VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: Česká sociální demokracie v Ústí kolem Fišery se chová jako mafie

Ústí nad Labem - Jiří Paroubek opustil ČSSD, za kterou seděl i v křesle premiéra. Dnes připravuje jiný útok zleva, první na mušce je Ústecký kraj

16.10.2011 15
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek.Foto: DENÍK/Vladimír Mayer

Rozpory v ČSSD se na severu Čech vyhrotily do války, která začala nabírat tragikomických rysů. Například Roman Houska se vyjádřil, že jste s panem Bendou vyžrali a vykradli pro své potřeby peníze krajské organizace, co vy na to?

To je jednoduché. Pokud jsem podle pana Housky porušil zákon, tak ať na mne podá trestní oznámení. Nic jiného mu doporučit nemohu. Protože je to ale celé nesmysl, tak žádné trestní oznámení podávat nemůže. Povšimněte si ale té nesmírné vulgarity vyjadřování, která je pro životního partnera hejtmanky Vaňhové příznačná.

Budete v této souvislosti podávat žalobu na Housku a třeba na Arna Fišeru, který je nyní šéf regionální ČSSD?

Tak žaloba je podána, ale já si ještě říkám, a ráno se mě na to ptal i můj právník, jestli má vůbec smysl se zabývat tímto člověkem a přikládat mu nějaký větší význam. Ještě tyto věci v příštích dnech zvážím, protože se nedomnívám, že je dobré s ním ztrácet čas.

Ovšem rozpory máte i s Arnem Fišerou a dalšími sociálními demokraty v Ústí, jak to?

Ta skupina lidí, kteří teď ovládli ústeckou organizaci sociální demokracie, se z mého pohledu chová jako nějaká mafie. O tom svědčí i jejich poslední zásah do politiky, kdy ovlivňovali bývalého předsedu ČSNS 2005 Janka, aby zkomplikovali můj eventuální vstup do této strany. Musím říct, že po tři čtvrtě roce vstřícných jednání se pan Janko náhle v důsledku působení Housky a Fišery stal jediným hlasitým kritikem mého přestupu, když předtím říkal úplně něco jiného. Naopak, on oslovil mne, ne já jeho. Takové mafiánské řízení lidí jako nějakých loutek je pro mne něco osobně naprosto nepřijatelného.

Myslíte, že to bude ČSSD řešit na nějaké své úrovni?

Pokud ČSNS 2005 bude chtít satisfakci od vedení sociální demokracie, nevím, co si s tím ČSSD počne. Nakolik je znám, ČSSD s tím nebude dělat vůbec nic a Houska s Fišerou budou ve svých praktikách pokračovat. Nemyslím, že má smysl, abych se jimi dál zaobíral, i když brutalita jejich vyjadřování vůči mé osobě je nezměrná.

Na co vzpomínáte?

Na rok 2004, kdy ČSSD v krajských volbách získala v Ústeckém kraji sotva 15 procent. I KSČM ji přeskočila s 25 procenty a ODS měla 40 procent. Od té doby, poté co jsem sem přišel na Ústecko, volební výsledky ČSSD byly vesměs vítězné. Za rok, až budu kandidovat v krajských volbách na kandidátce strany Národních socialistů levice pro 21. století, udělám všechno pro to, aby volební výsledek Housků a Fišerů dopadl ještě hůř než v tom roce 2004 a aby z politiky konečně zmizeli všichni mafiáni. I z jiných stran. Nechci ale hovořit jen o osobních pocitech, ty, myslím, voliče a občana nezajímají. Prvotní, proč odcházím, je to, že program ČSSD, který jsem pomáhal formulovat před minulými volbami, tato strana víceméně opouští.

Co konkrétně máte na mysli?

Především začali mluvit o potřebě revize sociálního státu. Tuto nešťastnou myšlenku formuloval ve svém programu před letošním sjezdem sociální demokracie Michal Hašek, první místopředseda ČSSD. A bohužel se to začíná naplňovat. A Sobotka tomu nečelí. Mám na mysli zejména to, co se stalo před zhruba deseti dny, kdy hejtman Hašek a spolu s ním naprostá většina hejtmanů, podpořili hejtmana Palase v jeho záměru dát do pronájmu novojičínskou krajskou nemocnici známému podnikateli na dvacet let. Což je de facto její privatizace. To, že touto cestou chtějí jít i další hejtmani, je zřejmé.

Hovoříte, předpokládám, i o Ústeckém kraji?

Obávám se, že i tady, v Ústeckém kraji. Jakmile vedení kraje dostane Krajskou zdravotní, tedy jejich pět krajských nemocnic, do ztráty, v níž dosud pod vedením Petra Bendy nebyla, tak půjdou nejspíš touto cestou. Jen připomínám, že v roce 2008 ČSSD pod mým vedením vyhrála zdrcujícím způsobem krajské volby i proto, že přišla s požadavkem, aby zdravotnictví v krajích nebylo privatizováno. Teď se ale děje pravý opak. Ale jsou i další programové sliby, které ČSSD opouští.

Máte nějaký příklad nesplněných slibů?

Uvedu ještě jeden slib, kde sociální demokracie otočila o 180 stupňů, a tím je přímá volba prezidenta. Kladením si podmínek, které ODS k navrhované změně ústavy nepřijme, chtějí sociální demokraté sprovodit přímou volbu prezidenta ze světa a zachovat dosavadní parlamentní volbu prezidenta, a to i v rozporu s názorem velké části české veřejnosti. A svými předchozími sliby. Takže já ze sebe před občany nechci nechat dělat blázna. Myslím, že je potřeba, aby byl prezident volen přímo všemi občany. To je druhý slib, s nímž jsem spjat i já a tak nevím, proč bych také jeho porušování měl mlčky přihlížet.

Mimochodem, je tu i nedávná výzva Libora Roučka ohledně omluvy sudetským Němcům, případně Foldynovy výroky, když se zastával válečného zločince generála Ratka Mladiće, co říkáte o tomto?

To jsou dvě děsivé věci z posledních měsíců. Výzva sociálního demokrata Libora Roučka, místopředsedy Evropského parlamentu, který žádal omluvu pro sudetské Němce. To je něco, co je nejen v tomto kraji, ale i pro mne osobně také nepřijatelné. Proti tomu jsem vystoupil okamžitě, ale z vedení ČSSD se nikdo neozval. Vyjádření poslance Foldyny? Zastával se generála Ratka Mladiće, na jehož rukou lpí krev. To přeci nemůže žádný reformní socialista vůbec vypustit z úst.

Vraťme se ale k Ústecku, hovořil jste o příštích krajských volbách, předpokládám, budete kandidovat na hejtmana, coby jednička kandidátky?

Jsou nějaké demokratické postupy, takže teď je o tom předčasné hovořit, ale předpokládám, že to tak bude. Předpokládám, že bude za národní socialisty také kandidovat Jiří Šlégr a někteří současní krajští zastupitelé. Předpokládám také, že přijdou další skvělí lidé a že to bude nejkvalitnější kandidátka ze všech kandidátek podaných v tomto kraji. Samozřejmě, že budeme usilovat o co nejlepší volební program a o co nejrozsáhlejší diskusi s lidmi během toho roku, co do voleb zbývá.

Jaký bude sociální a socialistický recept, alespoň v základních rysech, ve vašem programu?

Myslím, že lidé musí mít především práci. V tomto kraji je dlouhodobá vysoká nezaměstnanost. Já se obávám, že se „samo“ nepodaří snížit ji výrazně pod deset procent. Je zde také hodně míst s vysokou mírou sociálního vyloučení, mám na mysli zejména Šluknovsko a nejenom to, je to celé Děčínsko a také Mostecko nebo Ústecko a Teplicko. Je potřeba, aby Praha a Ústecký kraj využily peníze z fondů Evropské unie na vytváření pracovních míst v těchto oblastech státu. Zatím to vypadá, že se z evropských peněz vrátí do Bruselu nějakých 150 miliard, které česká vláda nedokáže využít.

Do čeho by je měli investovat, ale prosím konkrétně?

V posledních dvou letech jsem to řekl mnohokrát. Myslím, že například na Šluknovsku do odstraňování ekologických zátěží v průmyslových objektech, jež jsou tam prázdné snad v každé větší vesnici. Objekty je nutné připravit pro nové investory. To se ale netýká jen evropských peněz, mohl by vzniknout i systém investičních pobídek státu, kombinovaných s daňovými úlevami či prázdninami tak, aby bylo možné nalákat sem nové investory. České i zahraniční. Stejně tak to lze udělat třeba i v případě průmyslových zón.

Ale stát přece má Czechinvest, který by se, pokud vím, tímto měl zabývat, nebo ne?

Myslím, že by třeba mohla za účasti státu a Ústeckého kraje vzniknout nějaká dceřiná společnost Czechinvestu pro Ústecký kraj, která by pomáhala zajišťovat investory. Menší i střední firmy. Třeba na Šluknovsku bych hodně sázel na malé a střední podnikatele právě z Německa, ale také třeba z českého vnitrozemí. Domnívám se, že pracovní síla tady je, často málo kvalifikovaná, a tedy levná, což je potřeba využít.

Mimochodem, týká se to i limitů těžby?

Mísí se tu zájem státu a jeho energetická koncepce na jedné straně a zájmy kraje a jeho obyvatel na straně druhé. Stát by konečně měl formulovat svou energetickou koncepci, tady zatím platí energetická koncepce z roku 2004, která počítá s prolomením těžebních limitů. Vím, že většina obyvatel kraje je proti prolomení limitů. Nicméně je potřeba začít kvalifikovanou diskusi a nevyhýbat se tomuto tématu. Zpracovat dvě varianty rozvoje kraje. Jedna pracující s prolomením limitů, druhá bez něj. Ukázat, co obě varianty přinesou ohledně ekologie, nebo růstu počtu pracovních míst. Předložit je k seznámení a diskuzi v kraji, aby si mohli dobře vybrat v pozdějším referendu, co sami chtějí. Pokud lidé řeknou ne, tak nějaká příští reprezentace, za nějakých patnáct či dvacet let, se k té věci může znovu vrátit.

Podporu podnikání chápu, ale co každodenní problémy lidí, je málo školek, jesle jsou přecpané, domovy důchodců jakbysmet, drobná kriminalita, co s tím?

Připravil jsem se svým týmem program na řešení sociálních vyloučení, který bude zcela hotov během několika týdnů. V propracovaných tezích je k dispozici na serveru Vaše věc, kde je možné o něm veřejně diskutovat. V něm tyto záležitosti řešíme, včetně třeba řešení vysoké kriminality. Policie byla dostatečně razantní proti kriminalitě. Případně řešíme i to, že by stát neměl mávnout rukou nad výstavbou nájemních, sociálních a startovacích bytů. To by měla být odpovědnost státu i krajů a měst.

Máte tedy nějaký rozumný koncept, jak to vyřešit?

Přinášíme určitý program, jak řešit záležitosti v oblasti bydlení a vzdělávání. A ukazujeme také, kde je možné vzít potřebné peníze. Ovšem investice přinesou ovoce až za nějakých pět sedm let. Během té doby je možné dělat některá další opatření, ale bez velkých investic ze strany státu a kraje to nepůjde, např. z evropských peněz.

No dobře, to by ale vyžadovalo podstatnou úpravu legislativy?

Domnívám se, že je možné udělat takovou úpravu legislativy. Jsme schopni takovéto zákony zpracovat a předložit poměrně rychle. Otázka je, jestli budou ostatní politické strany ve sněmovně ochotny s námi tuto věc prosazovat. Strany nalevo i napravo. Samozřejmě, jde o to zkusit to prosadit v celé šíři.

Sociální stránku věci jste vysvětlil, jak ale chcete na krajské úrovni uchopit tu národní myšlenku?

Ochranou českých národních zájmů v rámci EU. Myslím si ovšem, že je to možné provádět jen s kvalifikovanými lidmi a takové chci přivést do politiky v první řadě. Na krajské úrovni a pak i na té parlamentní za dva a půl roku. Věřím, že se to povede.

Myslíte, že za vámi voliči půjdou?

Lidé jsou znechuceni současnou politikou. Podívejte, já v politice zažil už mnoho, mne nepohání touha po, řekněme, „moci a luxusu“, jak se zdařile vyjádřila jedna moje trvalá kritička v jedněch novinách, ale pohání mne touha pomoci této zemi, protože pomoc potřebuje. Každý si může srovnat kvalifikovanost vlády pod mým vedením v letech 2005 a 2006, kdy naše země a její hospodářství rostly velmi rychle, rozpočtově se dařilo, rostla i průměrná mzda a životní úroveň lidí. Podívejte se, jak to vypadá nyní!

