Prestižní festival se vrací. Láká na špičkové výkony tanečních párů ze zahraničí a formací z Česka, má i překvapivý doprovodný program. „Nechte se ale překvapit,“ řekl pro Deník Zdeněk Kymlička, spolupořadatel festivalu. Záznam z festivalu uvede ČT tradičně o vánočních svátcích.

Které státy se zúčastní mezinárodní soutěže EU v deseti tancích? A které formace změří v Ústí síly?
Ze zemí to budou vedle České republiky tak Slovensko, Bulharsko, Holandsko, Francie či Maďarsko, ale také Belgie, Rakousko, Polsko, Anglie a Estonsko.
Ve standardních tancích tentokrát změří své síly taneční formace z Hlinska a z Chvaletic, v latinsko amerických tancích pak opět formace Hlinska, jejímž soupeřem budou tanečníci z Brna.

Tento festival ukazuje zajímavé a efektní taneční výkony, potřebuje tedy technickém zázemí. Co vše je třeba udělat, než mohou do haly Sluneta přijít první soutěžící?
Je třeba postavit parket, stoly a židle, dohodnout prostor pro kamery ČT. Jediná změna je, že letos staví jiná parta. To se může zdát jako minimální problém, ale opak je pravdou. Parket by měla stavět stále stejná parta. Skládání parketu je jako jemná mechanika.

Je letos i nějaká novinka?
Diváci uvidí jednoho velice zajímavého hosta. Bude to ukázka toho, že tancovat se dá za každé situace. Víc neprozradím, ale věřím, že diváky tato ukázka vezme za srdíčko.

Na kolik dnů halu obsadíte: montáž parketu, budování zázemí…
Hala se začne stavět v pátek dopoledne a hned v sobotu v noci se bourá. Zde je třeba poděkovat vedení haly a sportovcům halu užívajícím, že nám vyšli maximálně vstříc.

Kolik stojí lístek? Je o ně zájem ze vzdálených míst ČR i ze zahraničí?
Vstupenky jsou za lidovou cenu 150 Kč. Opět jsme rozeslali mnoho obálek se vstupenkami. Přiznávám však, že letošní zájem je menší než dříve.
Ze zkušenosti vím, že návštěvnost klesla v Ústí všeobecně, navíc je zde v posledních 2 měsících velké množství akcí, navíc ekonomická situace a výsledek je bohužel tady.

Co umožňuje festivalu sportovní hala Sluneta? A tušíte, po kolikáté už je k dispozici v řadě za sebou?
V této hale se akce koná snad již od roku 1976. Jen dvakrát od té doby se totiž vrátila do míst, kde v roce 1970 začínala, tedy do Domu kultury v Ústí. Co umožní? Je to sportovní zařízení, čemuž samozřejmě odpovídá její vybavení. Ovšem personál a vedení haly jsou ochotní.

Nestýská se vám o velkém sále DK Ústí? Proč ano, proč ne?
Abych pravdu řekl, trochu stýská. Já byl dokonce ten, který navrhoval návrat do velkého sálu Domu kultury v Ústí jenže jsem byl přehlasován. Faktem ovšem je, že tento kulturní dům má v současné době ještě horší podmínky než sportovní hala. Dům dětí zde zabral většinu kluboven, které sloužily jako šatny. Kde bychom startující převlékali nevím.

Jaká hudba tanečníky doprovodí? Živá kapela asi ne, že? Soudím…
Na významných soutěžích už nebývá živá kapela. Je to trochu i z důvodu maximální regulérnosti. Orchestr by festival prodražil, odhaduji, zhruba o 50 tisíc korun.

Můžete také popsat doprovodný program?
Mohu. Ale víte co nechte se překvapit. I v tom je totiž vždy kouzlo Mezinárodního tanečního festivalu v Ústí nad Labem, jehož 42. ročník se letos odehraje.