VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: Česká sociální demokracie v Ústí kolem Fišery se chová jako mafie

Ústí nad Labem - Jiří Paroubek opustil ČSSD, za kterou seděl i v křesle premiéra. Dnes připravuje jiný útok zleva, první na mušce je Ústecký kraj

16.10.2011 15
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Rozpory v ČSSD se na severu Čech vyhrotily do války, která začala nabírat tragikomických rysů. Například Roman Houska se vyjádřil, že jste s panem Bendou vyžrali a vykradli pro své potřeby peníze krajské organizace, co vy na to?

To je jednoduché. Pokud jsem podle pana Housky porušil zákon, tak ať na mne podá trestní oznámení. Nic jiného mu doporučit nemohu. Protože je to ale celé nesmysl, tak žádné trestní oznámení podávat nemůže. Povšimněte si ale té nesmírné vulgarity vyjadřování, která je pro životního partnera hejtmanky Vaňhové příznačná.

Budete v této souvislosti podávat žalobu na Housku a třeba na Arna Fišeru, který je nyní šéf regionální ČSSD?

Tak žaloba je podána, ale já si ještě říkám, a ráno se mě na to ptal i můj právník, jestli má vůbec smysl se zabývat tímto člověkem a přikládat mu nějaký větší význam. Ještě tyto věci v příštích dnech zvážím, protože se nedomnívám, že je dobré s ním ztrácet čas.

Ovšem rozpory máte i s Arnem Fišerou a dalšími sociálními demokraty v Ústí, jak to?

Ta skupina lidí, kteří teď ovládli ústeckou organizaci sociální demokracie, se z mého pohledu chová jako nějaká mafie. O tom svědčí i jejich poslední zásah do politiky, kdy ovlivňovali bývalého předsedu ČSNS 2005 Janka, aby zkomplikovali můj eventuální vstup do této strany. Musím říct, že po tři čtvrtě roce vstřícných jednání se pan Janko náhle v důsledku působení Housky a Fišery stal jediným hlasitým kritikem mého přestupu, když předtím říkal úplně něco jiného. Naopak, on oslovil mne, ne já jeho. Takové mafiánské řízení lidí jako nějakých loutek je pro mne něco osobně naprosto nepřijatelného.

Myslíte, že to bude ČSSD řešit na nějaké své úrovni?

Pokud ČSNS 2005 bude chtít satisfakci od vedení sociální demokracie, nevím, co si s tím ČSSD počne. Nakolik je znám, ČSSD s tím nebude dělat vůbec nic a Houska s Fišerou budou ve svých praktikách pokračovat. Nemyslím, že má smysl, abych se jimi dál zaobíral, i když brutalita jejich vyjadřování vůči mé osobě je nezměrná.

Na co vzpomínáte?

Na rok 2004, kdy ČSSD v krajských volbách získala v Ústeckém kraji sotva 15 procent. I KSČM ji přeskočila s 25 procenty a ODS měla 40 procent. Od té doby, poté co jsem sem přišel na Ústecko, volební výsledky ČSSD byly vesměs vítězné. Za rok, až budu kandidovat v krajských volbách na kandidátce strany Národních socialistů levice pro 21. století, udělám všechno pro to, aby volební výsledek Housků a Fišerů dopadl ještě hůř než v tom roce 2004 a aby z politiky konečně zmizeli všichni mafiáni. I z jiných stran. Nechci ale hovořit jen o osobních pocitech, ty, myslím, voliče a občana nezajímají. Prvotní, proč odcházím, je to, že program ČSSD, který jsem pomáhal formulovat před minulými volbami, tato strana víceméně opouští.

Co konkrétně máte na mysli?

