Tuto sobotu opět vybalí v osm hodin ráno farmáři své zboží na stánky u krajského soudu na Střekově. Tradiční Střekovské farmářské trhy si ostatně už získaly své příznivce. Předseda sdružení Zdravý Sever, Vlastimil Žáček, ale hovoří nejen o novinkách, ale i o tom, jak stavba Obchodního centra Střekov trhy ohrožuje.

Na co se mohou Ústečané na sobotních trzích těšit?
Jelikož je po vinobraní, tak určitě na burčák. Všude v okolí je vína ale málo, protože ho hodně pomrzlo, přivezou ho vinaři z Moravy.

Co kromě burčáku?
Absolutní hit, masné výrobky Klobásového ráje, chybět nebudou. K burčáku pravé holandské sýry, samozřejmě domácí vajíčka, zelenina, polabské brambory a ostatní farmářské zboží.

Na jaře ovšem chce Saller group začít stavět u soudu obchodní centrum, neohrozí to pořádání střekovských trhů?
Burčák, sýry, klobásky jsou fajn, ale kdo ví, jestli trhy budou i napřesrok. Samozřejmě, pokud to místo společnost zastaví, tak trhy ohroženy budou. Musíme najít nějaká jiná místa. Ale zatím se stavět nezačalo. Řešit to budeme, až ten problém nastane. Třeba se nakonec s nimi domluvíme a trhy budou pokračovat v rámci samotného centra. Kdo ví.

Jak vás podporuje město Ústí nad Labem?
Magistrát a střekovská radnice nám poskytují zábor veřejného prostranství a centrální radnice nám zase půjčuje stánky. Reklamu v autobusech nám zadotovalo AVE Ústí nad Labem. Děkujeme.

Co dotace, přemýšlíte o nich?
Získat dotaci je dost těžké a stojí to hodně úsilí. Samozřejmě, také se o to pokoušíme a nějaké projekty jsme předložili.

Jaký je vůbec z trhů zisk, vyplatí se to?
Příjmy pokrývají náklady. Naše sdružení vydělá naprosto zanedbatelné částky. Za prodejní místo účtujeme jen 150 korun, což třeba v Praze je několikanásobně vyšší. My chceme, aby k nám prodejci jezdili dál, děláme to hlavně pro lidi. Chceme, aby prodejci, co jezdí do Prahy, jezdili i k nám.

Čemu dalšímu se chce vaše sdružení věnovat?
Nápadů máme hodně, ale dneska jsou peníze vždy až na prvním místě, takže podle toho také můžeme vymýšlet nějaké novinky. Ale velmi se nám líbí myšlenka příhraniční spolupráce, zkoušíme to zatím s německými prodejci salámů, tak uvidíme.