První Historické slavnosti vína a burčáku sem v sobotu přilákaly davy Ústečanů i návštěvníků Ústí. Kdo si nepospíšil, musel nechat auto až dole u Labe, parkoviště pod hradem i okolní ulice byly beznadějně plné. A další návštěvníky ještě každou hodinu přivážel autobus dopravního podniku.

Tři tisíce lidí

„Vypadá to dobře, už teď je tady kolem tisícovky lidí,“ pochvaloval si Lubomír Machoň, šéf agentury Dream production kolem půl třetí odpoledne. A to program sliboval spoustu lákadel až do noci. Nakonec na hrad dorazilo dohromady 3 tisíce návštěvníků.

„Je tu trochu těsno, ale jinak fajn,“ smála se Monika Kuncová s nezbytnou skleničkou v ruce. „Burčák miluju, to jsem si nemohla nechat ujít,“ tvrdila. Nebyla sama. Stánkaři, nabízející lahodný mok, se měli co otáčet. „Přivezli jsme sem 200 litrů, ale ukázalo se, že to bylo málo. Dalších 100 litrů máme na cestě,“ byli příjemně překvapeni zájmem prodejci z ústecké firmy Vegafruit.

Bavili se malí i velcí

Osmiletá dvojčata Jakub s Matyášem napjatě sledovala šermířsko divadelní představení. Předtím už si stihli prohlédnout vystavené dobové zbraně a domlouvali se, že si pak půjdou zastřílet z kuše.

Hlouček dětí neustále obklopoval kováře z Děčína, Jiřího Musila. „Je to fuška, ale super,“ oháněl se kladivem, které sotva udržel, desetiletý Honza. S pomocí kováře si vyrobil přívěšek, prý pro maminku k narozeninám.

Na horním parkovišti, které se změnilo ve středověký tábor, mezitím bavili návštěvníky šermíři, kejklíři a hudebníci. Nejen malí, ale i velcí se mohli zapojit do bojovných soutěží, které pro ně organizátoři připravili. Anebo si zajezdit na koních v hradních zahradách.

Navečer pak boje utichly, vystřídala je móda, samozřejmě také dobová, a bavič a zpěvák Vladimír Hron. Tečku za celým dnem pak udělala ohňová show.