Především začali mluvit o potřebě revize sociálního státu. Tuto nešťastnou myšlenku formuloval ve svém programu před letošním sjezdem sociální demokracie Michal Hašek, první místopředseda ČSSD. A bohužel se to začíná naplňovat. A Sobotka tomu nečelí. Mám na mysli zejména to, co se stalo před zhruba deseti dny, kdy hejtman Hašek a spolu s ním naprostá většina hejtmanů, podpořili hejtmana Palase v jeho záměru dát do pronájmu novojičínskou krajskou nemocnici známému podnikateli na dvacet let. Což je de facto její privatizace. To, že touto cestou chtějí jít i další hejtmani, je zřejmé.

Hovoříte, předpokládám, i o Ústeckém kraji?

Obávám se, že i tady, v Ústeckém kraji. Jakmile vedení kraje dostane Krajskou zdravotní, tedy jejich pět krajských nemocnic, do ztráty, v níž dosud pod vedením Petra Bendy nebyla, tak půjdou nejspíš touto cestou. Jen připomínám, že v roce 2008 ČSSD pod mým vedením vyhrála zdrcujícím způsobem krajské volby i proto, že přišla s požadavkem, aby zdravotnictví v krajích nebylo privatizováno. Teď se ale děje pravý opak. Ale jsou i další programové sliby, které ČSSD opouští.

Máte nějaký příklad nesplněných slibů?

Uvedu ještě jeden slib, kde sociální demokracie otočila o 180 stupňů, a tím je přímá volba prezidenta. Kladením si podmínek, které ODS k navrhované změně ústavy nepřijme, chtějí sociální demokraté sprovodit přímou volbu prezidenta ze světa a zachovat dosavadní parlamentní volbu prezidenta, a to i v rozporu s názorem velké části české veřejnosti. A svými předchozími sliby. Takže já ze sebe před občany nechci nechat dělat blázna. Myslím, že je potřeba, aby byl prezident volen přímo všemi občany. To je druhý slib, s nímž jsem spjat i já a tak nevím, proč bych také jeho porušování měl mlčky přihlížet.

Mimochodem, je tu i nedávná výzva Libora Roučka ohledně omluvy sudetským Němcům, případně Foldynovy výroky, když se zastával válečného zločince generála Ratka Mladiće, co říkáte o tomto?

To jsou dvě děsivé věci z posledních měsíců. Výzva sociálního demokrata Libora Roučka, místopředsedy Evropského parlamentu, který žádal omluvu pro sudetské Němce. To je něco, co je nejen v tomto kraji, ale i pro mne osobně také nepřijatelné. Proti tomu jsem vystoupil okamžitě, ale z vedení ČSSD se nikdo neozval. Vyjádření poslance Foldyny? Zastával se generála Ratka Mladiće, na jehož rukou lpí krev. To přeci nemůže žádný reformní socialista vůbec vypustit z úst.

Vraťme se ale k Ústecku, hovořil jste o příštích krajských volbách, předpokládám, budete kandidovat na hejtmana, coby jednička kandidátky?

Jsou nějaké demokratické postupy, takže teď je o tom předčasné hovořit, ale předpokládám, že to tak bude. Předpokládám, že bude za národní socialisty také kandidovat Jiří Šlégr a někteří současní krajští zastupitelé. Předpokládám také, že přijdou další skvělí lidé a že to bude nejkvalitnější kandidátka ze všech kandidátek podaných v tomto kraji. Samozřejmě, že budeme usilovat o co nejlepší volební program a o co nejrozsáhlejší diskusi s lidmi během toho roku, co do voleb zbývá.

Jaký bude sociální a socialistický recept, alespoň v základních rysech, ve vašem programu?

Myslím, že lidé musí mít především práci. V tomto kraji je dlouhodobá vysoká nezaměstnanost. Já se obávám, že se „samo“ nepodaří snížit ji výrazně pod deset procent. Je zde také hodně míst s vysokou mírou sociálního vyloučení, mám na mysli zejména Šluknovsko a nejenom to, je to celé Děčínsko a také Mostecko nebo Ústecko a Teplicko. Je potřeba, aby Praha a Ústecký kraj využily peníze z fondů Evropské unie na vytváření pracovních míst v těchto oblastech státu. Zatím to vypadá, že se z evropských peněz vrátí do Bruselu nějakých 150 miliard, které česká vláda nedokáže využít.

