Projíždějící řidiči po nich pokukují, proč stojí u kraje silnice. Najednou se ve vysílačce ozve: „Červená dacia 5U...... šedesát kilometrů”. „Rozumím,” odpovídá strážník do vysílačky a po chvíli zastavuje auto.

Městská policie se pravidelně zaměřuje na dodržování nejvyšší povolené rychlosti řidičů v blízkosti škol, domů pro seniory a na frekventovaných ulicích s větším pohybem chodců. Ve středu dopoledne se strážníci zaměřili na Hrbovickou ulici v blízkosti předlické základní školy.

Řidič dacie vystupuje z auta, policistka mu sděluje, že překročil povolenou rychlost o deset kilometrů v hodině. Tučná pokuta ho tak nemíjí.

„Měříme od půl desáté a za necelé dvě hodiny jsme naměřili osm řidičů. Dnešní rekord je 79 km/h v obci, ten to má kromě pokuty také za tři trestné body,” řekla strážnice a dodala: „Pokutu zaplatili na místě pouze dva řidiči. Dvěma se také podařilo odbočit, jen jak spatřili hlídku. Ty předáváme s fotodokumentací k dořešení,” upřesnila.

Zástupce ředitele městské policie Jan Novotný vysvětlil, že cílem měření rychlosti není vybírat pokuty, ale hlavně zajistit bezpečnost přecházejících dětí. „Rozdíl v brzdné dráze u osobních vozidel na suché vozovce jedoucích padesát a šedesát kilometrů v hodině je celých devět metrů,” upozorňuje zástupce ředitele městské policie.

Na vytipovaným úsecích měří městští strážníci po domluvě s dopravní policií. „Úseky, kde měříme, nám musí nejprve schválit policisté z dopravního inspektorátu republikové policie,” vysvětluje Novotný.

Od letošního srpna nemusí strážníci při měření rychlosti používat dopravní značení.