Plný sál Kulturního domu přivítal červeného kašpárka a Milenu Ritschelovou, která společně Miroslavem Pružincem zazpívala úvodní znělku k pohádce "Začarovaný les". Další divadelní sezona byla odstartována a rozzářené oči dětí byly dobrým platidlem pro 15 nadšenců kolem udatného principála.

Kanárkově žlutá trička se symbolem loutky byla vidět všude. "Takové lidi by jste měli klonovat," pronesl statný tatínek s úsměvem a posadil do sálu své dvě dcery.

V prvních třech řadách to vřelo, odložení čtyřletí caparti se seznamovali s prostředím kolem divadelního okna, kde bylo podezřelé ticho. Velké dřevěné louky zavěšené na rámu očekávaly své vodiče a mluviče.

"O historii našeho divadla už bylo napsáno snad všechno, tak se raději pojďte podívat do divadelní kuchyně přímo mezi herce," pronesl principál Ritschel. "Ono to není tak jednoduché, ovládat pohyb velkého draka a nezamotat šňůry křehké víle. Každá loutka má osm základních bodů, které končí na dřevěném kříži v ruce vodiče. Pohyb loutky musí být v souladu s textem mluviče a je limitován prostorem malé scény," pokračoval sympatický muž.

Po krátké ukázce se rozpovídala Anna Salabová, kostymérka a vodička v jedné osobě. "Dřevěná loutka se obléká docela dobře, dítě je podstatně živější. Stačí obrázek, nápad a pár zbytků látky. Žádné odmlouvání, vysvětlování před zrcadlem. Přesnou evidenci si nevedu, ale 25 velkých loutek jsem už zateplila. Nejsložitější bylo stříbrné roucho pro Mrazíka a Zimní královnu. Tady je skutečně mimořádná parta, která nezkazí žádnou legraci. Úsměv dětí, to je droga," ukončila svůj výstup Salabová.

Barevné představení uteklo jako voda a na jeho konci bylo losování vstupenek. Malá Denisa sice trochu zkomplikovala předání hlavní ceny, když se přiznala, že lístek s číslem 166 v ruce přetrhla. Usměvavý kytarista všechno napravil šikovnou rukou a mohlo se pokračovat dál.

Šárka, Štěpánek a Jonáš měli tentokrát štěstí a odcházeli domů jako pohádkoví hrdinové. Spokojený potlesk pomalu slábl a směřoval k východu. Žlutá řada herců se uklonila a šla slavit šedesátiny jednoho z nich. Ústecký deník se připojuje s gratulací.

"Jedno představení končí a druhé se začíná zkoušet. V listopadu bude pauza, ale 3. prosince to bude velké. Začíná se přesně ve 14.00 hodin," zašeptal vysoký muž u vchodu.

Zpracoval Miroslav Vlach