Prý jste měl dobře rozjetou kariéru v ODS, ale pak vás stáhly dolů drogy a musíte být vděčný za funkci v Modrém týmu. Co řeknete na tuto informaci, která se po Ústí šíří?
Zajímalo by mne, kdo tyto zprávy šíří (smích). V každém případě se zde míchají hrušky s jablkama. Pokud tyto dvě věci rozdělíme, jsem schopen je vysvětlit.

Povídejte.
Ne, nikdy jsem neměl ambice a touhu být politikem, který kandiduje do funkcí a je vidět na veřejnosti. Toto je dohoda od samého počátku mého působení v ústecké ODS. Zde se šiřitel zpráv mýlí.

A ty drogy?
Ano, mám zkušenosti s drogami, především pak s užíváním marihuany. Tento zlozvyk jsem si přivezl už z Kanady, kde jsem si jako svobodný mládenec užíval života. Například ve Vancouveru je to běžná záležitost, stejně jako v Amsterodamu. Bohužel jsem nepřestal s tímto zlozvykem včas a velmi si tím pokazil svou rodinu, která se mi po dvou letech rozpadla. Pokazil jsem si tedy to nejdůležitější, co člověk může mít. Ale není to politická kariéra, ale vaše vlastní rodina. Něco, co si budu vyčítat do konce života.

Jak dlouho jste žil v Kanadě?
Byl jsem tam od roku 1997 do konce roku 2004. Měl jsem tam kamaráda, tak jsem za ním vyrazil, na půl roku, na rok. Nakonec jsem to pochopil jako výzvu a stalo se z toho pěkných osm let.

Od té doby si říkáte Frank?
Ano, to je i můj nick na internetu. V Kanadě jsem to měl jako legální jméno.

Co jste tam dělal?
Pracoval, studoval řeč a především cestoval. Polovinu té doby jsem byl v Torontu a okolí a zbytek ve Vancouveru. Je to země, kde je stále co vidět a objevovat.

Zabezpečil jste se tam finančně?
To ne, hodně jsem cestoval a užíval si života. Podnikatelská chyba byla, že jsem odešel zpět do Česka před olympiádou. Na té jsem mohl určitě zbohatnout. Na druhou stranu, neměl bych potom syna Jonáška a to je to nejdůležitější a nejcennější, co mám.

Co vás přivedlo nazpět do Ústí?
Profesionální nabídka od člověka, se kterým se velmi dobře znám.

Kdo to je?
Nechtěl bych ho jmenovat.

Frank Janata

Říká se, že o vlivném členu ODS a podnikateli Patriku Oulickém mluvíte jako o Páťovi a že jste kamarádi. Co je na tom pravdy?
Byli jsme s Patrikem dlouholetí sousedé již od dětství. Vím o věcech, kterými si Páťa prošel a znám jeho zázemí. Proto se někdy hodně rozčiluji, jak se v médiích pomlouvá jeho osoba. Já vím, jak vzniklo jeho tzv. „sídlo v Moravanech“. Postavili ho totiž už Němci a například hodně skloňované opěrné zdi tam vznikly už dávno, ale nikdo se o ně dlouhá léta za komunistů nestaral a byly rozbořené. On je dal jen dohromady, tedy na své původní místo.
Prý jste spolu s Patrikem Oulickým a současným primátorem Vítem Mandíkem chodili do stejné základní školy v Krásném Březně. Je to tak?
Ano, je to shoda náhod. Jsme z jednoho sídliště v Krásném Březně. Určitě jsme v té době neplánovali jakékoli podnikatelské úspěchy a Vítkovo primátorství (smích).

Proč si myslíte, že má Patrik Oulický tak špatnou pověst?
A má ji špatnou? Pokud ano, já to nechápu. Je to člověk, který se rád dělí, a proto mu funguje veškerý byznys. Nemyslí jen na sebe, ale skutečně podporuje lidi pod sebou, pomáhá jim a hlavně je zaměstnává. On spravedlivě rozděluje a není nikdo, kdo by si stěžoval. Jen ten, kdo odvádí špatnou práci. Lidé ho rozebírají hlavně za Moravany, kde údajně postavil něco bez stavebního povolení. Ale vezměte si například, že řehlovický starosta pokazil něco v papírech ohledně dotace na vodovod, který se měl do Moravan přitáhnout. A potom zrovna Patrik řekl, že to tak nenechá a na vlastní náklady ten vodovod do Moravan přivedl. Proč se o tomhle nepíše? Proč se novináři a stavební komisaři nezeptají samotných lidí z Moravan a okolí, jaký mají na Patrika názor? Kdyby nebylo jeho práce, tak bychom v Ústí neměli hromadu věcí. Pak přijde problém s jakýmsi parkovištěm nebo se zdí v Moravanech a lidi se toho rádi chytnou. Možná je to česká závist, nevím.

