Vypadá poeticky jako sněhová vločka, ale je to zabiják. Furan. Krystalická nanočástice, která dokáže vyvolat téměř vše: rakovinu, degeneraci mozku, diabetes…

Furan bude přítomný v emisích čížkovické cementárny při pálení ostravských kalů, které začne už tuto neděli. Vznikne při vysokých teplotách ve zdejší rotační peci.

A vypouštět do vzduchu ho cementárně povolil krajský úřad. Zařízení, které by množství furanu v ovzduší měřilo, přitom v kraji neexistuje. Žádná kontrolní instituce ho nemá. Furan je totiž „velký“ jen 60 nanometrů tj. šedesát miliontin milimetru. Jeho účinky na zdraví lidí jsou ale fatální. Lékaři bijí na poplach.
„Právě pro svou miniaturní velikost dokáže při vdechnutí proniknout až do plicních sklípků a cestou krevního řečiště do různých orgánů, například srdečního svalu, jater a ledvin. Zde působí toxicky jako karcinogen nebo rozvraceč imunitních funkcí,“ upozorňuje odborník Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem a člen Světové zdravotnické organizace Josef Richter.

close zoom_in „Je prokázáno, že se při dýchání nosem napojuje na čichový nerv a prostoupí až do mozku, kde způsobí jeho degeneraci, třeba Alzheimerovu chorobu, roztroušenou mozkomíšní sklerózu a další. Furany umí do těla ale proniknout i kůží nebo zažívacím traktem. Prostě před nimi není úniku,“varuje.
Furany přitom mají velký rozptyl. Podobné nanočástice ze Štětí jsou dnes detekovány až například ve Švédsku. Že se z Čížkovic rozptýlí po celém kraji, je tedy téměř jisté.

Furany se podle Richtera mohou stát navíc nosiči toxických těžkých kovů. Vypouštět smrtící koktejl olova, rtuti, arzenu a kadmia do vzduchu má cementárna v integrovaném povolení krajského úřadu rovněž schváleno. Tyto a další kovy obsahuje i Geobal 4 z ropných kalů z Ostravy, který tu bude spalovat. Těžké kovy přitom oslabují odolnost člověka a zvyšují riziko nádorových, infekčních a autoimunitních onemocnění jako je revmatoidní artritida, lupus nebo diabetes 2. typu.

„Tohle neměl nikdo povolit. Chronické působení těchto látek znamená jednoznačné ohrožení severočeské populace se všemi možnými důsledky: snížená kvalita života, nemocnost a z toho vyplývající obrovské ekonomické ztráty,“ pozastavuje se Josef Richter.

Cementárna plánuje spálit 60 - 65 tun nebezpečného odpadu z Ostravy za den. Celkem 110 tisíc tun. Bude to trvat každý den více než pět let.
Vítejte v pekle! Černá skvrna Evropy, kterou kraj býval za totality, dnes ve prospěch zisku soukromých společností opět ožívá!

Zpracovala Hana Vojtová