Ze Saudské Arábie přes Egypt až na Madagaskar. Část cesty už mají za sebou, Aladina s princeznou Jasmínou se dětem z příměstského letního tábora v Řehlovicích ještě ale najít nepodařilo. Zato už se dozvěděly spustu věcí o životě v zemích třetího světa.

„Chceme, aby v dětech i po táboře zůstaly nějaké znalosti o cizích kulturách a hlavně, aby samy dospěly k tomu, že ačkoli tradice a zvyky mohou být odlišné, lidé jsou všude na světě stejní,“ hovořil o cílech tábora pořádaného humanitární organizací Adra jeho vedoucí Bohumil Rupec.

Děti tak už za svůj pobyt na řehlovickém statku stihly na létajících kobercích překonat vody Rudého moře, v Egyptě pomáhaly se stavbou pyramid a z modelíny tvarovaly kartuše, znaky v oválném rámu, které ve starověkém Egyptě plnily funkci jména a později i amuletu.

„Nejvíc mě baví kreslení a vyrábění suvenýrů. Létající koberce jsme také tvořily samy,“ pochlubila se jedna z tábornic, šestiletá Aljonka Drahanová. Její starší kamarád přiznal, že se mu na táboře nejvíc líbí právě statek, kde děti své volné letní dny tráví.

„Je tu obrovská zahrada, máme tu i rybníček. Včera jsme se v něm koupali spolu s rybami,“ usmíval se desetiletý Vojtěch Procházka. Na táboře je poprvé.
Právě pro děti, které s tábory ještě žádné zkušenosti nemají, nebo nezvládají několikatýdenní pobyt daleko od rodičů, je podle vedoucího Rupce příměstský tábor ideální volbou. „Ráno nám rodiče děti přivezou, mohou jít do práce a večer si je zas vyzvednou,“ popsal táborový den.

Vedoucí Soňa Valentová jezdí na tábory už několik let, na tom příměstském v Řehlovicích je ale poprvé. „Baví mě práce s dětmi, je to zábava. A právě zábavnou formou se jim snažíme vštípit i nějaké znalosti. Pracují s mapou, takže ví, kde se které země nacházejí. Při hrách se seznámí s tradičními výrobky afrických států,“ řekla k programu tábora, o který je každoročně velký zájem, Valentová.

A Rupec slibuje, že na konci týdne se na statku objeví i ten Aladin se svojí Jasmínou.