Později prý budou základem speciální pořádkové jednotky se 170 členy, která by měla v Ústeckém kraji vzniknout. Takový byl říjnový slib.

Ve skutečnosti padesátičlenná policejní posila je jen populistické gesto, tvrdí ústecký senátor Jaroslav Doubrava. A nabízí počítání do padesáti podle severočeských policistů.

50 není 50

Senátor uvedl: „Pokud někam přijde nových 50 policistů, znamená to, že nebudou ve službě všichni naráz, ale ve směnách. Kromě toho nelze počítat s tím, že by aktivně bylo ve službě více než 40 policistů z 50, protože musíme počítat s pracovní neschopností, různými školeními a administrativními povinnostmi, dovolenými, ale také s čerpáním náhradního volna a podobnými aktivitami.

Ve službě na jednu směnu můžeme z této padesátky počítat v průměru s 10 policisty. To znamená, že by na jednu směnu připadali tři policisté na každé město Varnsdorf, Rumburk a Šluknov. Protože tam všude si lidé stěžují na problémy s podivnými skupinami přivandrovalců. Čili v každém městě by byli denně navíc jenom tři policisté z padesátihlavé slavné posily,“ uvedl Doubrava.

Dnes 50, zítra 0

Tím ale policejní počítání nekončí. Senátor pokračuje: „Kdyby k něčemu došlo, aktuálně na místě zasáhne jenom o pár policistů více, než je dnes ve službě. A pokud bude potřeba zmobilizovat všechny policisty ve Šluknovském výběžku pro větší akci, sice se přes 40 z oněch 50 sejde, ale potom se objeví nula. V dalších dnech budou potom o to více chybět v běžné službě. Budou si vybírat náhradní volno. Těžko bude mít jejich velitel peníze na přesčasy,“ dodal ústecký senátor.

Doubrava zdůraznil, že takové jsou názory policistů, kteří působí na severu Čech.

„Policisté na severu Čech jsou doslova zhnuseni tím, že v Praze panuje spokojenost, že 50 policistů snadno seženou, protože se jich hlásí více, než mohou přijmout. Protože řada policistů má strach z toho, že bude propuštěna a hlásí se do Šluknovského výběžku.

Anonymní anketa Deníku mezi policisty ukázala, že míst, kde by bylo vhodné posílit policejní síly kvůli problémovým lidem alespoň o 50 osob, je v České republice více. Přitom hrozí snižování nejen rozpočtu, ale i počtu policistů.