Na Family Fest 2011 nejezděte. Nekoná se a jeho pořadatel, Fabio Jungmann Fiory ze sdružení Help, si teď užívá doslova pořádnou polízanici. Akci totiž chlumecká radnice nepovolila. Na místo se ovšem v pátek po obědě sjeli první obchodní partneři festivalu a když zjistili, která bije, bili také, ale do Jungmanna.

Co se vlastně stalo? Podle chlumeckého starosty Petra Maxy Fiory nedokázal splnit podmínky, které mu obec uložila. „Pořadatel nezaplatil dvacetitisícovou zálohu na případné škody, nezajistil volnou cestu záchranářům a podobně. Bez splnění podmínek se festival konat nemůže,“ uvedl starosta, který včera po obědě z moci úřední přikázal akci rozpustit.

V tu chvíli ale začal pořádný mazec. „Kluci, kterým dlužil nějaké peníze, ho tam honili kolem budky s občerstvením a když ho chytli, tak mu pěkně nabouchali, já se divím, že není oteklý jako batoh,“ líčil to redakci jeden ze svědků.

Incident ovšem pokračoval, podvedení mu sebrali auto do zástavy na uhrazení zhruba padesátitisícového dluhu, načež Fiory zavolal policii. Podle Veroniky Hyšplerové, mluvčí ústecké policie, se tím ale nebudou zabývat. „Jedná se o občanskoprávní spor, to bylo oběma stranám vysvětleno.“
Později byl i redaktor Ústeckého deníku svědkem, jak se vyděšený Fiory snažil z místa ujet, načež ho dotyční málem znovu inzultovali. Nakonec to skončilo bušením do okenního skla a odebráním automobilu.

Sám Fiory později Ústeckého deníku tvrdil, že podmínky radnice splnil všechny, vyjma placení zálohy, přečetl usnesení obecní rady, jež festival povolila a hrozil žalobou na starostu Maxu. „Nebudu panu starostovi platit elektřinu, protože tu mám svou. V každém případě všechny závazky zaplatíme a zavazujeme se k tomu veřejně, stačí nám poslat své faktury,“ slíbil Jungmann Fiory, který debakl přičítá spiknutí svých nepřátel.

„Mám informaci, že za panem Maxou přišel pořadatel konkurenčního festivalu s tím, že si ten náš nepřeje. Škodu jsem zatím nepočítal, ale bude se pohybovat kolem čtyř set padesáti tisíc korun,“ přiznal Jungmann Fiory.

Ve chvíli, kdy redakce na místo dorazila, všichni stánkaři nebo i zvukaři už balili kufry a hlásili škody kolem padesáti tisíc korun. Třeba zvukaři, Radka Charvátová nebo Milan Hodis, osvětlovač. „Za ty tři dny to dělá tak kolem padesáti tisíc korun,“ počítali shodně. O půl hodiny později tu už nikdo nezůstal, kromě pakujících zvukařů.

O ukončení akce už vědí i manažeři vystupujících. „Vilém Čok nepřijede. Původně měl půl hodiny zpívat, ale dostal jsem zprávu, že se akce údajně ruší. Mám obavy, že na první ročník tohoto festivalu nepřijede nikdo z účinkujících,“ svěřil se Daniel Kosík, manažer Viléma Čoka.

Festival měl původně přinést peníze dětem z dětských domovů a chtěl nad ním převzít záštitu senátor Jaroslav Doubrava. „Chtěl jsem pomoct dobré věci, ale když jsem slyšel, co je Jungmann za podvodníka, tak jsem ji odvolal.“

V rozporu s prohlášeními Jungmanna je sdělení šéfky Ambrela Art Jany Bokové, která dorazila na festival s umělci před sedmou hodinou večer.
„Takového podvodníka jsem neviděla, on mi ještě napsal SMS, abych umělce přivezla i zítra,“ rozčílila se Boková.

„Dokonce mi volal a vydával se za novináře. To je hrozné!“ Skutečně, ve zprávě bylo doslova napsáno: „Zítra dovezte ostatní… Pak máte nárok na náhradu škody :D“