Do čeho by je měli investovat, ale prosím konkrétně?

V posledních dvou letech jsem to řekl mnohokrát. Myslím, že například na Šluknovsku do odstraňování ekologických zátěží v průmyslových objektech, jež jsou tam prázdné snad v každé větší vesnici. Objekty je nutné připravit pro nové investory. To se ale netýká jen evropských peněz, mohl by vzniknout i systém investičních pobídek státu, kombinovaných s daňovými úlevami či prázdninami tak, aby bylo možné nalákat sem nové investory. České i zahraniční. Stejně tak to lze udělat třeba i v případě průmyslových zón.

Ale stát přece má Czechinvest, který by se, pokud vím, tímto měl zabývat, nebo ne?

Myslím, že by třeba mohla za účasti státu a Ústeckého kraje vzniknout nějaká dceřiná společnost Czechinvestu pro Ústecký kraj, která by pomáhala zajišťovat investory. Menší i střední firmy. Třeba na Šluknovsku bych hodně sázel na malé a střední podnikatele právě z Německa, ale také třeba z českého vnitrozemí. Domnívám se, že pracovní síla tady je, často málo kvalifikovaná, a tedy levná, což je potřeba využít.

Mimochodem, týká se to i limitů těžby?

Mísí se tu zájem státu a jeho energetická koncepce na jedné straně a zájmy kraje a jeho obyvatel na straně druhé. Stát by konečně měl formulovat svou energetickou koncepci, tady zatím platí energetická koncepce z roku 2004, která počítá s prolomením těžebních limitů. Vím, že většina obyvatel kraje je proti prolomení limitů. Nicméně je potřeba začít kvalifikovanou diskusi a nevyhýbat se tomuto tématu. Zpracovat dvě varianty rozvoje kraje. Jedna pracující s prolomením limitů, druhá bez něj. Ukázat, co obě varianty přinesou ohledně ekologie, nebo růstu počtu pracovních míst. Předložit je k seznámení a diskuzi v kraji, aby si mohli dobře vybrat v pozdějším referendu, co sami chtějí. Pokud lidé řeknou ne, tak nějaká příští reprezentace, za nějakých patnáct či dvacet let, se k té věci může znovu vrátit.

Podporu podnikání chápu, ale co každodenní problémy lidí, je málo školek, jesle jsou přecpané, domovy důchodců jakbysmet, drobná kriminalita, co s tím?

Připravil jsem se svým týmem program na řešení sociálních vyloučení, který bude zcela hotov během několika týdnů. V propracovaných tezích je k dispozici na serveru Vaše věc, kde je možné o něm veřejně diskutovat. V něm tyto záležitosti řešíme, včetně třeba řešení vysoké kriminality. Policie byla dostatečně razantní proti kriminalitě. Případně řešíme i to, že by stát neměl mávnout rukou nad výstavbou nájemních, sociálních a startovacích bytů. To by měla být odpovědnost státu i krajů a měst.

Máte tedy nějaký rozumný koncept, jak to vyřešit?

Přinášíme určitý program, jak řešit záležitosti v oblasti bydlení a vzdělávání. A ukazujeme také, kde je možné vzít potřebné peníze. Ovšem investice přinesou ovoce až za nějakých pět sedm let. Během té doby je možné dělat některá další opatření, ale bez velkých investic ze strany státu a kraje to nepůjde, např. z evropských peněz.

No dobře, to by ale vyžadovalo podstatnou úpravu legislativy?

Domnívám se, že je možné udělat takovou úpravu legislativy. Jsme schopni takovéto zákony zpracovat a předložit poměrně rychle. Otázka je, jestli budou ostatní politické strany ve sněmovně ochotny s námi tuto věc prosazovat. Strany nalevo i napravo. Samozřejmě, jde o to zkusit to prosadit v celé šíři.

