Vtip roku: Václav Polák se už 15 let soudí s Ústím o sektorové centrum. Město mu nemůže přijít na jméno, tvrdí, že jeho vinou komplex zchátral a nezbylo než jej zbourat. Teď na místě po ruině buduje sportoviště. A na jeho stavbě se podílí firma, jejímž společníkem je i Polák.

Jako zhotovitele veřejné zakázky, s DPH za více než 53 milionů korun, kterou z většiny uhradí z evropské dotace, město sice vybralo jinou firmu, Aquasis ze Žďáru nad Sázavou. Subdodavatelsky pro ni však provádí terénní práce ústecká Istar. Právě jejím společníkem, i když jen s minimálním podílem, Polák je. „Je to tak,“ potvrdil. A připustil, že se jeho role, kdy město žaluje a zároveň pro něj pracuje, může jevit paradoxně.

Dnes již bývalé sektorové centrum město Ústí prodalo v v devadesátých letech minulého století jeho další firmě, PK Real. Tu tehdy vlastnil z poloviny, nyní celou. Město požadovalo za stavbu před dokončením 40 milionů korun, dostalo ale jen necelých 20 milionů. Věc skončila u soudu.

Nejdříve se vedl spor o vlastnictví stavby, nyní chce Polák za ni po městě vyrovnání. Soud totiž nakonec přiřkl sektorové centrum městu. A Polák teď od něj žádá zaplacených 20 milionů korun i s úroky. Ty podle něj činí 230 tisíc korun měsíčně, od doby prodeje by tedy dosáhly už kolem 50 milionů korun.

Kdyby město spor, jenž soud stále ještě řeší, prohrálo v celém rozsahu, přišlo by jej to na 70 milionů korun.

Přitom přes 80 milionů korun (včetně DPH) už zaplatilo za demolici sektorového centra, opět hlavně z peněz EU. Bouráním pověřilo ústeckou firmu AZ Sanace.

„Ta cena za to mi připadá víc paradoxní než moje role při stavbě hřiště tady,“ vyjádřil se Polák s tím, že nechápe, jak mohly demoliční práce tolik stát.

Historie sektorového centra na Terase
1994 – Město, resp. obvod Severní Terasa, jej prodal firmě PK Real.
1995 – Obvod chce kvůli nezaplacení celé kupní ceny stavbu zpět.
1996 – Začal soudní spor o ni.
2008 – Soud objekt, teď už ruinu, definitivně přiřkl městu.
2009 – Město ji nechalo zbourat.

Polák řekl, že totiž ta největší masa betonu, podzemní kryt, na místě zůstal. Cena za demolici tak podle něj měla být daleko nižší.

Náměstka primátora Jana Řeřichu Polákova účast na městské investici zaskočila. Řekl, že je to pro něj novinka a moc úsměvná mu nepřipadala. Zdůraznil ale, že město subdodavatele těžko mohlo ovlivnit. Nemůže zhotoviteli diktovat, koho si má vzít a koho ne. „Morálně je to ale určitě podivné,“ připustil.

Po ověření věci ještě poznamenal, že podíl Poláka v Istaru je naštěstí zanedbatelný, jen 0,3 procenta. „Tedy skoro nulový,“ dodal.