Na prvním snímku z roku 1912 je kašna „Labe“, dílo drážďanského sochaře prof. Selmara Wernera z roku 1912, dar bankéře Ludwiga Wolfruma městu. Na vrcholu kašny představuje stojící žena řeku Labe, dítě sedící u jejích nohou řeku Bílinu a sedící postavy symbolizují průmysl, obchod, dopravu a vědu.

Nacisté kašnu v roce 1940 zbourali a parkovou úpravu náměstí nahradili plochou pro nástup německé armády (tzv. Apelplatz). Bronzové části kašny dali na válečné účely. Kamenné části byly do 80. let 20. století v areálu ústecké nemocnice.

Druhý pohled z dnešního Lidického náměstí je na městské divadlo, které bylo postaveno v letech 19081909 podle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu. Parková úprava náměstí je dílem ředitele vídeňského zahradnického podniku G. Hüblera. Na poslední fotografii vpravo je zrekonstruovaná budova ústeckého muzea.

Jak se měnilo Ústí na fotkách

Proměny ústeckých budov, ulic a prostranství zachytili studenti a učitelé Gymnázia Dr. Václava Šmejkala pro projekt Dříve a dnes ve fotografii.

Vznikla kolekce tří časově následných snímků (1900, 2000 a 2011) každého místa.

Deník přinese vždy ve středu tři snímky dvou vybraných míst. Některá jsou k nepoznání, jiná se téměř nezměnila.