Společnost STZ Development totiž v návaznosti na souhlas antimonopolního úřadu provádí úpravy prostoru pro chystaný vstup nového strategického partnera, společnosti Glencore.
„V první etapě úpravy areálu, jež bude trvat zhruba tři měsíce, pracovníci stavební firmy připravují demolice tak, aby mohli v etapě druhé vybudovat nový vjezd do provozů hned na začátku ulice Žukovova,“ vysvětlila Marie Logrová, mluvčí výrobních společností na Střekově s tím, že touto změnou by měla být i zlepšena doprava v ulici.
Co se dalších změn v souvislosti s příchodem koncernu na Střekov týká, obestírá ho tajemné mlčení. „Prozatím s námi o tom nikdo nejednal,“ uvedl šéf odborů bývalé Setuzy a později STZ Jan Judl.
Své si od toho slibují i Ústečané, hlavně ti, kteří dlouhodobě nemohou najít práci. „Jsem už rok bez zaměstnání,“ popsal Antonín Janota. „Určitě bych uvítal možnost se do Setuzy vrátit, pracoval jsem tam před lety.“
Vstup nového hráče do bývalé schichtovky vítá i vedení města. To si od něj slibuje právě zvýšení zaměstnanosti. „Předpokládáme i další spolupráci s městem,“ uvedl k tomu náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.
Souhlas s odstraněním staveb, který vydal ústecký magistrát, je ostatně i v souladu s územním plánem, který počítá s likvidací starých nepotřebných průmyslových objektů, tedy brownfields.
Demolicím jinak předcházel hydrogeologický průzkum areálu, který díky desítce zemních vrtů v rozmezí od šesti do 21 m hloubky potvrdil nezávadnost upravovaného území. Pro demolice má STZ Development v rámci projektové dokumentace zpracovanou i protihlukovou studii. U všech prací asistují podnikoví hasiči, kteří kropí prach, aby se jeho emise v ovzduší zbytečně nezvyšovaly.
„Poslední fázi úprav ukončí demolice starých budov, které sloužily původně jako sklady olejnatých semen a nejsou využívány od roku 1974,“ dodala Logrová.