Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

CPI: Nepřizpůsobivé sestěhovat neplánujeme

Ústí nad Labem - Prohlášení společnosti CPI BYTY, a.s. k informacím ohledně údajného záměru ubytovávat nepřizpůsobivé občany v bytech v Ústí nad Labem

20.9.2011
SDÍLEJ:

Na jednáních nájemníků s CPI bylo dusno už dřív. Teď se nájemníci bojí, aby jim společnost do domů nenastěhovala nepřizpůsobivé.Foto: DENÍK/Karel Pech

Čtěte také: Do Ústí míří další Romové. Údajně i ze Šluknovska

Počátkem tohoto týdne byly v Ústí nad Labem zaznamenány nepodložené zprávy o údajném záměru společnosti CPI BYTY, a.s. ubytovat ve svých nájemních domech nepřizpůsobivé obyvatele Šluknovska, které následně přejala místní média a bez jakékoliv konzultace s vedením společnosti CPI BYTY, a.s. také zástupci města Ústí nad Labem.

„Takovouto informaci označuji za nepravdivou a jako záměr společnosti CPI BYTY ji mohu jednoznačně vyloučit,“ dementoval fámy generální ředitel CPI BYTY Zdeněk Havelka. „Společnost CPI BYTY zahájila v loňském roce masivnější investice do svého bytového fondu v Ústí nad Labem i dalších městech Severních Čech a Severní Moravy, v současnosti jde o desítky milionů korun proinvestovaných v jednotlivých městech. Není v našem zájmu do opravovaných bytů, ani do domů k opravám určeným, stěhovat rizikové nájemníky, o kterých předem víme, že nejsou schopni platit činži a služby, nájemníky, kteří mohou svým chováním náš majetek ničit a ohrožovat stávající obyvatele domů, a které je za současné nedostatečné legislativní podpory těžké vystěhovat,“ argumentoval Zdeněk Havelka.

O tomto postoji bude ředitel společnosti informovat v co nejkratší době také primátora města a starosty dotčených městských částí a ujistit je, že společnost posiluje opatření, která mají sloužit především jako prevence, např. zvýšené kontroly vybraných lokalit za účelem monitoringu pohybu problémových lidí, spolupráce s policií a městskými obvody.

Vyhrocená situace v některých lokalitách Severních Čech však jen potvrzuje dlouhodobě neřešený vztah nejen v sociální, ale také bytové oblasti. Majitelé domů dlouhá léta volají po novele občanského zákoníku, zpřísnění podmínek a norem pro nájemní bydlení, o které by se mohli v nájemních vztazích opřít. „Aktuální situace v postižených regionech dokazuje, že novela Občanského zákoníku, přijatá v květnu tohoto roku, upravující podmínky nájemního vztahu jako je např. počet osob v domácnosti a povinnost jejich nahlašování, možnost kontroly bytu apod., nebyla a není namířena proti slušným nájemníkům, ale má zajistit určitou prevenci proti zneužití nájemního vztahu ze strany problematického nájemníka a současně ochránit slušné obyvatele domů,“ uvedl Daniel Bacík, obchodní ředitel CPI BYTY.

Novela např. ustanovuje právo pronajímatele omezit počet osob v bytě podle jeho velikosti. Další změnou v Občanském zákoníku platnou od 1. listopadu 2011 je povinnost nájemníka ohlásit změnu v počtu osob žijících v domácnosti, včetně jejich osobních údajů. „Zamezuje to přenášení odpovědnosti nájemníků na údajného „neznámého“ příbuzného a vymlouvání se na jejich nepřítomnost,“ podotkl Bacík.

„CPI BYTY dlouhá léta volá po změně a zpřísnění legislativy, která by vlastníkům bytů umožnila rychle a efektivně jednat v případě, kdy nájemník není ochoten dostát svým závazkům vyplývajícím z nájemní smlouvy nebo kdy svým jednáním prokazatelně obtěžuje své okolí. Vystěhovat nájemníka je ale v současném právním prostředí otázka dlouhých měsíců či dokonce let, dluh narůstá, svévolné chování nájemníka graduje a prostředky se tomu bránit jsou mizivé,“ potvrdil za vlastníky nájemních bytů Bacík. „Jednoznačně podporujeme zpřísnění hygienických norem, určujících maximální počet obyvatel jednoho bytu nebo podmínky jejich soužití, protože mají zásadní vliv na kvalitu bydlení ostatních obyvatel domu, na opotřebovávání svěřeného majetku, společných prostor a vybavení domu, spotřebu energií či míru hluku apod.,“ uvedl Daniel Bacík.

Společnost CPI BYTY se také aktivně účastní debat o novele, respektive vzniku zákona o sociálním bydlení a podporuje myšlenku adresné sociální pomoci, namísto současné plošné. Návrh zákona připravilo Sdružení majitelů domů OSMD a jeho základní myšlenky v případě dávek státní podpory apelují na individuální přístup v poskytování sociální pomoci tak, aby zůstala zachována rozmanitá skladba obyvatel nájemních domů, a nevznikala potřeba sestěhovávání ekonomicky rovnocenných skupin. Důležité je také časové omezení státní podpory a její navázání na přesně definované, pravidelně kontrolované podmínky.

„Doufáme, že aktuální situace nejen na Šluknovsku přiměje vládu a příslušné orgány, aby se problematikou bývalých průmyslových či pohraničních měst začala konečně seriozně zabývat po všech stránkách a postavila se na stranu slušných občanů. Soukromý sektor v tomto dokáže velmi málo, pokud nebude mít oporu v legislativě a přístupu státních institucí. Našim cílem je zajistit rozvoj městských čtvrtí zkvalitňováním podmínek pro bydlení a udržováním dlouhodobých nájemních vztahů,“ dodal ředitel společnosti CPI BYTY Zdeněk Havelka.

20.9.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Na boj se žloutenkou vyčlenili ústečtí radní skoro čtvrt milionu korun

Ilustrační foto.

Dealera heroinu dopadla policie v centru Ústí

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Chabařovice ukázaly Děčínu svou kvalitu

Chabařovice – Po bodovém zisku proti Mělníku je čekal asi největší favorit druhé ligy. Děčínské volejbalistky v Chabařovicích vyloženě nepropadly, přesto domů odjely bez jediného setu.

AKTUALIZOVÁNO

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Ústí nad Labem, Jirkov - Pachatel nalil na dveře toluen a zapálil ho. Obyvatelé bytu se už nedostali ven.

Bývalý starosta Úštěku se zpovídá ústeckému soudu. Hrozí mu až 10 let vězení

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem začal projednávat údajné dotační podvody v Úštěku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení