Přispějte na opuštěné psy. S takovými žádostmi se teď roztrhl v Ústí pytel. Nezřídka výběrčí útočí na vaši peněženku opakovaně. A někteří dokonce pomocí klamavých údajů.

Ústečan, který se představil jen jako Ivan, si redakci postěžoval, že ho již delší dobu zastavují každý den při cestě ze zaměstnání. Nabízejí mu, ať si koupí za 50 korun plyšovou hračku a podpoří tím staré a nemocné psy z Azylu Rita na Kladensku. „Když bývá ve městě sbírka na cokoliv, tak jeden, maximálně dva dny. Toto ale vypadá, že to má někdo jako živnost,” vyjádřil pochyby.

Uvedený psí útulek na svých stránkách o sbírce sice informuje, ovšem v seznamu veřejných sbírek na stránkách ministerstva vnitra pod hlavičkou Rity ani spolupracující firmy Medicmarketing uveden není. Lenka Pátková z ministerstva radí, že než někdo dá někomu na ulici svoje peníze, měl by si ověřit, zda vůbec má oprávnění k tomu je vybírat. „Především musí být vybaven plnou mocí od vyhlašovatele sbírky,” uvedla. A ten by pak měl mít osvědčení od příslušného krajského úřadu. Získá-li někdo podezření, že by mohlo jít o podvod, měl by o tom uvědomit policii. Zatím tak ovšem, jak potvrdila ústecká policejní mluvčí Valerie Bartošová, nikdo neučinil.

Pochybnosti ale psí sbírka vzbudila i u další Ústečanky, která si nepřála zveřejnit jméno. Jí zase dvě děvčata nabízející stejné hračky za stejnou cenu tvrdila, že vybírají na ústecký psí útulek. „Ale když jsem řekla, že si to nejdříve ověřím, tak dívky reagovaly, že nemají čas čekat a zmizely,” uvedla čtenářka.

Asi věděly proč. Vedoucí zdejšího Centra pro zvířata v nouzi Jaroslava Ježková totiž ujistila, že oni žádnou sbírku nepořádají a ani s nimi nikdo o sbírce v jejich prospěch nejednal. „Žádné peníze z ní nemáme, ani nečekáme,” řekla. A dodala, že i k nim se podobné zvěsti dostaly. „Už se nás na to ptalo několik lidí,” podotkla.

Podle ní, pokud chce někdo útulku pomoci, ať tak učiní raději přímo. Může věnovat peníze jednorázově, přispívat pravidelně konkrétnímu zvířeti v rámci virtuální adopce či něco koupit. V tom případě je ale lépe se s útulkem předem poradit. Potřebné informace zájemci najdou na jeho webových stránkách.

PRO: Radek Liebl

23 let, podnikatel

Na dobrovolné sbírky na ulici přispívám. Naposledy jsem přispěl na postižené děti.
PROTI: Jarmila Čmejlová

27 let, obsluha čerpací stanice

Moc ne, jen občas. Moc nedůvěřuji sbírkám. Člověk nemá jistotu, kam peníze doopravdy jdou.