„Vítám akce, které mi pomohou na chvíli zapomenout na starosti, které v současné době mám. Uvítal bych jich určitě více,“ řekl Luboš K., který našel v Samaritánu střechu nad hlavou.

Dva poháry

Vytrhnout lidi bez domova ze stereotypu a odvrátit myšlenky od problémů, které jim nadělil život. To je cíl turnaje Azylkop, který se rozhodli už počtvrté uspořádat v Oblastní charitě Ústí nad Labem pro klienty azylových domů.

„Už jsme si z Ústí odvezli dva poháry. Doufáme, že si odvezeme letos další,“ řekla sebevědomě Lenka Kuti, sociální pracovnice litoměřického azylového domu, která se zároveň ujala role roztleskávačky a kouče týmu.

Litoměřičtí jezdí na Azylkop pravidelně od samého začátku. „Letos jsme přijeli s jedním týmem. Loni jsme měli týmy dva. Vážím si práce organizátorů, protože Azylkop je vybočením z nelehké životní situace lidí žijících v azylových domech. Na oplátku jsme se rozhodli, že Samaritán na podzim vyzveme na klání v ping–pongu,“ prozradila Kuti.

Zástupkyně ředitele Oblastní charity Ústí nad Labem Vendula Filípková uvedla, že Azylkop není jen o turnaji v nohejbale. Pro lidi bez domova byly připraveny také společenské hry a hromadné grilování. Letošní ročník přivítal jednatřicet účastníků.

„Sport slouží nejen k fyzické aktivitě a odreagování, ale také učí vzájemnému poznávání, spolupráci a učení se respektování pravidel. Pro lidi bez přístřeší nad hlavou je to velmi důležité. Kvůli chybějícím sociálním kontaktům nemohou tyto stránky své osobnosti rozvíjet,“ uvedla Filípková.

Ústí pomohlo

Při organizací setkání lidí v těžké životní situaci v kraji finančně pomohlo město Ústí nad Labem.

„Azylkop byl podpořen z dotačního titulu volnočasového kalendáře. Je to akce, kterou vítám, díky zpestření těžkého života lidí bez domova,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Kailová (ČSSD), která má sociální oblast na starosti.