Založil jste fond Renesance, do kterého jste vložil už několik set tisíc korun. Proč jste se k tomu rozhodl?
K tomu mě vedlo poznání, co se stane s člověkem, když nějakou dobu žije v cizině. Naučil jsem se tam jazyk, získal sebevědomí a naučil se postarat sám o sebe. Když se pak z ciziny vrátíte do Ústí, tak jste úplně jiný člověk. Proto náš fond posílá lidi do všech možných zemí světa na zkušenou.

To jsou studenti?
Nejen studenti, chceme podporovat lidi, kteří se vrátí do naší komunity. Druhou podmínkou je, aby řekli, jakým způsobem tu pomoc komunitě vrátí. Zrovna nyní mi psal kluk z Bostonu, kde je na prestižní právnické fakultě.

Co vám napsal?
Cituji: „Až se vrátím do Ústí, budu specialista na autorská práva v průmyslovém vlastnictví. Půjdu na UJEP a nabídnu jim, že cokoliv se na univerzitě vytvoří nebo vymyslí, tak jim to právnicky ošetřím, aby ta škola z toho mohla mít následně finanční prostředky.“ On si tu pomoc bude pamatovat navždy a pomůže pak nám zde. Takových lidí jsme poslali do světa už osm.

Jak funguje vůbec fond Renesance?
Fond spravuje Ústecká komunitní nadace. Já jsem přinesl vizi a peníze, ale nerozuměl jsem, jak to zařídit. Know how dodala nadace, která má s fondy zkušenosti a je prověřená časem ve spolehlivosti a poctivosti. Do fondu směruji 10 % svého příjmu Začali jsme nyní také vytvářet komunitu dárců, aby projekt nestál pouze na mně a již se 3 připojili. Nejde o výši příspěvku, ale o dlouhodobost. Chtěl bych také upozornit na odkazy ze závěti. Pokud čte tento článek někdo, kdo nemá dědice a chce pomoci své komunitě, tak může udělat něco podobného co já. Udělat závěť ve prospěch fondu, jeho majetek po smrti nepropadne státu, ale pomůže dobrému účelu. Není to nic morbidního, v zahraničí to je běžná praxe. Já odkázal 30 % svého majetku. Pokud by chtěl někdo další začít fond podporovat, prosím ať mne kontaktuje. Chceme čisté peníze a nezištné úmysly.

Myslíte si, že i málo může kolikrát člověka nakopnout k velkým věcem?
Přesně tak. To máte, jako když jste v posilovně a zvedáte činku, už nemůžete, ale někdo vám do ní jen ťukne a vy to ještě zvednete. Stačí málo. Nebo mám příklad v mé sestřenici.

close zoom_in Podělte se.
Řekla mi, že by chtěla být modelka, ale nemůže, protože jí chybí 240 korun týdně, aby mohla jezdit vlakem do Prahy na castingy. Slíbil jsem jí, že jí budu dávat dva tisíce korun měsíčně po dobu jednoho roku s tím, že když se stane modelkou, tak mi to vrátí. Nyní žije v New Yorku a je známou fotomodelkou. Jmenuje se Jana Knauerová, můžete se podívat na její fotky na internetu. Za dva roky přišla a všechny peníze mi vrátila. Každá koruna, kterou investujete do komunity, se vrátí stonásobně. Chci žít ve městě, které má na co být hrdé.

Jak dlouho funguje váš fond?
Nyní druhým rokem, v prvním kole jsme rozdali 428 000 Kč a nyní jsem věnoval 510 000 Kč. Plus peníze od dalších dárců.

Kdo vybírá ty studenty, kteří dostanou od vás stipendium?
V komisi byl ekonom Luboš Sedláček, disident a filosof Daniel Kroupa a další zajímavé osobnosti. Letos tam bude nově bývalá rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová. Hledáme vždy morální i odborné autority, které zajistí maximální objektivitu výběru.

Založil jste se svým společníkem firmu Adler a díky ní jste se stal i bohatým. Čím se firma zabývá?
Dodáváme značkový reklamní textil vlastního designu na trhy 12 států EU. V současnosti nabízíme tři tisíce druhů tohoto textilu. Výroba je dislokována ve třech státech Čína, Bangladéš a Turecko. Distribuce na všechny trhy je následně prováděna z našeho nového centrálního skladu v Ostravě, který byl dříve v Krásném Březně.

Vy jste ale z vedení firmy náhle odešel, proč jste už jen místopředseda představenstva?
Cítil jsem, že na to nestačím. Byl jsem přepracovaný, nekoncentrovaný a málem jsem se zabil v autě na dálnici. Proto jsem musel změnit strategii, bylo to těžké opustit exekutivu firmy. Zbavit se plného řízení a kontroly.