Autor: Janni Vorlíček

16.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha - prac. Ústí nad Labem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč, mzda max. 88 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Sociální péče č.p. 3316/12a, Ústí nad Labem, Krajská zdravotní, a.s. - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Nástup ihned., Informace o pracovním místě: obsluha zařízení operačního střediska, kamerového systému, zabezpečovacího systému a PC, ostraha objektu, obchůzky, kódování, kontrola objektů kontrola osob vstupujících do objektu, zamezení vstupu neoprávněným osobám pravidelné obchůzky. , Směnnost: noční směny. Pracovní úvazek: zkrácený. Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , Požadujeme: spolehlivost. Certifikát Strážný" kód profesní kvalifikace 68-008-E výhodou. Prac. poměr na dobu určitou., Kontakt: 723 612 506, email: prace@forcorp.cz. Kontakt POUZE telefonicky nebo mailem. Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. ústí nad labem, Sociální péče, č.p. 3316, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 12 000 Kč

Řídící pracovníci ve školních jídelnách Vedoucí školní jídelny a administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Malátova č.p. 2438/12, Ústí nad Labem., Požadujeme:, střední vzdělání s maturitou - obory související s účetnictvím, gastronomií zájem o zdravé stravování, samostatnost, spolehlivost, organizační schopnosti, praxe v oboru vítána, Náplň práce:, vedení pokladny (vč. Money S3), hmotná odpovědnost za pokladní hotovost ,výběr stravného, objednávky a nákupy potravin, hospodaření s finančními prostředky pro školní jídelnu, vedení knihy faktur, vedení skladu potravin (vč. CIBUS), zpracovávání jídelních lístků, kontrola spotřebního koše,vedení elektronické spisové služby, další úkoly provozního charakteru., Nabízíme:, práce na vedoucí pozici, možnost dalšího profesního růstu, možnost stravování, do budoucna možnost práce na plný úvazek a dobu neurčitou, Kontaktujte nás emailem:mszdravicko@gmail.com - zašlete životopis bez osobních údajů, do předmětu uveďte - VDJ. Pracoviště: Mateřská škola zdravíčko, ústí nad labem, malátova 12, příspěvková organizace, Malátova, č.p. 2438, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Regina Krausová, +420 472 774 326.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 21 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Restaurace Pod Císařem, Ostrov 10, Tisá., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání., Nabízíme: mzdu 21 000 - 28 000,- Kč., vhodné i pro absolventy, ubytování je možné., Kontakt: telefonicky od 10:00 do 14:00 hod si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Josef nežerka - restaurace pod císařem, Ostrov, č.p. 10, 403 36 Tisá. Informace: Josef Nežerka, +420 475 222 013.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 130 Kč

Řidiči popelářských vozů Řidič svozového vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Neštěmická č.p. 779/4, Ústí nad Labem., Požadujeme: základní vzdělání, praxi, ŘP skup. C, CE, profesní průkaz, karta řidiče, psychotesty, spolehlivost, zodpovědnost. pracovitost, ochota, práce v kolektivu., Nabízíme: mzdu 130-140,-Kč/hod., stravenky, příspěvek na životní a penzijní připojištění, nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky s panem Podolským si sjednat osobní schůzku.. Pracoviště: Ave ústí nad labem s.r.o., Neštěmická, č.p. 779, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Michal Podolský, +420 728 351 315.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník nám fandí
1

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme fotbalisty Sebuzína

Do Rigy odjelo na pracovní stáž 8 žáků oboru informační technologie z ústecké „Resslovky“.

„Ajťáci“ z ústecké průmyslovky se předvedli v Lotyšsku

Druhý Koupálko Povrly Fest: Počasí mu nepřálo, zábava ano

Povrly – Okolo sedmi set návštěvníků měl v sobotu od odpoledne do večera druhý ročník rodinného festivalu na koupališti v Povrlech. Odstartoval ho místní dámský sbor Gaga Voice, uzavíral Nepitch Band na terase koupaliště.

ODS je konečně sjednocená, říká neštěmický zastupitel Vlastimil Žáček

Ústí n. L. /ROZHOVOR/ - Už v pondělí se bude výkonná rada ODS zabývat návrhem zrušit čtyři největší stranické buňky v Ústí nad Labem. Odebrání licencí požaduje ústecká oblastní rada ODS. Návrh přišel poté, co volební sněm sestavil kandidátky pro podzimní komunální volby. V nich chybí exstarostka Střekova Miroslava Lazarová, ředitel Dopravního podniku Ústí nad Labem Libor Turek i exstarosta centrálního obvodu město Jan Tvrdík, tedy triumvirát současných zastupitelů města Ústí. 

Češi jsou mistři ve sběru hub i borůvek. Z lesů si odnesli plody za 6,6 miliardy

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Do lesa na houby chodí dvě třetiny Čechů, Moravanů a Slezanů. Loni si jich domů nanosili v košících celkem 27 700 tisíc tun, v přepočtu tedy skoro sedm kilogramů na domácnost.

AKTUALIZOVÁNO

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté dopravu odkláněli na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT