Obchody, nabídka služeb, parkovací místa. To je malá část toho, co nejvíce schází obyvatelům Střekova. Jako vhodné místo, kde by se mohly nacházet, se zcela přirozeně nabízí proluka v těsném sousedství krajského soudu, naproti zdejší radnici. Právě tady chce společnost Saller Group vybudovat své Obchodní centrum forum.

Jenže právě v tom je háček a podle některých dost podstatný. Dokonce kvůli tomu vznikla petice, kterou už podepsaly zhruba tři stovky lidí.

Podle občanského sdružení Váš Střekov je plánovaná stavba obchodního centra téma, které všechny zajímá. „Přesto o něm víme tak málo. Je to velký záměr, který může přinést rozšíření nabídky služeb v dolní části Střekova, ale také zničit jeho především obytný charakter,“ komentoval to architekt Jiří Němeček, který je i předsedou sdružení a upozornil, že pozemky jsou sice ve vlastnictví investora, ovšem Střekov patří všem lidem, kteří zde bydlí.

Jan Rödling, mluvčí Saller Group, k tomu vysvětlil, že na stavbu již začalo územní řízení a když vše bude pokračovat bez komplikací, chce společnost začít stavět na jaře. „Nemají to být žádné hangáry, ale tři od sebe oddělené dvoupatrové budovy. Ty nesmějí mít plechové stěny, ale třeba škrábanou omítku. Obchody a služby se budou nacházet dole a nahoře pak kancelářské plochy. Součástí jsou parkoviště pro zhruba 200 automobilů,“ popsal Rödling s tím, že klasická vizualizace doposud není k dispozici.

Saller Group se specializuje především na nízkonákladová obchodní centra.

V Trmicích například postavila obří „hangár,“ kde je dnes hobbymarket Obi.

O výstavbu se Saller Group na Střekově snaží už několik let, ale třeba v roce 2008 se svým záměrem neuspěl, jelikož neodpovídal územnímu plánu. Ten tu požaduje, laicky řečeno, 70 procent využití ploch pro bydlení a 30 pro služby. „To, co jsme viděli jako první návrh, to bylo absolutně nepřijatelné,“ uvedl k tomu náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.

„Požádali jsme investora, aby nám předložil komplexní návrh, a já předpokládám, že se k němu vedení města vyjádří,“ pokračoval Řeřicha. „Myslím, že řada obyvatel Střekova a třeba Svádova, Sebuzína nebo Nové Vsi uvítá možnost si tu nakoupit, to ale investora neopravňuje, aby tu postavil něco nevzhledného. Ta stavba by také měla mít určitou estetickou hodnotu.“

Pokud Saller Group začne na jaře stavět, zkomplikuje to také pořádání Střekovských farmářských trhů, jež tu pořádá sdružení Zdravý Sever jednou za čtrnáct dní. Jejich obliba stále stoupá, jak vyplynulo z veřejné debaty mezi vedením obvodu a města s obyvateli Střekova minulý týden v Činoherním studiu.

„Až stavba začne, najdeme jiné místo. Nějaké možnosti se otevřely,“ vysvětlil předseda sdružení Vlastimil Žáček.

Veřejné projednávání k územnímu rozhodnutí je plánováno na 6. prosince. To bude poslední možnost k podání písemných připomínek vůči tomuto záměru. Jestliže investorská společnost územní rozhodnutí obdrží, může pak zažádat o stavební povolení.