Krajští politici se obávají, že by ministerstvo vnitra mohlo špatnou situaci ve Šluknovském výběžku vyřešit přesunutím policistů z jiných míst kraje na Děčínsko. Hejtmanka Jana Vaňhová včera řekla, že něco takového je nepřijatelné. Podle ní ministerstvo nemůže oslabit policejní síly v kraji, protože problémových míst je v regionu mnohem více a problémy spojené s následnými protesty by pak mohly vypuknout kdekoli.

„V Ústeckém kraji je 63 problémových lokalit. Jsou rozprostřené po celém území regionu. Když nějaké místo oslabíte, může vybuchnout,“ upozorňuje hejtmanka.

Podle náměstka hejtmanky Arna Fišery sice policie tvrdí, že se významné policejní útvary neoslabují, ale ujišťování příliš nevěří. Požádal proto vedení policie, aby předložilo tabulky počtu policistů v regionu.

Zrušené služebny

„Víme moc dobře, že třeba v Ústí se rušily dvě služebny, v Krásném Březně a na Severní Terase. Tvrdit, že se to neprojevuje, se mi nechce příliš věřit,“ uvedl.

O zrušených služebnách jsme psali zde.

I v Ústí jsou problémové lokality, na které se nyní zaměřují hlavně kontroly městské policie. Přestavitelé města se obávají, aby zde situace nepřerostla do protestů jako ve Šluknovském výběžku. Zde o víkendu protest radikálů a místních obyvatel proti chování nepřizpůsobivých skončil bitkou s policií.

Více si můžete přečíst zde.

V minulém týdnu proto městští strážníci kontrolovali třeba situaci v Předlicích nebo se objevili v nočních spojích MHD. V Předlicích se s místními dohodli na dalších setkáních a jednáních. Podle náměstka primátora Jana Řeřichy je na nejbližší dobu naplánována podobná kontrola i v oblasti Krásného Března. Zde situaci před týdnem vyhrotilo přepadení jedenáctiletého hocha v podchodu poblíž Matiční ulice. Na vedení radnice místní obyvatelé poslali stížnost.

O napadení jsme informovali zde.

Čtvrtina obyvatel

Kolik Romů v Ústí žije, nikdo v současnosti neví, statistika neexistuje. Řeřicha tvrdí, že nějaké údaje sice přinesou výsledky sčítání lidu, ale Romové se většinou hlásí k české národnosti, budou tak velmi nepřesné. „Poslední odhady, které jsem slyšel, byly kolem 23 000 romských obyvatel města. Ale jde jen o odhady,“ uvedl. Romové by tak mohli nyní tvořit až čtvrtinu obyvatel Ústí.

Podle Fišery mnohá velká města ale doplácejí na fakt, že mají poměrně silné městské policie. Na ně se prý při řešení problémů vedoucí policisté často spoléhají. „To je ale špatně, není možné, aby strážníci suplovali činnost policie. Zajistit bezpečnost občanů je především povinností státní policie,“ upozornil Fišera.

Podle něj hrozí, že některá města mohou za současné situace dokonce uvažovat o rušení městských policií, protože na ně nebudou mít peníze. „Stát každý rok přidává obcím povinnosti a peněz je na ně stále méně. Města budou muset někde šetřit, třeba na strážnících,“ varoval.