Když byl Patrik Oulický mladý, tak na vás působil jako vůdce?
On si dle mého vše velmi tvrdě vypracoval. Asi nebyl úplně lídr od narození, ale postupně se vydřel do popředí. O tom není pochyb a je to dobře.
A jaký je naproti tomu Vít Mandík? Ústečané o něm moc neví, protože nekomunikuje s médii.
Je přesně takový, jak na veřejnost působí. Je tichý, není tak průbojný, určitě se nechce nikde zviditelňovat a rozhodně to je chytrý kluk. Ekonom a manažer, přesně to, co naše město v době krize potřebuje.

A jak to, že skončil v ČSSD?
Nedovedu si odhadnout. Vítek je za ČSSD primátor města, nemohu se ho ptát, proč „skončil“ v ČSSD. On není dle mého ten pravý kovaný sociální demokrat, ale možná, že je to dobře. Snad je to signál, že i sociální demokracie je schopná podstatných změn, které potřebuje jako sůl, stejně jako naše ODS. Vítek byl ten, kdo jediný mohl utvořit koalici s ODS. Buďme za něj rádi, věřím, že mi budoucnost politického života v Ústí nad Labem dá za pravdu.

Prý máte pro ODS hledat mladé šikovné lidi. Jste takový hledač talentů? Souhlasíte?
To je ale špatně formulované. Nemám, nebo lépe, nemusím hledat. Dělám to dobrovolně a mám k mladým lidem velmi blízko. Ano, pokud poznám někoho, kdo v sobě má vlohy se politikou zabývat, snažím se ho získat pro ODS nebo alespoň pro Modrý tým a především mu ukázat cestu. Chápu to jako vynikající příležitost současnou strukturu politiky omladit a udělat zajímavější.

Je to těžké získat lidi pro ODS?
Nemyslím, všímám si lidí, mluvím s nimi a pokud je v daném člověku zájem o pravicovou politiku a má k tomu určité vlohy, začnu s ním pracovat. Pak už je vše na něm.

Kolik lidí jste dokázal přesvědčit, aby vstoupilo do ODS?
To mi zavání velrybářstvím (smích). Já opravdu nevím a nehodlám ani počítat kolegy, kterým jsem ukázal cestu do ústecké ODS. Do Modrého týmu zde na Ústecku jsme ale dokázali získat lidí dost.

Jak se znáte s Tomášem Horáčkem a co si o něm myslíte?
Potkal jsem ho osobně jednou v životě před ústeckým kulturákem, kde za peníze najímal dav nezletilé mládeže na podporu ČSSD. Je to kontroverzní osoba.

To jsem se chtěl také zeptat. Jak vzpomínáte na „váš“ televizní předvolební souboj v přímém přenosu pořadu Otázky Václava Moravce speciál?
Snažil jsem se něco rychle vymyslet a zpacifikovat tu podnapilou a nedospělou oranžovou vlnu. Oni to chystali hodně dlouho, my jen improvizovali a nakonec jsme je i porazili, a to jen díky Modrému týmu.

Jak to měla ČSSD vymyšlené?
Naváželi mládež dodávkami a ta děcka se tam opila a byla to velká ostuda. Byl to vymakaný systém, platili jim za to. Něco podobného se stalo o dva týdny později v pořadu Radiožurnálu, ten pořad se natáčel v Národním domě. Nafotil jsem si tam distribuci peněz pro najatou mládež na místním parkovišti.

Jak pak vnímáte skutečnost, že právě společně s ČSSD vládnete krajskému městu?
Nepovažuji to za velkou tragédii, zvláště když nedopadlo povolební jednání s TOP 09. Tato strana se hodně vyhraňovala a vydírala ostatní případné koaliční partnery. Koalice s ČSSD je dle mého menší zlo. Ale tyto skutečnosti já osobně neovlivním, je to věc politiků.

Koho z ODS nejvíce uznáváte?
Nejvíc uznávám lidi, kteří dělají tu tvrdou práci v hlavní kanceláři ODS v Praze, především a hlavně potom krajské a oblastní manažery. Z vrcholných politiků je mi nejsympatičtější Petr Bendl a náš Petr Gandalovič a z ústecké politiky je můj vzor Honza Kubata a pro svou zapálenost pro věc mám rád Honzu Řeřichu. Těším se na práci našeho nového předsedy oblastní ODS Tomáše Krause a moc si od ní slibuji.

