíc korun,“ sdělila Kamila Doušová z matriky Městského úřadu Ústí nad Labem-město. Stejnou částku zaplatí svatebčané i v případě, že si pro uzavření sňatku vyberou jiný termín, než matrika nabízí. Matriční oddělení centrálního městského obvodu plánuje svatby na téměř každý letní víkend. Pod její kompetenci spadá obřadní síň Winstona Churchilla, na Severní Terase, zámek Větruše a hrad na Střekově.

Až pět svateb

„Od té doby, co se s příchodem nového kastelána svatební obřady na hradě obnovily, je o ně obrovský zájem,“ sdělila Doušová. „V sobotu, kdy se zde obřady konají, míváme až pět svateb,“ doplnil Pavel Kučaba, kastelán hradu na Střekově, jenž v současnosti zažívá největší boom.

Hrad nad městem se v termínech nabízených matrikou objeví ale jen jednou za měsíc. Za jiný termín je třeba uhradit zmiňovanou tisícikorunu. Další snoubenci zaplatí za obřad mimo síň. Samotná svatba na hradě pak vyjde na čtyři tisíce korun. „V ceně je pronájem prostoru, přípitek, reprodukovaná muzika a květinová výzdoba,“ uvedl Kučaba. Je ale možné domluvit se i na dalších službách, jako je například živá hudba.

Zámecký sál pro 30 lidí a druhý pro 90 nabízí státní zámek ve Velkém Březně. Zájemci se zde mohou vzít v období od dubna do listopadu. „Pro svatbu je možné využít i park nebo nádvoří zámku. Svatby pořádáme kdykoli kromě prvního víkendu v měsíci, aby měli oddávající aspoň jeden víkend volno,“ řekl kastelán zámku Miloš Musil.

Poplatek za počasí

Ceny obřadu se zde pohybují od čtyř a půl tisíce výš. „Pak si účtujeme navíc poplatky za krásné počasí a tak dál,“ zavtipkoval Musil.
Poté, co se snížily poplatky za sňatek na trmickém zámku, vzrůstá zájem svatebčanů i o zdejší Mramorový sál.

„Znám ostatní místa pro svatby v okolí a myslím, že naše obřadní místnost má svoje nenapodobitelné kouzlo,“ sdělil kastelán zámku Jan Souček.
Pokud mají svatebčané zájem o obřad mimo síň úřadu nebo v jiný termín než ve vypsaný, musí zažádat s dostatečným předstihem.
„Nábor mimořádných míst pro svatbu v letních měsících uzavíráme už v dubnu,“ řekla Kamila Doušová.

Úplnou novinkou bude od příštího roku možnost vzít se v Císařském sále zrekonstruovaného ústeckého muzea. Už letos se zde ale odehraje hromadná svatba jedenácti párů, kterou připravilo vedení muzea ve spolupráci s Ústeckým deníkem.

Zajímavosti kolem svateb
Největší zájem mají Ústečané o svatební obřad na Střekově. Sňatky tam obnovil nový kastelán Pavel Kučaba. Dnes se tam odehraje až pět svateb v jednom dni. Obřad vyjde na 4000 korun.
O pět set víc stojí uzavření manželství na státním zámku ve Velkém Březně. Svatebčané se vrací i do Mramorového sálu trmického zámku.