Sociální stránku věci jste vysvětlil, jak ale chcete na krajské úrovni uchopit tu národní myšlenku?

Ochranou českých národních zájmů v rámci EU. Myslím si ovšem, že je to možné provádět jen s kvalifikovanými lidmi a takové chci přivést do politiky v první řadě. Na krajské úrovni a pak i na té parlamentní za dva a půl roku. Věřím, že se to povede.

Myslíte, že za vámi voliči půjdou?

Lidé jsou znechuceni současnou politikou. Podívejte, já v politice zažil už mnoho, mne nepohání touha po, řekněme, „moci a luxusu“, jak se zdařile vyjádřila jedna moje trvalá kritička v jedněch novinách, ale pohání mne touha pomoci této zemi, protože pomoc potřebuje. Každý si může srovnat kvalifikovanost vlády pod mým vedením v letech 2005 a 2006, kdy naše země a její hospodářství rostly velmi rychle, rozpočtově se dařilo, rostla i průměrná mzda a životní úroveň lidí. Podívejte se, jak to vypadá nyní!

Autor: Janni Vorlíček

16.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Provozní technik - elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: OC FORUM Bílinská č.p. 3490/6, Ústí nad Labem., Náplň práce: , * Zajištění technické správy budovy, * Běžná údržba objektu včetně drobných manuálních oprav, * Pravidelné kontroly technologií (chlazení, elektro, vzduchotechnika …), , Požadujeme:, * Elektro vzdělání, * Vyhlášku 50 min. §6 podmínkou, * Praxe na obdobné pozici výhodou, * Manuální zručnost, * Spolehlivos všestrannost, zodpovědnost, Nabízíme:, Široký výběr zaměstnaneckých výhod například :, * bonus za přivedení ( doporučení ) zaměstnance, * zvýhodněné volání pro celou rodinu, * vánoční soutěže o hodnotné ceny, * akce zaměstnanec roku, * Náborový příspěvek 10.000 ,- kč vyplacený po zkušební době...., Pracovní doba:, všední dny, * ranní 7:00 - 15:30, * odpolední 12:00 - 00:00, občas směna o víkendu:, * denní 8:00 - 20:00, Kontakt:, * osobně OC Forum - kontaktní osoba OM Jan Miler. Pracoviště: Special service international, spol. s r.o. - úl, Bílinská, č.p. 3490, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Irena Franková, +420 725 770 892. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Operátor výrobní kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Předlická 460/22, Předlice, Ústí nad Labem., Náplň práce:, Vstupní, mezioperační a výstupní kontrola výrobků , Základní orientace v technické dokumentaci, Požadujeme: , Písemnou znalost angličtiny , Dobré komunikační dovednosti, Schopnost práce v týmu i samostatně, Zodpovědný přístup k práci, Pečlivost, důslednost a schopnost věc "dotáhnout" do konce, Nabízíme: , Mzdu 19 000,- Kč., Pracovní smlouvu na dobu neurčitou, Jazykové kurzy a další vzdělávání hrazené firmou, Benefitní program - 500Kč/měsíc na sport, kulturu, zdraví, Stravenky, Práci v malém kolektivu, Zázemí stabilní společnosti, v ČR od roku 2004, Kontakt: PO-PÁ od 08:00 do 15:00 hod. telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Materialise s.r.o., Předlická, č.p. 460, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Darina Šrámková, +420 474 720 005,724 322 030. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 14 800 Kč Asistenti učitelů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč, mzda max. 18900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Školní 87, 403 23 Velké Březno., Požadujeme: středoškolské vzdělní, absolvovaný kurz asistenta pedagoga., Nabízíme: zkrácený pracovní úvazek na 30hod/týdně, platové podmínky 14 800 - 18 900,- Kč., podnikové stravování., Kontakt: v případě zájmu svůj profesní životopis zašlete na e-mail skola.vb@ustipost.cz, nebo na tel. čísle 475228757 PaedDr. Jan Darsa.. Pracoviště: Základní škola velké březno, okres ústí nadlabem, příspěvková organizace, Školní, č.p. 87, 403 23 Velké Březno. Informace: Jan Darsa, +420 475 228 757. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 18 000 Kč Dopravní dispečeři Asistent/ka dispečinku s NJ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Smetanova č.p. 683,Chabařovice., Pracovní náplň:, Vedení obchodní administrativy - vytváření cenových nabídek, zadávání dat do systému, příprava podkladů a zpracování korespondence, organizace a plánování schůzek, příprava pro jednání s obchodními partnery aj., Telefonické jednání se zákazníky a dopravci, udržování dobrých obchodních vztahů, Rozšiřování portfolia zákazníků/dodavatelů, Vyřizování úkolů a přidělené agendy, zajištění provozních záležitostí, příprava podkladů pro dispečery, Profil uchazeče:, Ukončené SŠ, příp. VŠ vzdělání (nejlépe obchodního/logistického/pedagogického směru), Znalost německého jazyka min. na úrovni B2 podmínkou, výhodou znalost AJ, Řidičský průkaz sk. B , Znalost práce na PC (MS Office, Internet), Samostatnost, komunikativnost, spolehlivost, zodpovědnost, časová flexibilita, Dobré organizační schopnosti, Schopnost pracovat v kolektivu (open space), Nabízíme:, Motivující finanční ohodnocení včetně cílených odměn a benefitů, sociální program, firemní akce, sick days, jazykové kurzy, náborový příspěvek aj., Perspektivu profesního a osobního růstu, Nástup možný dle domluvy , Zajímavou práci v profesionálním a přátelském kolektivu, Příjemné a moderní pracovní prostředí v sídle společnosti v Chabařovicích , Kontakt: hlásit se osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Zdemar czech s.r.o., Smetanova, č.p. 683, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Gaislerová, +420 725 215 533.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volební seriál Deníku pokračuje! Představíme pět měst a lídry všech kandidátek