Co nový vůdce ODS Petr Nečas?
Myslím si, že Petr Nečas vzešel ze sféry Mirka Topolánka, ODS nespasí. Nejsem jeho příznivcem. Má sice čisté ruce a i charisma, ale nefunguje jako dobrý manažer. Nejsem jediný odéesák, komu se nelíbí, co nynější vláda předvádí, a dál už by neměl být naším předsedou. Nemá na to.

Kdo by tedy měl být jeho nástupce?
Můj tip je jasný, ale nebudu jmenovat. Uvidíme, jak se bude vyvíjet příští volební kongres ODS.

Jak se vede Modrému týmu? Máte v něm přímo nějakou funkci?
Modrý tým nemá funkce, Modrý tým je hlavně o dobrovolné podpoře pravicové politiky. Tady ho zřizuje a platí ODS, tak je hlavně zaměřený na podporu ODS. Vznikli jsme na jaře v roce 2009. Hned poté jsme sloužili pro volební kampaň do evropského parlamentu a v létě už jsme pomáhali při povodních v Jeseníkách. To je smysl a náplň Modrého týmu. Pomoc při kampaních a pomoc v rámci solidarity, když je potřeba.

Frank Janata

Kolik vás je v ústeckém Modrém týmu?
To nevím, ale celorepublikově je nás asi deset tisíc, možná těch 1000 by mohlo být z Ústecka.

Jak se vede facebookové stránce Ústí nad Labem, kterou máte na starosti?
V aplikaci „hodnocení“ máme drtivou většinu pětihvězdičkových pozitivních komentářů a pochval. Počítadla mi ukazují, že nám počet fanoušků stále roste, nyní se blížíme k osmi tisícům. Další kouzelné číslo je počet zobrazení jednotlivých příspěvků, a to číslo je úctyhodné, pohybuje se to v průměru kolem 12 000 zobrazení na jeden článek.

Jaké odkazy jsou nejúspěšnější? Počítám, že ty, které odkazují na článek z Ústeckého deníku.
Asi ano (smích). Cokoliv zajímavého, například velký úspěch měl v poslední době článek o historické budově na náměstí, bývalé ČSOB, kam se nyní nastěhovali trhovci. Také jsou oblíbené krásné snímky Ústí. Snažíme se, abychom nebyli vnímáni jako stránka politická.

Kolik lidí se podílí na spravování facebookové stránky Ústí nad Labem?
Jsme na to dva, plus další tři pomocníci. Z této stránky nemá nikdo žádný osobní profit, adminování je na dobrovolné bázi a nikomu nic neplatíme. Mně to zabírá hodně času, ale jelikož pracuji na PC a s internetem, tak mám spravování stránky místo přestávek na kouření.

Přestal jste kouřit?
Ano, díky svému úžasnému pětiletému synovi Jonáškovi, nelíbilo se mu to a stále na mé kouření hudroval a také, aby mi zbylo více peněz na jeho oblíbené postavičky Gormiti. Velmi mi tento motiv pomohl, když jsem přestával. Jonáš je úžasný kluk a já se budu snažit dělat věci tak, aby on byl spokojený a byl na svého tátu hrdý.

Janata: V Kanadě mu bylo lépe

Františka Janatu alias Franka jsem poznal při vzniku facebookové stánky Ústí nad Labem. Usměvavý jednačtyřicetiletý muž ji dokázal se svými kolegy vytáhnout k nejnavštěvovanější stránce o krajském městě na této sociální síti.

K rozhovoru jsme si ho ale hlavně pozval, protože je to protipól Radima F. Holečka, kterého jsem vám představil v Otázkách šéfredaktora minulý týden. Tito dva se nemají rádi a v diskuzích se často osočují. Přitom jsou z jedné strany. ODS.

Jsem rád, že Frank Janata zachoval své odpovědi o Patriku Oulickém. Tajemný podnikatel z Moravan s médii moc nekomunikuje a hledat slova z jeho „tábora“ je těžké. Jak ve finále vyznívají, nechávám na vašem posouzení.
Janata přišel na rozhovor ve slušivém kvádru a opálený. „Nyní dělám finančního poradce, který má spojitost se současným trendem důchodového pojištění,“ prozradil, čím se živí.

Narodil se v Aši. „Byl to tvrdý, drsný kraj, Sudety prostě. Pak jsme nějaký čas bydleli v Brně a od čtyř let jsme v Ústí,“ vyprávěl.

Studoval dopravní průmyslovku se zaměřením na automobily. „Logistiku mám v krvi a dělám ji celý život.“
Osm let žil v Kanadě. „Tam se mi žilo lépe, ale nevrátím se tam, kvůli svému synovi. Bohužel jsem udělal tu největší chybu v životě a neohlídal si rodinu, která se po dvou letech rozpadla,“ povzdechl si. „Naštěstí mi Petra vychází vstříc a synka mi půjčuje.“