Teď sem dokonce můžete donést knihu, která vás nezaujala a odnést si odsud jinou, pro vás zajímavější.

Ústecká muzejní knihovna totiž pořádá výměnný bazar v rámci mezinárodního týdne knihoven. Jak vysvětlil Václav Houfek, vědecký tajemník muzea, slibují si od toho, nejen určitou prezentaci na veřejnosti, ale třeba i doplnění knihovního fondu. „Chceme sem také přilákat čtenáře,“ řekl.

Výměnný bazar začal již v sobotu a muzejníci už se mohli zaradovat. „Získali jsme Genia průměrnosti od Dušana Hamšíka, nebo Protokol 4. sjezdu československých spisovatelů. Samozřejmě, lidé donesli třeba i nějaké cestopisy, pár kousků beletrie a podobně.“

Jak to celé funguje? Kdokoli může přijít a přinést knihu, kterou už nechce a vyměnit si ji za jinou, jíž přinesl někdo jiný. Výměnu není třeba provádět z ruky do ruky. Prostě knihu necháte v knihovně na polici a vyberete si za ni jinou.

Bazar je volně přístupný pro všechny návštěvníky v otevírací době knihovny, netřeba ani platit vstupné do muzea. Bazar pokračuje až do pátku 7. října, v čase mezi 9. a 17. hodinou.

Jaké knihy přinést? V muzeu je v zásadě knihovna odborná, takže spíš memoáry, populárně naučná díla a práce regionální. To je to hlavní, ale na druhou stranu, zase tak striktně to podle Houfka vymezeno není. „Samozřejmě, logicky to upřednostňujeme. Pravda je, že zkoušíme, jak to dopadne. Záleží na ohlasech a nechceme se už předem vymezit, ale beletrii spíš ne. Hledáme, co by lidé užili pro své studium,“ vysvětlil Houfek.

Do muzejní knihovny ale můžete přijít kdykoliv. „V letošním roce to ani není zpoplatněné,“ popsala to Lucie Šilhánková, která tu pracuje.

„Naše knihovna ovšem není výpůjční, je to spíš badatelna. Můžete kdykoli přijít a studovat na místě, stačí vyplnit jednoduchý formulář a zaevidovat se. Je tu k dispozici wifi i kopírka, v případě potřeby. Dokonce si v klubu můžete koupit i občerstvení,“ dodala Šilhánková.

Také Severočeská vědecká knihovna v týdnu knihoven, přesněji její lidová část, pořádá burzu knih, těch vyřazených. Bude se konat už dnes od 9.00 hodin, před budovou v ulici Winstona Churchilla. „V případě nepříznivého počasí ve vstupní hale, vstup volný,“ uvádí o tom web knihovny.