Fabiána Bytyqi si splnila sen. Ústecká boxerka zvládla životní bitvu v ringu a stala se profesionální světovou šampionkou prestižní organizace WBC.
88

Šampionka Bytyqi: S trenérem půjdu na panáka a s pásem budu spát týden

FOTO: Zažít Střekov jinak byla radost plná dobrot, příběhů a šikovných dětí

Ústí nad Labem – Vlastnoručně upečené koláče a buchty, pohádky, recitace dětí z Domova v Truhlářové a radost těch nejmenších. Tak vypadala třetí sousedská akce, kterou pro svoji čtvrť připravil v sobotu odpoledne a v podvečer nadšený akční spolek Střekovské matky.

Teploty spadnou pod deset stupňů, ve druhé polovině týdne vystoupají k dvacítce

Ústecký kraj - Rtuť v teploměru klesne tento týden v České repubice i pod deset stupňů Celsia. Kolísání teplot pak bude pokračovat. Ve druhé polovině týdne totiž teplota zase stoupne až na 20 stupňů a v dalších týdnech opět klesne.

Ptejte se on-line Radima Bzury, jedničky na kandidátce Svobodní a nezávislí

Ústí nad Labem – Na otázky čtenářů Deníku bude ve středu 26. září od 13.00 odpovídat Radim Bzura, který je jedničkou na kandidátce Svobodní a nezávislí. 

FOTO: Žernosecké vinobraní nalákalo na tradice a Koláře

Velké Žernoseky – Žernosecké vinobraní je akcí, která se v obci traduje s malými přestávkami již od konce druhé světové války. V pátek 21. a sobotu 22. září opět nalákalo do malebné vinařské vesničky několik tisíc lidí. Program začal v pátek otevřením stánků, pouťových atrakcí a šenků s burčáky a místními víny. Návštěvníkům zazpíval Pavel Novák a večer prošel obcí průvod s loučemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT