Křehká jatýrka na bazalce se povalovala v lahodné omáčce. Vedle nich porce měkkých bramborových hranolků. Vše doplňovala na kroužky nakrájená červená cibulka.

Takto včera uvařili vítězný recept čtenářky Evy Drobné v Irské restauraci Sport Pub na zimním stadionu. Paní Drobná si tak vyvařila kupon na 300 korun, který může projíst právě ve zmíněné restauraci.

Vítězný recept si v restauraci objednalo 30 lidí, dalších 35 jídel šlo na rozvoz. „Játra jsou u lidí oblíbená,” uvedl šéfkuchař Martin Ječmen. „K jídlu jsme podávali bramborové hranolky. Lidi je mají rádi a posunují pokrm do oblasti minutek. I ta červená cibulka byla náš nápad,” pochlubil se provozovatel restaurace Jiří Česnohlídek.

Pokrm připravoval pod vedením šéfkuchaře Ječmena student druhého ročníku Střední školy obchodu a služeb v Krásném Březně Jan Celner. „Šlo mu to pěkně od ruky,” pochválil ho Ječmen.

A jak recept hodnotili strávníci? „Já jsem si pochutnal, ta cibulka na povrchu tomu dodala pikantnější nádech,” uvedl například Jiří Pilař. „Jestli bych něco měnila? Asi bych si dala místo hranolků k tomu spíše rýži,” dodala Jana Kolská.

A co budeme vařit příští čtvrtek? Hlasujte!

Debrecínské roštěnky

Ingredience: 400 g hovězích roštěnek, sůl, pepř, hladká mouka, olej, 1 cibule, 1 lžička sladké papriky, pálivá paprika, 100 g žampionů, 2 rajčata, 1 zelená paprika.

Postup: Roštěnky naklepeme, nařízneme, osolíme, opepříme a obalíme v mouce. Osmažíme na tuku, přidáme cibuli, krátce osmahneme. Vložíme maso, podlijeme, přidáme houby, rajčata a papriku, zasypeme paprikou a dusíme doměkka. Hotové roštěnky vyjmeme. Zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, povaříme. Přecedíme, houby vybereme do omáčky a zbytek do ní přepasírujeme. Znovu vložíme maso a ohřejeme.

Jana Postrádlová
Zapečená kuřecí prsa s ovocem

Ingredience: kuřecí prsa, smetana, kari koření, ananasový kompot, nastrouhaný tvrdý sýr - množství surovin si upravíme podle počtu strávníků.

Postup: Maso nakrájíme na kousky, na oleji osmahneme na pánvi, přidáme kari koření a zalejeme smetanou. Do vymazané zapékací misky dáme okapaný ananas, na něj vyklopíme směs z pánve, posypeme sýrem a zapečeme do růžova. Obměna - místo ananasu můžeme dát na kolečka nakrájené banány.

Kateřina Nováková
Pikantní vepřová pečeně

Ingredience: 600 g libového masa z kýty, sůl, pepř, 30 g slaniny, 2 kyselé okurky, 50 g uzeného masa, 1 cibule, 1 mrkev, lžička hladké mouky.

Postup: Maso posolíme a popepříme. Slaninu, 1 kyselou okurku a uzené maso nakrájíme na klínky a maso jimi prošpikujeme. Na rendlíku rozpustíme zbylou slaninu, přidáme na drobno nakrájenou cibuli, lehce ji zasmahneme a maso na ní po všech stranách opečeme. Pak ho dusíme, podlité malým množstvím vody, a později dáme opéci do trouby. Když je měkké, přidáme na jemné nudličky pokrájenou mrkev, chvíli ji ve šťávě podusíme, později přidáme na nudličky rozkrájenou okurku. Okurku povaříme jen krátce a šťávu zahustíme lžičkou hladké mouky rozkvedlané v troše studené vody.

Petra Studecká