VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demolice Ústí: Tři odstřely pro Malý obchvat

Ústí nad Labem - Řada budov v Panské ulici musela k zemi, aby vznikl prostor pro kapacitní komunikaci.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek 1. srpna se k zemi sesunuly tři čtyřpodlažní objekty v Panské ulici. Této demolici předcházely další demolice, které měly jediný účel, vytvořit prostor pro nový kapacitní městský obchvat. Dnes je na jejich místě oplocený pozemek s ruinami opuštFoto: archiv Petra Mikuly

Při vytváření prostoru pro výstavbu komunikace „Malý obchvat“ pokračovaly plošné demolice podél bývalé uličky Panská v celé její délce od Špitálského náměstí až po Revoluční.

V pořadí třetí odstřel budov v centru města proběhl v úterý 13.11.1984 v 16.30 hodin. K zemi šly dva čtyřpodlažní objekty na rohu ulic Brněnská a Panská (čp. 909 a 988), které stály proti budově ČEZ a jeden na protější straně ulice Panská čp. 894. U dvojice objektů bylo nutno provést oboustranné oddilatování štítových zdí, protože budovy byly v souvislé zástavbě.

Výpomoc ze Znojma

Navrtáno 1084 vrtů, nabito 75,1 kg trhaviny Gelamon, 1087 kusů rozbušek DeMS. Roznět elektrický v pěti samostatných okruzích, celkem 1180 ohmů. S odstřely tehdy ústeckým vodohospodářům pomáhali i střelmistři sesterského podniku VHS Znojmo.

Pro zamezení rozletu suti z destrukčních řezů byly mezi okny upevněny dřevěné rámy s vyplní z plotového pletiva a tkané geotextilie. Směrem do Panské byly nálože umístěny pouze v úrovni prvního patra demolovaných budov.

Tento zvýšený destrukční řez zajistil lepší odklonění budov při pádu do dvorních traktů a rozval suti do ulice byl minimální, neboť většina podrceného zdiva byla při odstřelu zachycena stojící zdí v přízemí.

Odstřel dopadl na výbornou, nebyly způsobeny žádné škody na okolních objektech ani na komunikaci.

Čtvrtý odstřel

Další odstřel čtvrtý, proběhl v neděli 16.12.1984 ve 13.00 hodin. Čtyřpodlažní objekt na rohu ulic Brněnská, Panská, tedy v místě dnešní budovy ředitelství Severočeské plynárenské (SČP), navazoval na stávající zástavbu v ulici Brněnská a bylo nutno provést jeho oddilatování od další zástavby.

Vrtaři ústeckých vodohospodářů provedli podle technického projektu odstřelu ručními vzduchovými sbíječkami vybourání mezery- dilatace podél štítové zdi demolovaného objektu, a to od půdy až do přízemí. Rovněž byl ručně rozebrán 1 m široký pruh střechy včetně uřezání krokví a trámů zasahujících do sousedního objektu.

Navrtáno bylo 679 vrtů, nabito 60,9 kg trhaviny Gelamon, 682 kusů rozbušek DeMS. Roznět byl připraven elektrický ve třech samostatných okruzích, celkem 970 ohmů.

Také v tomto případě bylo provedeno pouze zakrytí geotextilií proti rozletu z destrukčních řezů. Destrukční řez byl opět veden v prvním patře objektu a mezi okny byly upevněny dřevěné rámy s výplní z plotového pletiva a geotextilie jako u předešlého odstřelu.

Sníh? Problém!

„Asi hodinu před odstřelem začalo i hustě sněžit a protože jako přívodní vedení používáme běžné dvoulinky bílé barvy, které splynuly s napadaným sněhem, bylo měření okruhů velmi náročné,“ vzpomíná střelmistr Petr Mikula. „Odstřel však dopadl podle našich představ a nebyly způsobeny žádné škody.“

Pátý odstřel, z něhož jsou snímky, poslal k zemi tři čtyřpodlažní objekty čp. 11,13 a 15 v ulici Panská, a to ve čtvrtek 1.8.1985 v 15.00 hodin. Stály samostatně blíže ke křižovatce s ulicí Brněnská.

V tomto případě bylo navrtáno 1252 vrtů, nabito 58,9 kg trhaviny Gelamon a 5 kg trhaviny Permonex V 19, 1254 kusů rozbušek DeMS a 3 kusy DeD S na signály. Roznět elektrický byl v šesti samostatných okruzích, celkem 1830 ohmů.

Po odzkoušení komplexní protiprachové ochrany na předcházejících odstřelech (první na budově obvodního oddělení tehdejší Veřejné bezpečnosti Velká Hradební, druhý v ulici Pražská v místech dnešní benzínové pumpy Hokal a na šesti objektech na Střekově v oblasti Kramoly), byly objekty zahaleny do geotextilie, která splňovala jednak funkci zachycení rozletu cihelných trosek z destrukčních řezů, a rovněž sloužila pro zachycení tlakovzdušné vlny a eliminaci prachu z rozvalu. Odstřel splnil požadovaný účel a nedošlo k žádným škodám.

Ochrana již pokaždé

Po tomto úspěšném odzkoušení bylo rozhodnuto, že všechny objekty demolované odstřelem na území města Ústí nad Labem, musí být zakryty do komplexních protiprachových ochran.

Autor: František Roček

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodák z krušnohorské obce Fláje Walter Gaudnek je předním představitelem pop-artu.

Rodák z Flájí dostane cenu. Díla Waltera Gaudneka chtějí vystavit v Duchcově

Ilustrační foto.

Do vysokorychlostních vlaků budeme nastupovat pod zemí. Pokud pojedou přes Ústí

Stočené tachometry a zapírání majitelů. České autobazary propadly při kontrole

Sevení Čechy - Česká obchodní inspekce se i v roce 2017 zaměřila na dodržování povinností při prodeji ojetých automobilů, když uskutečnila 65 kontrol v autobazarech na celém území ČR.

FOTO: Volejbalisté Ústí vybouchli, doma proti Ostravě neuhráli ani bod

Ústí n. L. - Ústečtí volejbalisté vůbec nezvládli domácí utkání s Ostravou a po porážce 1:3 nemají ani bod. Pro Severočechy je to v boji o osmičku nemilá ztráta.

FOTO: Čtyři hvězdy seniorům z Krásného Března sluší

Ústí nad Labem - Zkušení klienti Domova pro seniory v Krásném Březně dobře vědí, co znamenají čtyři zlaté hvězdy v rámečku na vstupních dveřích do budovy. 

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme ženský juniorský tým FK Ústí n. L.

Ústecko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Ústeckého deníku! Seriál Deník nám fandí přináší fotografie týmů z nižších soutěží napříč celým okresem. Zapojit se může i váš tým.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>