Ústecký kraj - Kolem čtvrté hodiny ranní 11. září 2004 tragicky umírá starý muž, katolický kněz arciděkan Ladislav Kubíček (1926), zkopaný a pobodaný v prvním patře třebenické fary na Litoměřicku. Umírajícího muže vrazi nakonec i zapálili. O několik dnů později jsou pachatelé známí. Šestadvacetiletý Rudolf Šamko a patnáctiletý mladík byli obviněni z vraždy. Úředně musí zůstat podle zákona utajeno jméno mladšího z vrahů, protože je mladistvý. Ale každý vám ho v Třebenicích řekne.

Loupeživá mládež

Krutá smrt nepřišla za knězem náhodou. Mračna se stahovala nenápadně již delší dobu. Místní mládeži, která se naučila chodit na faru v době, kdy tam působil Daniel Ederer, který se ji snažil převychovat, dával arciděkan dvacetikoruny a půjčoval jí peníze. Jednání u soudu se zúčastnila také Marie Svatošová, zastupující bratra zavražděného faráře Kubíčka, který je od roku 1948 v Austrálii. Svatošová jako svědek před soudem uvedla, že vytýkala arciděkanovi rozdávání peněz jako gesto postrádající výchovný efekt. On odpověděl: „Je to výpalné, když jim nedám, dojdou si pro to na faru a ještě půjdu s rozbitým sklem ke sklenáři.“ Také uvedla: „Den před vraždou jsem byla v Třebenicích a varovala jsem ho před chlapci, kteří chodili na faru.

Tady tě někdo majzne nebo ubodá, řekla jsem mu, ale on na to jenom, že pokud se to stane, bude mučedníkem.“

Od počátku roku 2004 se začala fara zamykat. Ztrácely se věci a docházelo i k vloupáním. Poslední vykradení fary bylo pro Kubíčka tragické. Dva vrazi si šli z diskotéky opatřit na faru nějaké peníze, byli Kubíčkem přistiženi, okradli ho a nakonec umlčeli.

Poznatky z pitvy jsou otřesné. Starý kněz byl surově kopán do hlavy, krku a hrudi. Výrony krve do mozku a zlomená žebra byly toho důsledkem. Dále měl hlubokou bodnou ránu v hrudníku. Šokující bylo zjištění, že kněze se vrazi pokusili také upálit. Někdo z dvojice na něj vylil hořlavinu. Kolem těla starce byl nashromážděn papír a textil, aby vše lépe hořelo. Kubíček podle lékařů umíral v krutých bolestech. Kopance a rány pěstí samotné by způsobily smrt starého kněze. Také rány tupým předmětem by byly smrtelné, ale i prudká rána nožem do hrudníku, která byla dílem Šamka. Polití umírajícího kněze hořlavinou a jeho zapálení, které mu způsobilo mučivou bolest a popáleniny na 49 procentech těla, bylo také smrtelné. Kněz byl tedy zavražděn podle soudu čtyřmi způsoby a byl ubíjen zhruba hodinu.

„Nelze vyloučit, že Kubíček mohl být větší část doby, kdy byl kopán a vystaven úderům, při vědomí a útok vnímat,“ uvedla severočeská kriminalistka Helena Pšeničková.

Faráře našli hasiči, kteří přijeli zlikvidovalt požár. Byl zakrvácený a ohořelý. Chroptěl, ještě žil.

Kněz se obětoval

Soud šokoval při rozsudku veřejnost konstatováním, že kněz, když byl napaden lupiči, protože je přistihl při vloupání, nekřičel, aby zachránil život ženy, která spala blízko místa činu. „Farář chránil starou paní, která spala na faře tím, že nekřičel, aby ji nevzbudil, a aby ji také nenapadli,“ uvedla předsedkyně senátu Věra Benešová.

Soud uložil 31. března 2005 výjimečné tresty. Rudolf Šamko dostal 17 let, jeho patnáctiletý komplic 8,5 roku. Soud dospěl k názoru, že iniciátorem loupežné vraždy byl patnáctiletý mladík, který na faru docházel a věděl tedy, kde má farář peníze.