Odjel jste si odpočinout do Austrálie. V jaké kondici jste našel firmu po svém návratu?
Dařilo se jí, dokonce o třicet procent se zvýšil odbyt. Už jsem firmu nedusil a nebyl tou žábou na prameni. Dostal jsem se do situace, kdy nemusím pracovat. Připadal jsem si najednou zbytečný, tak jsem začal cestovat. V zimě odjíždím na čtvrt roku do ciziny a vždy se tam učím nějaký jazyk.

A co děláte zbytek roku?
Našel jsem si téma udržitelnosti a tím se zabývám. Potápěl jsem se na korálovém útesu v Austrálii a po dvou letech na stejném místě vypadaly ty korály mnohem hůře. S tím se musí něco dělat. Hodně mi také dala cesta na Saharu. Na poušti jsem si uvědomil hodně věcí.

Kde jste začal s tou udržitelností?
U sebe. Tam se musí vždy začít. Rozjel jsem přestavbu baráčku mých rodičů v Děčíně. Udělali jsme tepelnou izolaci, rekuperaci, solární ohřev, tepelné čerpadlo, využití dešťové vody, prostě všechny moderní technologie, které jsou dnes k dispozici. To stejné nyní dělám na domě na Klíši, kde bydlím. Pak jsem si uvědomil, že další sférou mého vlivu je firma Adler.

A tam jste tedy změnil co?
Inicioval jsem některé projekty, na budově máme solární články a přesunuli jsme centrální sklad do Ostravy, jehož vybudování stálo 34 milionů korun. Každý měsíc tím ušetříme přes 30 tisíc kilometrů cest nákladním autům.

Další sférou vašeho vlivu je město Ústí nad Labem. Jak aplikujete svou vizi udržitelnosti zde?
Zjistil jsem, že tady nefunguje komunita. Krade se tady na každém rohu, v tom se nedá žít. S rozkradeným městem se neztotožníte a nezáleží vám na něm. Začal jsem se pídit po tom, jakou má naše město vizi. A zjistil jsem, že žádnou nemá. Ze studia strategického řízení vím, že nejdůležitější je právě mít vizi.

Jaká je tedy vaše vize pro Ústí nad Labem?
Jednoduchá, Ústí nad Labem, město, kde se dobře žije udržitelným způsobem. To jsem si stanovil a nyní naplňuji. Začal jsem třídit lidi na dvě skupiny lidi, kteří vizi naplňují a lidi, kteří jdou jiným směrem. Tu první skupinu podporuji, tu druhou naopak nepodporuji. Zjistil jsem několik příčin dnešního špatného stavu.

Jaké to jsou?
Socializmus. Kdo ho zažil, má v sobě zakořeněné některé špatné návyky. V Austrálii je to úplně jiné. Tam se každý na ulici zdraví, je tam hodně dobrovolníků a všichni si pomáhají. A tady v Ústí? Můj partner šel do ústecké zoo s tím, že tam chce zdarma dělat dobrovolníka. Tak fungují ostatně i zoo v Austrálii, dobrovolníci hlavně v důchodovém věku tam pomáhají třeba na tři hodiny denně. U nás? Přišel do ústecké zoo a tam mu řekli, že se zbláznil. Kdo si ho prý vezme na starost? Prý mají málo lidí, nemají peníze, ale dobrovolníky neberou. Lidi by i rádi pomáhali, ale systém na to není připravený.

A další příčiny?
Zapomněli jsme, co je sounáležitost. Lidé se báli, za socializmu se jen práskalo. Proto se lidé zamykali před okolím a ostatní neviděli. Jde mi o to, aby zde fungovala komunita. Abyste se nebál jít k sousedce pro vajíčka, když vám někdo krade kolo, aby soused zavolal policii. To tady není.

Abyste probudil zdejší komunitu, tak jste založil s přáteli i facebookovou stránku I Love Ústí. Je to tak?
Ano, lidé se nezajímají o své město a politici si z nás dělají srandu. Nekomunikují s občany a šudlají si to vše pod pokličkou. Občanům to nevadí, jsou rezignovaní a nechodí k volbám. V tomto stavu je normální krást a korumpovat. Máme, co jsme chtěli.

Jak to změnit?
Lidé se musí znovu začít svých politiků ptát a zajímat se, pak se to změní. To bude, jako byste rozsvítil v místnosti. Něco jako ve filmu Hoří má panenko. Tam měli rozkradenou tombolu, přesně v této situaci jsme, Ústí má rozkradenou tombolu. Je potřeba rozsvítit, aby na vše bylo vidět. Pak se bude o dost méně krást a více peněz zbude na školky a další potřebné věci.

close zoom_in Hausenblas: Pane, to je tak těžký

Téměř dvě hodiny jsme si povídali s Martinem Hausenblasem. Urostlý mladý muž mě zaujal svými názory. Otázkou je, jak jsou myšleny vážně a jak se podaří je naplnit. Jedno tibetské přísloví říká: „Slova jsou jen bubliny, činy jsou kapky zlata.”

Každopádně rodák z Děčína už nějaké činy za sebou má, minimálně věnoval milion korun na stipendia. „Pane, to je tak těžké,” často mi říkal při rozhovoru tichým hlasem.

Martin Hausenblas se přestěhoval do Ústí, když mu bylo dvacet let. „Studoval jsem tady střední školu, pak jsem šel na informační systémy na ústeckou univerzitu, ale nedodělal jsem to a odešel jsem. Když mi byl třicet let, tak jsem si dodělal MBA,” doplňuje informace ke svému životopisu. Nyní studuje španělštinu, umí rusky a anglicky a učí se francouzsky.

A jak mu šlo ze začátku podnikání? „V roce 1998 jsem se sbíral z krachu distribuce prostředků na hubnutí, byl jsem hodně zadlužený a totálně na dně. Chtělo se mi umřít, brečel jsem. Tenkrát jsem si uvědomil, že se musím ode dna odrazit, ne se tam zabydlovat, slíbil jsem si, že se již nebudu muset na dno vracet. Pak se mi začalo konečně v podnikání dařit.”

Na čas jste se zapojil i do politiky. Proč?
Politici jsou jako nezbedné děti, které to zkouší, až kam to jde, až kam jim rodiče, potažmo voliči dovolí. Když se občané vrátí do své role, tak ti politici se také srovnají. Já jsem šel do politiky a nic jsem o ní nevěděl. Setkal jsem se s Karlem Schwarzenbergem a ten mě dostal, byly mi i blízké hodnoty TOP09, tak jsem se k nim dávno před volbami přidal. Na kandidátce jsem byl na nevolitelném 18. místě.

Proč jste nedávno z TOP09 odešel?
Jedna z hodnot, která mě na TOP09 zaujala, bylo i odpovědné chování. Jenže když lídr strany Kalousek zfackoval chlapce na ulici a nevyvodil z toho žádnou osobní odpovědnost, tak jsem v té straně nemohl zůstat.

Jenže ani na místní úrovni jste nebyl se stranou příliš spokojen, že?
Naopak problémy jsou od toho, aby se řešily a v tuto chvíli je to pouze o jednotlivcích. Většina lidí, které znám z ústecké Topky jsou super lidi. Průšvih, který jsem těžko vydýchával je to, co se nyní děje ohledně územního plánu. Ty tunely v něm nakreslené jsou nesmysl a hlavně pokud Územní plán projde, tak někdo náhle zbohatne o cca 500 milionů Kč. V TOPce jsme se shodli, že je třeba zabránit přijetí toho paskvilu. Bohužel na závěr se zastupitelé nepochopitelně zdrželi hlasování a dva se vůbec nedostavili. Ptal jsem se proč? Jakub Zavoral mi řekl, že situace se dynamicky mění. Tím u mě ten člověk skončil. S neustálými manipulacemi Zavorala i s prvním selháním zastupitelů v roli opozice bych se srovnal a rád se účastnil prosazování transparentnosti a odpovědnosti. O to více potom, co se předsedkyní stala Ilona Tajchnerová, které si vážím. Ale Kalousek je leader, na toho nemám a dělat pod ním nechci a proto jsem odešel.

Bude asi těžké najít pro vás jinou stranu, souhlasíte?
Když se TOP09 očistí, tak se klidně do ní můžu vrátit. Nebo když vznikne nová strana, která se bude opravdu řídit hodnotami, se kterými se ztotožním, tak jdu do toho.

close zoom_in Nedávno jste vystupoval v pořadu ČT Hyde park. Diváci s vašimi názory souhlasili z 88 procent. Náhle jste se stal mediální hvězdou. Jak to prožíváte?
Strhl se kolem toho mazec. Po Hyde parku vznikla vlna nadšení, po které přišla chladná sprcha. Už mi i vyhrožovali, začal jsem překážet spoustě lidem a pomalu si zvykám na pomluvy a nařčení. Na jedné straně mám strach, na druhé cítím obrovskou podporu od lidí. Dostal jsem se do stavu, kdy cítím, že jsem ve službě. Své materiální potřeby mám pokryté a můžu se konečně věnovat něčemu, co má smysl.

Přišly vám i nějaké konkrétní nabídky?
Kontaktovalo mě 300 lidí a dostal jsem třicet nabídek.